نمودار قد و وزن نوزاد دختر را چگونه بررسی کنیم؟

نمودار قد و وزن نوزاد دختر

آیا تو صاحب فرزند دختر هستی؟ آیا نگران هستی که او به اندازه کافی قد بلند نباشد و یا به اندازه یک کودک معمولی وزن نداشته باشد؟ آیا فکر می‌کنید قد و وزن ایده‌آل او باید چقدر باشد؟ اگر شما نیز چنین سوالاتی در مورد فرزندتان دارید با ادامه این مطلب از مجله بانوان و دخترانه صورتی‌ها، همراه باشید تا نمودار قد و وزن نوزاد دختر را بررسی کنیم تا شما بدانید که چگونه می‌توانید نمودار رشد را برای فرزندتان در تعادل نگه دارید و در چند سال اول زندگی ارزشمند او، از قد و وزن صحیح آگاه باشید.

نمودار قد و وزن نوزاد دختر

نمودار قد و وزن نوزاد دختر

یک نمودار رشد به شما کمک می‌کند قد و وزن کودک خود را محاسبه یا ارزیابی کنید و آن را با کودکان دیگر با در نظر گرفتن سن و سال، مقایسه نمایید. این کار به شما و پزشک اطفال کمک خواهد کرد تا درک کنید که آیا او در حال رشد و توسعه با سرعت منظم و سالم است یا خیر. در صورتی که پزشک کودکتان متوجه تغییری در روند رشد فرزندتان شود، او در مورد هر مرحله ضروری به شما اطلاع خواهد داد.

نمودار رشد قد و وزن کودک

پزشک اطفال از یک نمودار رشد به منظور ارزیابی نکات زیر برای رشد کودکتان استفاده خواهد کرد:

  • برای اندازه‌گیری وزن او در هر سنی.
  • برای اندازه‌گیری قد او، پزشک اطفال، او را بر پشت قرار داده و او را در حالی که دراز می‌کشد، اندازه‌گیری خواهد کرد.
  • سرش را اندازه‌گیری می‌کند. پزشک کودک شما، اندازه سر او را با پیچیدن یک نوار اندازه‌گیری از پشت سر تا بالاترین نقطه ابرو‌ها اندازه‌گیری خواهد کرد.

هنگامی که نوزادتان به دنیا می‌آید، پزشک اطفال قد، وزن و محیط اطراف خود را چک خواهد کرد. با گرفتن اندازه‌گیری‌ها، او اولین علامت را روی نمودار رشد کودک شما خواهد گذاشت.

آماده کردن نمودار رشد وزن

نمودار رشد کودک دختر

زمانی که فرزندتان را از بیمارستان به خانه می‌برید، پزشک شما چک آپ‎های منظم را زمان‌بندی می‌کند. در هر یک از این چک آپ‌ها، پزشک شما قد و وزن کودک شما را اندازه‌گیری خواهد کرد.

پزشک اطفال شما در هر چک آپ، اطلاعات بیشتری را از روند رشد کشف می‌کند و همین هم به پی‌گیری رشد کودک در طول یک دوره کمک خواهد کرد. همچنین این کار به پزشک اطفال این ایده را می‌دهد که چقدر فرزندتان خوب رشد می‌کند و چقدر وزن دارد.

یک اندازه خوب قد و اندازه‌گیری وزن در نمودار رشد نشان می‌دهد که او چه تغذیه‌ای باید داشته باشد. همچنین به این معنی خواهد بود که او در حال رشد است یا نه؟

نمودار رشد وزن کودک دختر و نمودار رشد قد، درصدی را نشان می‌دهد که کودک شما در آن قرار دارد.

نمودار قد و وزن نوزاد دختر را درک کنیم؟

نمودار رشد کودک دختر

در حالی که شما به نمودار رشد کودک خود توجه می‌کنید، ممکن است با واژه‌ای که به عنوان درصد شناخته می‌شود، مواجه شوید. این روشی است که شما می‌توانید درک کنید که میزان درصدی کودک شما به چه معناست:

بیایید مثالی بزنیم؛ فرض کنیم که نمودار رشد کودک شما اشاره کرده که او به رده ۲۵ ام سقوط می‌کند.

این به این معنی خواهد بود که ۲۴ درصد از کودکان دیگر، کم‌تر از کودک شما وزن دارند و ۷۵ درصد از دخترانی که در سن و سال فرزند شما هستند، بیشتر وزن دارند.

نمودار رشد قد و وزن کودک

در مورد قد کودک نیز مثال زیر را در نظر بگیرید:

به عنوان مثال، وزن کودک نوزاد ممکن است در ۲۵ درصد باشد در حالی که قد او در یک درصد متفاوت هست، به عنوان مثال ۵۰.

اگر دختر شما در رده ۵۰ ام قرار بگیرد، به این معنی است که ۴۹ درصد دختران در سنین مشابه از قدکوتاه‌تر از دختر شما هستند، در حالی که ۵۰ درصد از دختر بچه‌ها بلندتر هستند.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

آموزش تربیت و طرز برخورد با کودکان زیر ۷ سال

[/box]

نکاتی برای مطالعه نمودار رشد قد و وزن کودک

نمودار رشد کودک دختر

در مثال‌های بالا ممکن است یاد گرفته باشید که نمودار قد و وزن نوزاد دختر خود را به درستی بخوانید، ولی باید این چند نکته را نیز به خاطر داشته باشید:

گاهی اوقات این امکان وجود دارد که نمودار قد و وزن نوزاد دختر شما با دقت مشخص نشده باشد. این امکان وجود دارد که فرزندتان در ترازو یا در زمانی که پزشک اندازه‌گیری را انجام می‌داد، حرکت کند یا جابجا شود.

نمودار رشد قد و وزن کودک

ارزیابی کل اطلاعات توسط یک اندازه‌گیری دقیق نیست. به عنوان مثال ممکن است او کاهش وزن داشته، اما علت آن ناشی از یک بیماری مانند اسهال باشد. در چنین مواردی، نوزادتان به احتمال زیاد وزن خود را از دست خواهد داد و موقعی که حالش خوب شد و به وزن سابق خواهد رسید.

نمودار رشد کودک

دامنه رشد کودکان معمولاً یک گستره وسیعی است. به عنوان مثال، وزن دختربچه ممکن است در ۱۵ درصد قرار بگیرد، که به این معنی است که حدود ۸۵ درصد از دختران هم سن از او وزن بیشتری دارند. با این وجود به این معنا نیست که او سالم نمی‌باشد.

نمودار قد و وزن نوزاد دختر

نمودار قد و وزن نوزاد دختر

نموداری که مشاهده می‌کنید شما را از وضعیت رشد فرزندتان آگاه خواهد کرد، در این نمودار از ستون اول چند ماه بودن فرزندتان را انتخاب کرده و از ستون دوم بازه قد مناسب برای هر ماه را نیز انتخاب می‌کنید و از ستون سوم وزن و از ستون آخر دور سر فرزندتان را انتخاب خواهید کرد. به این ترتیب از هر لحاظ می‌توانید رشد فرزند خود را چک کنید و در صورت متفاوت بودن اعداد و ارقام زیاد نگران نباشید و با مراجعه به پزشک، وضعیت فرزند خود را پیگیری کنید تا در صورت نیاز انواع داروها و مکمل‎های مجاز برای نوزادان را تجویز کند..

البته با توجه به این که مطلب از منبع خارجی ترجمه گشته، ممکن است اعداد و ارقام با استاندارهای داخل ایران کمی متفاوت باشد.

با پزشک صحبت کنید تا چارت رشد نوزاد خود را بهتر درک نمایید. اگر شما نمودار رشد دختران کودک خود را مطالعه کرده باشید و یا از آن پیروی می‌کنید، نکات خود را از طریق کامنت به اشتراک بگذارید تا کاربران دیگر نیز از تجربه‌های شما آگاه شوند.

ممنون که با مطلب “نمودار قد و وزن نوزاد دختر” همراه ما بودید ♥

مقاله‌ای که خواندید، از منبع زیر برگرفته شده است:

momjunction

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.