نیمه شعبان چه روزی است؟

نیمه شعبان چه روزی است

نیمه شعبان ۹۷ نزدیک است و همه در فکر برگزاری جشن و مراسم برای نیمه شعبان هستند. نیمه شعبان برای ما شیعیان روز بسیار بزرگی است و همه شیعیان مراسم می‌گیرند و از شیعیان دیگر با شیرینی و … پذیرایی می‌کنند. این روز تولد امام دوازدهم شیعیان (امام مهدی “عج”) است که همه منتظر ظهور ایشان و نجات یافتن کل بشریت از هز گونه بدی هستند. حال سوال پیش می‌آید که در سال ۹۷ نیمه شعبان چه روزی است ؟

از پیامبر اسلام (ص) چنین نقل شده‌ است که فرموده‌اند: شعبان «ماه من» است. به همین خاطر این ماه و ماه‌های بعدی آن برای مسلمانان اهمیت زیادی دارند و این ماه را گرامی می‌دارند.

نیمه شعبان چه روزی است

تاریخ دقیق نیمه شعبان

در این مطلب از مجله بانوان و دخترانه صورتی‌ها ، تاریخ دقیق نیمه شعبان را مطالعه می‌کنیم و به جواب سوال ” نیمه شعبان چه روزی است ” می‌رسیم.

نیمه شعبان چه روزی است – نیمه شعبان ۹۷ چه تاریخ و روزی و چند شنبه است؟

  • روز نیمه شعبان در سال ۱۳۹۷ برابر است با تاریخ چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۷
  • نیمه شعبان تاریخ میلادی ۲۰۱۸ برابر است با تاریخ ۲ می ۲۰۱۸
  • نیمه شعبان به تاریخ قمری ۱۵ شعبان ۱۴۳۸

روز تولد امام دوازدهم شیعیان

سال تولد امام دوازدهم شیعیان را سال ۲۵۵ یا ۲۵۶ هجری بیان شده است. علت اختلاف سال شاید این بوده که در گذشته، تاریخ با حروف ابجد نوشته می‌شد و درباره سال تولد حجت بن حسن بین واژه‌های «نور» و «نهر» اختلاف است که این اختلاف ناشی از رسم‌الخط ناقلین می‌باشد.

زمان دقیق نیمه شعبان

دیدگاه شیعیان نسبت به نیمه شعبان

در روایات و احادیث امشب ، شعبان از جمله پر فضیلت‌ترین شب‌ها برای احیا و شب زنده داری ، دعا و عبادت است.

در روایتی از امام علی (ع) درباره خواندن دعای کمیل در این شب آمده‌ است:

“ قسم به کسی که جان علی در دست اوست همه امور نیک و بدی که بر بندگان جاری می‌شود ، از شب نیمه شعبان تا پایان سال، در این شب تقسیم می‌شود. هیچ بنده‌ای نیست که این شب را احیاء دارد و در آن دعای خضر بخواند ، مگر آن که دعای او اجابت شود….. بنشین ای کمیل هنگامی که این دعا را حفظ کردی خدا را در هر شب جمعه ، یا در هر ماه یک شب ، یا یک بار در سال یا حداقل یک بار در طول عمرت ، با آن بخوان ، که خدا تو را یاری و کفایت می‌کند و تو را روزی می‌دهد و از آمرزش او برخوردار می‌شوی، ای کمیل به خاطر زمان طولانی که تو با ما همراه بوده‌ای بر ما لازم است که درخواست تو را به بهترین شکل پاسخ دهیم ، آن گاه دعا را چنین انشاء فرمودند …

نیمه شعبان 96 چه روزی است

شیعیان معتقد هستند که خدا در این شب به تعداد موها و پشم‌های چهارپایان بندگانش را از آتش جهنم آزاد می‌کند و زمان‌های مرگ را ثبت و روزی‌های یک سال را تقسیم می‌کند و همه آن چه را که در طول سال واقع می‌شود نازل می‌سازد.

اهمیت برگزاری مراسم نیمه شعبان

دربرگزاری مراسم نیمه شعبان فقط مختص به ایران نیست. از دیگر کشورهایی که چنین مراسمی آن هم به شکل وسیع برپا می‌کنند ، می‌توان به کشورهای عراق ، لبنان ، مصر ، بحرین ، یمن و آذربایجان اشاره نمود. همچنین کشورهایی مانند هند ، پاکستان ، امارات متحده عربی ، تونس و مراکش که در آن‌ها شیعیان تعداد کمی دارند نیز مراسم وسیعی برگزار می‌شود. حقیقت این است که آن‌چه که بیش از همه برگزاری مراسم نیمه شعبان را آسان‌تر می‌کند ، اعتقاد برخی از فرقه‌های مهم اهل تسنن به حجت بن حسن و ظهور اوست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.