نحوه صحیح خواندن نماز معنوی و پرفضیلت عید فطر

عید فطر عید بزرگ مسلمانان است و این روز بایدها و نبایدهایی دارد که باید از آن‌ها آگاه شویم. همانطور که می‌دانید در روز عید فطر روزه گرفتن حرام است. کارهایی که باید در این روز انجام شود؛ شامل پرداخت زکات فطره و خواندن نماز عید فطر است که یا باید به صورت فرادا و یا جمعی انجام شوند.

فضیلت خواندن نماز عید فطر

فضیلت خواندن نماز عید فطر

خواندن نماز عید فطر فضیلت زیادی دارد و تمام کننده فضیلت مهمانی خداست، همچنین برای همه مسلمانان مستجب است. زمان به جای آوردن نماز عید فطر از اول آفتاب است تا ظهر. همچنین در این عید بزرگ نیز مانند هر عید دیگری، به دیدار اقوام و بزرگان می‌روند. در ادامه این مطلب از مجله بانوان و دخترانه صورتی‌ها، طریقه خواندن نماز عید فطر را می‌خوانید.

طریقه نماز عید فطر

نماز عید فطر

نماز عید فطر دو رکعت است، در رکعت اوّل بعد از خواندن حمد و سوره باید پنج تکبیر بگویید و بعد از هر تکبیر یک قنوت بخوانید و بعد از قنوت پنجم تکبیر دیگری بگویید و به رکوع روید، سپس دو سجده به جا آورد و برخیزید و در رکعت دوم چهار تکبیر بگویید و بعد از هر تکبیر قنوت بخوانید و تکبیر پنجم را بگویید و به رکوع رود و بعد از رکوع دو سجده به جا آورد و تشهّد بخواند و سلام گویید.

قنوت نماز عید فطر

در قنوت این نماز هر دعایی کافی است، ولی مناسب است این دعا را به قصد ثواب بخواند:

«اَللّهُمَّ اَهْلَ الْکبْرِیاءِ وَ الْعَظِمَه وَ اَهْلَ الْجُودِ وَ الْجَبَرُوتِ وَ اَهْلَ الْعَفْوِ وَ الرَّحْمَهِ وَ اَهْلَ التَّقْوی وَالْمَغْفِرَهِ

اَسْئَلُک بِحَقِّ هذَا الْیَوْمِ الَّذِی جَعَلْتَهُ لِلْمُسْلِمینَ عیداً وَ لِمحَمَّد صَلَّی اللّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ ذُخْراً وَ شَرَفاً وَ کرامَهً وَ مَزیداً

اَنْ تُصَلِّی عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ اَنْ تُدْخِلَنِی فی کلِّ خَیْر اَدْخَلْتَفیهِ مُحَمَّداً وَ آلَ مُحَمَّد

وَ اَنْ تُخْرِجَنی مِنْ کلِّ سُوء اَخْرَجْتَ مِنْهُ مُحَمَّداً وَ آلَ مُحَمَّد صَلَواتُک عَلَیْهِ وَ عَلَیْهِمْ

اَللّهُمَّ اِنّی اَسْئَلُک خَیْرَ ما سَئَلَک بِهِ عِبادُک الصّالِحُونَ وَ اَعُوذُ بِک مِمّا اسْتَعاذَ مِنْهُ عِبادُک الْمـُخْلَصُونَ».

مستحبّات نماز عید فطر

دعای عید فطر
۱-قرائت نماز عید را بلند بخواند.

۲ـ بعد از نماز دو خطبه بخواند مانند خطبه‌های نماز جمعه با این تفاوت که در نماز جمعه قبل از نماز و در نماز عید بعد از نماز خوانده می‌شود (و این خطبه در صورتی است که نماز را با جماعت بخواند).

۳ـ در این نماز سوره مخصوص شرط نیست، ولی بهتر است در رکعت اوّل سوره «سَبِّحِ اسْمِ رَبِّک الاْعْلی» و در رکعت دوم سوره «وَ الشَّمْس» بخواند.

۴ـ در روز عید فطر قبل از نماز عید با خرما افطار کند.

۵ـ پیش از نماز عید غسل کند و دعاهایی که قبل از نماز و بعد از آن در کتب دعا آمده بخواند.

۶ـ در نماز عید بر زمین سجده کند و در موقع گفتن تکبیرها دست‌ها را بلند کند.

۷ـ بعد از نماز مغرب و عشا در شب عید فطر و بعد از نماز صبح و ظهر و عصر روز عید و نیز بعد از نماز عید فطر این تکبیرها را بگوید:

«اَللّهُ اَکبَرُ، اَللّهُ اَکبَرُ، لا إلهَ إلاّ اللّهُ وَ اَللّهُ اَکبَرُ، اللّهُ اَکبَرُ وَ لِلّهِ الْحَمْدُ، اَللّهُ اَکبَرُ عَلی ما هَدانا».

التماس دعا

فیسبوک توییتر گوگل + تلگرام کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 0
دوست نداشتم: 0
 
مطالب جالب و مرتبط

2 دیدگاه در “نحوه صحیح خواندن نماز معنوی و پرفضیلت عید فطر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *