چگونگی برخورد با همسر خودخواه

نحوه رفتار با همسر خودخواهنحوه رفتار با همسر خودخواه

همانطور که می‌دانید ازدواج یکی از مهمترین مراحل زندگی هر دختر و پسری است که با این پیوند مقدس، می‌خواهند زندگی جدیدی را در کنار هم شروع کنند. این مرحله می‌تواند مشکلات زیادی را با خود به همراه داشته باشد بنابراین هر یک از طرفین باید دست به دست هم داده و مشکلات را با یکدیگر حل کنند. یکی از مشکلاتی که ممکن است هر یک از زوجین با آن مواجه شوند، خودخواه بودن همسر خود است، خودخواه بودن می‌تواند مسائل و مشکلاتی را در زندگی زناشویی ایجاد کند، پس اگر همسر شما هم خودخواه است با ادامه مطلب از مجله بانوان و دخترانه صورتی‌ها همراه باشید تا نحوه رفتار با همسر خودخواه را بیان کنیم. همراه ما باشید.

نحوه رفتار با همسر خودخواه

نحوه رفتار با همسر خودخواه

مهم نیست که شما چقدر همسر خود را دوست دارید، خودخواه بودن او باعث آزار و اذیت شما خواهد شد و ممکن است همسرتان در بسیاری از مسائل زندگی فقط به فکر خودش باشد و همه مسائل را از زاویه دید خودش بررسی کند و این اصلا به نفع شما نیست. شاید بهتر باشد که راهکاری برای نحوه رفتار با همسر خودخواه پیدا کنید. حال سوال پیش می‌آید که چگونه با همسر خودخواه خود رفتار کنیم ؟ در ادامه چند روش برای برخورد با همسر خودخواه و نحوه رفتار با شوهر خودخواه را بیان می‌کنیم و امیدواریم که در زندگی شخصیتان اثرگذار باشد.

برخورد با همسر خودخواه

به خودتان توجه کنید

اولین روش برخورد با همسر خودخواه این است که به خودتان توجه نمایید. شاید درک نکنید که توجه به خود، چه ربطی به نحوه رفتار با همسر خودخواه دارد، ولی مسئله این است که برای مقابله با همسر خودخواه ابتدا باید عزت نفس خود را بالا ببرید پس شاید وقت آن رسیده است که به جای این که همه وقت و انرژی خود را فقط و فقط صرف همسرتان کنید، کمی‌هم به خودتان توجه نمایید. نیازهای خود را اصلا نادیده نگیرید؛ زیرا این موضوع از نظر احساسی به شما آسیب خواهد رساند. خود را سرگرم کرده و وقت خود را برای بالا بردن شخصیت و روحیه خود صرف کنید زیرا که شما شایسته بهترین‌ها هستید.

روش‌های برخورد با همسر خودخواه

صحبت کنید

بعضی اوقات حتی خودمان نمی‌دانیم که با همسرمان خودخواهانه رفتار می‌کنیم و تا زمانی که کسی آن را به ما یادآوری نکرده باشد ما به رفتار خودمان ادامه خواهیم داد. پس احتمال دارد که این فکر در همسر شما نیز صدق کند. بنابراین بهتر است خودخواهی او را به زبان بیاورید، البته به هیچ وجه نباید این کار را پرخاشگرانه انجام دهید و با او مبارزه کنید.

بلکه پیشنهاد ما این است که اصلا داد و فریاد راه نیندازید و نگویید که شما هرگز به من گوش نمی‌دهید و هر کاری که خودتان دوست دارید انجام می‌دهید؛ بلکه بگویید که من باید با شما، درباره چیزی که مرا ناراحت کرده صحبت کنم. آیا شما مایل هستید که به حرف‌های من گوش دهید؟ احتمال قوی جواب او مثبت خواهد بود و شما می‌توانید با او به راحتی در مورد حل مسئله صحبت کنید. پس یکی دیگر از روش‌های برخورد با همسر خودخواه صحبت کردن است.

نحوه رفتار با همسر خودخواه

در زندگی‌تان تغییر ایجاد کنید

قدم بعدی که شما می‌توانید انجام دهید، این است که در زندگی‌تان تغییر ایجاد کنید. شرایط زندگی خود را با تغییر دادن بهتر کرده و ببینید که چه چیزهایی شما و شریک زندگی‌تان را خوشحال می‌کند، در زندگی‌تان تغییر دهید.

مشاوره قبل از ازدواج می‌تواند یک پیشنهاد حرفه‌ای برای شما باشد. به تمام خصوصیات مثبت خود و شریک زندگی‌‎تان نگاه کرده و در رابطه‌تان تغییر ایجاد کنید و یا اقدام خاصی را انجام دهید که دیدگاه خود را نسبت به شریک زندگیتان و دیدگاه او نسبت به خودتان را مثبت کنید، تا در نهایت احساس خوبی به در کنار یکدیگر بودن داشته باشید. گاهی شیطنت کنید، هر چیزی که می‌تواند شما را خوشحال کند را به زبان آورید و انجام دهید.

نحوه رفتار با همسر خودخواه

پیدا کردن دلیل خودخواهی

گاهی دلیل خودخواه بودن افراد به تجربیات گذشته باز می‌گردد، پس قبل از این که همسر خود را به طور کامل طرد نمایید، با تلاش، ریشه خودخواه بودن او را پیدا کنید. روانشناسان امروزی توصیه می‌کنند که ابتدا همسر خود را به طور کامل درک کنید. شاید شما بتوانید این رفتار همسر خود را تصحیح کرده و رفتارهای بهتری را جایگزین آن نمایید. پس یکی دیگر از موارد نحوه رفتار با همسر خودخواه پی بردن به دلیل خودخواه بودن همسرتان نیز وجود دارد.

شوهر خودخواه

برای صحبت کردن نوبت بگذارید

این روش بسیار مفیدی هست که برای هر مشکل، حداقل یک راه حل پیدا کنید. وقتی که یکی از طرفین خودخواه است می‌توان با پیشنهاد یک ایده برخی از مشکلات را حل کرد. آن پیشنهاد نوبتی بودن است، نوبتی بودن به این معنا است که هر یک از طرفین به نوبه خود صحبت کنند، به نوبه خود گوش دهند و از وجود یکدیگر لذت ببرند. در حقیقت شما با این کار یک شرط برای رابطه خود دارید و می‌توانید از نتایج مثبت آن برخوردار شوید. موقعی که نوبت به صحبت شما می‌رسد می‌توانید هر مسئله و یا مشکلی را با شریک عاطفی خود در میان بگذارید.

نحوه برخورد با همسر

با ارزش‌های خود ارتباط برقرار کنید

گاهی اوقات ما به راحتی اجازه می‌دهیم که دیگران ما را کنترل کنند، زیرا ما از ارزش وجود خود آگاه نیستیم. برای این که در این شرایط قرار نگیریم، ابتدا باید این نکته را قبول کنیم که ما سزاوار رفتارهای بد نیستیم. بنابراین باید با ارزش خودمان دوباره ارتباط برقرار کنیم. بهتر است منافع خود را نیز در نظر بگیرید و به خودتان تأکید کنید که من یک فرد واقعا عالی هستم و لایق زندگی بد نیستم. با این کار می‌توانید نحوه رفتار با همسر خودخواه را نیز پیدا کنید.

نحوه رفتار با همسر خودخواه

پیشرفت‌های گذشته را یادآوری کنید

در صورت بروز مشکل، شما باید سریع به فکر یک راه حل خوب باشید تا به زندگی عادی و نرمال خود با همسرتان برگردید. هنگامی‌ که همسرتان خودخواهی می‌کند، بهترین راه این است که توجه او را به موفقیت‌های گذشته زندگی مشترکتان جلب کنید. در مورد تغییرات کوچکی که قبلا باعث رشد شما و بهتر شدن زندگی‌تان شده بود، صحبت کنید؛ اما سعی داشته باشید که فقط او را مخاطب قرار ندهید بلکه بیشتر از کلمه “ما” استفاده کنید. بعد از آن می‌بینید که همسرتان به فکر فرو رفته و راهی برای حل مشکل پیدا می‌کند و همین هم جزو روش‌های طرز برخورد با همسر خودخواه می‌باشد.

برخورد با شوهر خودخواه

تعیین مرز میان یک دیگر

وقتی کسی به تک تک فعالیت‌های شما توجه می‌کند، شما باید بررسی کنید که معظب می‌شوید یا نه؟ بعد از ازدواج زوجین باید مرز داشته باشند و از مرز یکدیگر رد نشوند. شما باید به همسرتان توضیح دهید که در مورد چه بخش‌هایی از شخصیتی و کاری شما، نباید نظر دهد. در واقع با این کار خواسته‌ها و مستقل بودن خودتان را اعلام می‌کنید، پس تعیین مرز یکی از روش‌های خوب برای رفتار با شوهر خودخواه می‌باشد.

نحوه رفتار با همسر خودخواه

نیازهای خود را مطرح کنید

هر موقع که به چیزی از طرف همسرتان نیاز داشتید، به طور واضح به او بگویید. بیان نیاز از سمت شما، همسرتان را وادار خواهد کرد که تلاش کند، نیازتان را برطرف نماید. حتی اگر به صحبت کردن با همسرتان نیاز دارید، نیازتان را به طور واضح بیان کنید.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

چند راه ساده برای دلداری دادن به همسر

[/box]

نحوه رفتار با همسر خودخواه

تصمیم به قبول کردن شرایط

گاهی اوقات مردم تغییر نمی‌کنند و این شما هستید که باید تصمیم بگیرید که بمانید یا بروید؟ اگر همه تلاش خود را به خرج داده‌اید ولی باز هم با مقاومت روبرو هستید باید متوجه بشوید که تلاش برای تغییر بیهوده است. بنابراین اگر عاشق همسر خود هستید باید با مهربان بودن و صبر، خودخواهی او را تحمل کنید.

نحوه رفتار با همسر خودخواه

علت را در خودتان بیابید

گاهی اوقات ما واقعا نمی‌دانیم که مقصر هستیم ،بله احتمال دارد که ما در خودخواه بودن همسرمان نقش زیادی داشته باشیم. شما باید از این موضوع اطلاع پیدا کنید و اگر علت شما هستید، سریع به برطرف کردن آن بپردازید.

نحوه رفتار با همسر خودخواه

به همسرتان نشان دهید که نگران رابطه هستید

ممکن است گاهی اوقات همسرتان با خودخواهی بخواهد پیامی به شما منتقل کند پس قبل از این که اقدامی را انجام دهید، از همسر خود بپرسید که آیا او را ناراحت کرده‌اید؟ آیا رفتار آزار دهنده‌ای داشته‌اید؟ با این سوالات همسرتان حس خواهد کرد که در مورد رابطه خود نگران هستید و احتما زیادی وجود دارد که دلیلش را با شما مطرح کند. این مورد یکی از بهترین موارد نحوه رفتار با همسر خودخواه می‌باشد.

شوهر خودخواه

قوانینی طرح کنید

شما باید از زندگی خود مراقبت کنید و تلاش لازم را انجام دهید اما به معنا نیست که همسرتان نباید کاری را انجام دهد و فقط شما مسئولیت همه چیز را به گردن بگیرید. همسرتان باید بداند که باید برای مراقبت از زندگی مشترکتان تلاش کند پس قوانینی را برای زندگی مشترک خود وضع کنید که برای هر کدامتان، وظایفی تعریف شده باشد.

برخورد با شوهر خودخواه

وظایف را تقسیم کنید

برخی از کارهای خانه و حتی بیرون از منزل را با کمک تقسیم وظایف حل کنید. اگر همسرتان بنا به هر دلیلی خواست از زیر کاری که به او محول شده است در برود، اعتراض کنید و هیچ موقع این مورد را نادیده نگیرید.

شوهر خودخواه

اولتیماتوم دادن به همسر خودخواه (فرصت نهایی)

اگر همه چیز با امتحان روش‌های بالا بدتر شد، راهی ندارید جز این که او را تهدید کنید و بگویید که دیگر از زندگی مشترک راضی نیستید و قصد دارید، روش‌های دیگری را امتحان کنید. اگر او به شما علاقه داشته باشد، این روش کارساز خواهد بود و اگر نداشته باشد، شاید دیگر دلیلی برای ادامه زندگی وجود نداشته باشد.

البته بهتر است قبل از تصمیم نهایی با یک روانپزشک صحبت کنید

ممنون که با مطلب “نحوه رفتار با همسر خودخواه” همراه ما بودید. آیا همسر شما نیز خودخواه است؟ شما با او چگونه رفتار می‌کنید؟

لینک منابع:

boldsky

bustle

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.