بررسی احکام و طریقه‌ی خواندن نماز عید فطر

نماز عید فطر

با نزدیک شدن به روزهای پایانی ماه رمضان، به عید فطر نیز نزدیک می‌شویم. عید فطر بزرگترین عید مسلمانان است که بعد از اتمام ماه رمضان جشن گرفته می‌شود. این عید اعمال مختلفی دارد که مهم‌ترین اعمال این جشن بزرگ، نماز عید فطر است که در این مطلب از مجله بانوان و دخترانه صورتی‌ها، می‌خواهیم روش خواندن نماز عید فطر را آموزش دهیم و احکام نماز عید فطر را بررسی کنیم. همراه ما باشید.

روش خواندن نماز عید فطر

روش خواندن نماز عید فطر

همانطور که می‎دانید، نماز عید فطر دو رکعت است و روش خواندن نماز عید فطر این گونه است:

در رکعت اول باید بعد از خواندن سوره حمد و سوره پنج تکبیر بخوانید و بعد از هر تکبیر باید قنوت خوانده، بعد از قنوت پنجم تکبیر گفته و به رکوع رود. بعد از آن دو سجده به جای آورده و برخیزید و در رکعت دوم چهار تکبیر گفته و بعد از هر تکبیر قنوت خوانده و سپس تکبیر پنجم را گفته و به رکوع بروید و دو سجده به جای آورده و تشهد بخواند و سپس سلام بگوید، به این ترتیب نماز عید فطر به پایان می‌رسد.

زمان خواندن نماز عید فطر

در واقع نماز عید فطر مانند نماز صبح است با این تفاوت که رکعت اول ۵ قنوت دارد و رکعت دوم ۴ قنوت.

در قنوت عید عطر می‎توانید هر دعایی بخوانید، ولی بهتر است دعای زیر را تلاوت کنید که ثواب بیشتری دارد:

«اللهمَّ اَهْلَ الکبْریاءِ وَالعَظَمَهِ، وَاَهْلَ الْجُودِ وَالْجَبَرُوتِ، وَاَهْلَ العَفْوِ وَالرَّحْمَهِ، وَاَهْلَ التَّقْوَی وَالمَغْفِرَهِ، اَسْأَلُک بِحَقِّ هذَا الیوْمِ، الَّذِی جَعَلْتَهُ لِلْمُسْلِمِین عِیداً، وَلِمُحَمَّدٍ صلی الله علیه و آله وسلم ذُخْراً وَشَرَفاً وَکرامَهً وَمَزِیداً، اَنْ تُصلِّی عَلی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ، و آن تُدْخِلَنِی فِی کلِّ خَیرٍ اَدْخَلْتَ فِیهِ مُحَمَّداً وَآلَ مُحَمَّدٍ، و آن تُخْرِجَنِی مِنْ کلِّ سُوءٍ اَخْرَجْتَ مِنْهُ مُحَمَّداً وَآلَ مُحَمَّدٍ صَلَواتُک عَلَیهِ وَعَلیهِمْ، اللهمَّ اِنِّی اَسْأَلُک خَیرَ ما سَأَلَک بِهِ عِبادُک الصّالِحُونَ، وَاَعُوذُ بِک مِمَّا اسْتَعَاذَ مِنْهُ عِبَادُک المُخْلَصُونَ»

بهتر است نماز عید فطر بلند خوانده شود. همچنین پاداش بیشتری دارد اگر در نماز عید فطر، در رکعت اول سوره “العلی” خوانده شود و در رکعت دوم “والشمس” خوانده شود. مستحب است که پیش از نماز عید فطر، عسل کنید. هنگام تکبیر نماز عید فطر بهتر است دست‌های خود را بالا ببرید.

زمان خواندن نماز عید فطر

تکبیر نماز عید فطر

آیا می‌دانید زمان خواندن نماز عید فطر کِی هست؟ زمان خواندن عید فطر از اول آفتاب است تا ظهر همچنین مستحب است بعد از بلند شدن آفتاب افطار کنند، و زکات فطره را هم بدهند، بعد نماز عید را بخوانند.

احکام نماز عید فطر

احکام نماز عید فطر

بهتر است، احکام عید فطر رعایت شود تا به ثواب بیشتری برسیم این احکام عبارتنداز:

-اگر موقع خواندن نماز عید فطر، یک سجده را فراموش کنید باید بعد از نماز حتما آن را به جای آورید، همچنین اگر کاری که برای آن در نماز یومیه سجده سهو لازم است پیش آید، لازم است دو سجده سهو بنماید.

– مستحب است نماز عید در صحرا خوانده شود، ولی در مکه مستحب است  که در مسجد الحرام خوانده شود.

-مستحب است که باوقار، پابرهنه و با پای پیاده به نماز عید فطر بروند و نماز عیر فطر را به جماعت بخوانند.

-در زمان غایب بودن امام علیه السلام، اگر نماز عید فطر و قربان به جماعت خوانده شود، احتیاط لازم آن است که بعد از آن دو خطبه بخواند. و بهتر است که در خطبه عید فطر احکام زکات فطره، و در خطبه عید قربان احکام قربانی را بگوید.

دیگر احکام نماز عید فطر

احکام نماز عید فطر

-اگر مأموم موقعی برسد که امام مقداری از تکبیرها را گفته، بعد از آنکه امام به رکوع رفت، باید آنچه از تکبیرها و قنوت‌ها را که با امام نگفته خودش بگوید و رکوع را درک کند، و اگر در هر قنوت یک‌بار «سبحان الله و الحمد لله» بگوید کافی است، و اگر فرصت نبود فقط تکبیرها را بگوید، و اگر به آن مقدار هم فرصت نبود کافی است متابعت کند و به رکوع برود.

-در نماز عید هم مثل نمازهای دیگر، مأموم باید غیر از حمد و سوره چیزهای دیگر نماز را خودش بخواند.

-مستحب است در نماز عید بر زمین سجده کنند و در حال گفتن تکبیرها دست‌ها را بلند کنند و حمد و سوره را بلند بخوانند، چه نماز به صورت فرادی باشد و چه جماعت.

-مستحب است بعد از نماز مغرب و عشاء شب عید فطر و بعد از نماز صبح و بعد از نماز عید فطر این تکبیرها را بگویید: «الله اَکبَرُ، الله اَکبَرُ، لا اِلهَ اِلاَّ الله وَالله اَکبَرُ، الله اَکبَرُ وَلله الحَمْدُ، الله اَکبَرُ عَلی ما هَدانا».

– اگر در نماز عید موقعی برسد که امام در رکوع است، می‌تواند نیت کند و تکبیر اوّل نماز را بگوید و به رکوع رود.

احکام نماز عید فطر چیست

ممنون که با این مطلب از مجله همراه ما بودید، با خواندن نماز عطر فطر ماه رمضان را ثواب و پاداش بیشتری به پایان برسانیم. التماس دعا ♥

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.