نحوه حمام کردن سالمندان

نحوه حمام کردن سالمندان

صورتی‌ها: می‌توان گفت که بهداشت رکن جدایی ناپذیر زندگی اجتماعی و فردی هر کسی است. در این بین افراد سالخورده و پیر به دلیل شرایط خاص جسمانی و روحی که دارند رعایت بهداشت برای آن‌ها دشوار است به همین دلیل باید بستری فراهم شود تا هم فرد آزرده خاطر نشده و هم بهداشت خود را رعایت کرده باشد. ما در این مطلب قصد داریم تا با ذکر مشکلات افراد سالخورده هنگام حمام کردن و گفتن راه‌حل‌های آنان به شما کمک کنیم تا در انجام این کار بتوانید به افراد سالمند کمک کنید. همرا ما باشید با آموزش نحوه حمام کردن سالمندان.

آموزش نحوه حمام کردن سالمندان

نحوه حمام کردن سالمندان

همانطور که می‌دانید افراد مسن به دلیل اینکه شرایط فیزیکی و به ویژه روحی-روانی خاصی که دارند برای انجام برخی از کارهای خود با مشکلاتی روبه‌رو می‌شوند. یکی از این کارها رسیدگی به نظافت شخصی خود به ویژه حمام کردن است. شما به عنوان کسی که قرار است در این کار به سالمندان کمک کنید باید برخی از روش‌ها و کارهایی که سبب راحتی این افراد هنگام حمام کردن می‌شود را بدانید. اگر می‌خواهید که با این اصول آشنا شوید. با ما جهت آموزش نحوه حمام کردن سالمندان همراه باشید.

مشکلات بهداشتی و ایمنی سالمندان:

هنگامی که شما با یک فردسالمند مواجه می‌شوید که علاقه چندانی به حمام کردن ندارد شاید برای شما تغییر دادن نظر او مشکل باشد. برای اینکه او را متقاعد سازید تا حمام کند باید عواملی که موجب می‌شود فرد از حمام کردن دوری کند را یافته و آن‌ها را تا حد امکان از بین ببرید.

۱- عدم رعایت بهداشت در سالمندان همیشه به انتخاب خود آن‌ها نیست:

نحوه حمام کردن سالمندان

به خاطر سن بالا ممکن است حمام کردن و رسیدگی به بهداشت شخصی کمی دشوار باشد. این امر دلایل مختلفی دارد برای مثال ترس از افتادن، مشکل داشتن در ورود یا خروج به وان حمام یا حتی می‌تواند دلیل آن یک اختلال شناخنی مثل آلزایمر باشد. پس هنگامی که قصد حمام کردن سالمندان را دارید بهتر است این موارد را مد نظر قرار داده، سپس دست به کار شوید تا هم فرد سالمند اذیت نشود و هم مشکلی برای شما پیش نیاید.

۲- عادات نظافت فرد سالمند را یاد بگیرید:

نحوه حمام کردن سالمندان

هر فردی چه جوان و چه سالمند دارای علایق و سلیقه خاصی است. برای اینکه هنگام حمام کردن افراد سالمند بتوانید آن‌ها را بهتر همراهی کنید بهتر است با سلایق آنان آشنا باشید و کارهایی را که آن‌ها مایلند انجام دهید تا هم آرامش روانی آنان تامین شود و هم شما بتوانید کار خود را بی دردسر انجام دهید.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

در حمام کدام قسمت از بدنتان را می‌شویید؟! (روانشناسی شخصیت)

[/box]

۳-اگر برنامه حمام رفتن سالمند درست نیست آن را اصلاح کنید:

نحوه حمام کردن سالمندان

اگر متوجه شدید که تعداد دفعات حمام کردن فرد سالمند کمتر از دو بار در هفته است بهتر است تن صدای خود را از حالت کنجکاوی به حالت نگرانی تفییر دهید و به اهمیت بهداشت از دیدگاه پزشکی نه دیدگاه شخصی اشاره کنید. توضیح دهید که پزشکان حداقل دو بار در هفته حمام کردن را برای جلوگیری از بروز عفونت توصیه کرده‌اند.

۴- بوی بد بدن فرد سالمند را به زبان نیاورید:

نحوه حمام کردن سالمندان

از اینکه فرد سالمند متوجه شود که به دلیل رعایت نکردن بهداشت باعث ایجاد بوی بد شده ممکن است نا امید یا خشمگین شود. از آنجایی که افراد سالخورده نمی‌توانند بوها را به خوبی احساس کنند ممکن است از مشکل به وجود آمده اطلاع نداشته باشند.

۵- از فرد در مورد نگرانی‌ها و نیازهایش در رابطه با استحمام سوال کنید:

نحوه حمام کردن سالمندان

شرایط فیزیکی سالمندان ممکن است عامل اصلی اضطراب آن‌ها در رفتن به حمام باشد. ورود و خروج به وان، شست و شو، خشک کردن و… می‌تواند انرژی زیادی از آنان بگیرد. افتادن در وان، تغییر ناگهانی دمای آب و یا مدت زمان سپری شده در حمام می‌تواند موجب افزایش ترس افراد سالمند از رفتن به حمام شود به همین دلیل باید در ایجاد محیطی امن برای حمام کردن آنان دقت کافی را داشته باشید. همچنین می‌توانید برای آگاه شدن از احساس افراد سالمند حین حمام کردن از سوالاتی مانند آیا هنگام حمام کردن در وان از درجه حرارت آب راضی بوده اید؟ یا اینکه پس از شست و شو بپرسید آیا احساس خستگی می‌کنید؟ استفاده کنید.

شما با طرح این سوالات به آنان احساس آرامش داده و به آن‌ها می‌فهمانید که در قبال وضعیت آنان احساس مسؤلیت می‌کنید.

ایجاد یک برنامه مناسب جهت حمام کردن سالمندان:

برنامه ریزی کمک می‌کند تا بتوان زمان مناسب برای انجام یک کار را تعیین کرد. بهتر است برای انجام کارهای شخصی افراد سالمند هم برنامه‌ای مناسب طراحی کنید و در تنظیم این برنامه بهتر است نظر خود آن‌ها را هم جویا شوید و برنامه را طبق سلیقه آنان تنظیم کرده تا بتوانند در شرایط بهتری این کارها را انجام دهند.

ایجاد علاقه در افراد سالمند برای حمام کردن:

افراد سالخورده به دلیل اینکه حضور کمتری در جامعه دارند یا کمتر با دیگران ملاقات می‌کنند ممکن است به حمام کردن علاقه زیادی نداشته باشند به همین دلیل می‌توانید انگیزه آنان برای حمام کردن  را با تهیه یک برنامه سبک و ساده برای انجام کارهای روزمره مثل ملاقات با دوستان، رفتن به پارک یا سفر و… افزایش دهید.

۲- کمک کردن به افراد سالمند هنگام حمام کردن:

نحوه حمام کردن سالمندان

سعی کنید هنگام حمام کردن سالمندان به آنان کمک کنید حتی اگر خودشان ترجیح می‌دهند که به تنهایی حمام کنند یا اینکه در اولین جلسه شست و شو ناظر آنان باشید و عوامل استرس‌زا را کاهش داده و ایمنی محیط را بررسی کنید. همچنین می‌توانید با طرح سوالاتی مانند چه نوع صابون را ترجیح می‌دهید؟ یا به دستمال مرطوب نیاز دارید؟ یا آب به اندازه کافی گرم است؟ به آن‌ها در بهتر شدن روند حمام کردن کمک کنید.

۳-جویا شدن نظر سالمندان برای زمان حمام کردن!

نحوه حمام کردن سالمندان

هنگام حمام کردن افراد سالمند بهتر است با پرسش‌هایی مثل آیا می‌توانم هنگام حمام کردن به شما کمک کنم؟ یا دوست دارید در چه ساعتی از روز حمام کنید؟ نظر آن‌ها را هم جویا شوید. این پرسش‌ها باعث می‌شود تا فرد هم با رضایت خود به حمام کردن مشغول شده و هم اینکه به خاطر حق انتخابی که به او داد‌ه‌اید حس خوبی در وی ایجاد شود.

۴- نوبت بندی نکردن شست و شوی افردا سالمند:

نحوه حمام کردن سالمندان

نوبت گذاری برای شست وشو فرد سالمند کار درستی نیست چرا که می‌تواند باعث آزرده خاطر و اذیت شدن او شود. به همین دلیل بهتر است برای شست و شوی او، افراد صمیمی وی از جمله همسر و یا فرزندان عهده دار این وظیفه باشند یا تعداد دفعات بیشتری را برای شست و شو به عهده بگیرند.

۵- زمان‌بندی مناسب برای پرستاری:

نحوه حمام کردن سالمندان

در برنامه مراقبتی اگر فرد نتواند به تنهایی حمام کند یا اعضای خانواده قادر به انجام دادن این کار نباشند، استخدام یک مراقب برای این کار بهترین گزینه است. این خدمات در اکثر جوامع به راحتی در دسترس هستند و می‌توانید آن را در برنامه هفتگی نوشته و به یک مکانی که به راحتی قابل مشاهده است (یخچال، دیوار آشپزخانه،…) بچسبانبد.

اینکه یک شخص غریبه عهده دار مسئولیت حمام کردن فرد سالمند شود می‌تواند باعث نگرانی او شود پس بهتر است فرد سالمند را توجیه کنید که مراقب در کار خود مهارت کافی را دارد و به او اطمینان داشته باشد.

۶- برنامه‌ی شست و شوی منظم تنظیم کنید:

نحوه حمام کردن سالمندان

در برنامه هفتگی حتما روزهایی که باید فرد سالمند حمام کند و شخصی که به او هنگام حمام کردن کمک خواهد کرد را قید کنید چرا که اینکار می‌تواند باعث بهبود عملکرد حافظه این عزیزان گردد و آن‌ها از فعالیت‌های روزانه‌ای که انجام داده یا خواهند داد بهتر مطلع شوند.

۷- مطمئن شوید که شستن به صورت برنامه‌ریزی‌ شده انجام می‌گیرد:

نحوه حمام کردن سالمندان

برای اطمینان از اینکه برنامه شست و شو طبق برنامه از قبل تعیین شده پیش می‌رود یا نه؟ بهتر است خودتان وارد عمل شوید. از راه‌های اطمینان حاصل کردن از اینکه فرد سالمند حمام خود را به طور منظم انجام می‌دهد یا نه؟ می‌توان به نشانه گذاری سطح شامپو یا مایع بدن شویی اشاره کرد .

۸- مشورت با پزشک در صورت مقاومت کردن فرد سالمند برای حمام کردن :

نحوه حمام کردن سالمندان

اگر فرد سالمند هنگام حمام کردن، از خود مقاومت نشان داد بهتر است با پزشک مشورت کرده و در صورت تجویز پزشک از داروهای مورد نیاز استفاده کنید.

نکات ایمنی نحوه حمام کردن سالمندان:

رعایت نکات ایمنی در هر کاری از شرایط اصلی به شمار می‌رود. افراد سالمند نیز به دلیل اینکه شرایط خاصی برای رسیدگی و مراقبت لازم دارند پس بهتر است تا ایمنی محیطی را که در آن حمام خواهند کرد را تامین کنید. برخی از این نکات جهت رعایت عبارتند از:

۱- در صورت لزوم میله‌های مناسب در حمام نصب کنید:

نحوه حمام کردن سالمندان

نصب میله‌های مناسب در حمام برای کسانی که همیشه نگران افتادن یا لیز خوردن در حمام هستند می‌تواند اطمینان بخش باشد و محیط امنی را برای استحمام آن‌ها ایجاد کند. شما می‌توانید این میله ها را از داروخانه‌ها یا فروشگاه‌های فروش لوازم خانگی تهیه کنید.

۲- اگر فرد نمی‌تواند در وان بنشیند، یک صندلی دسته‌دار یا صندلی حمام نصب کنید:

نحوه حمام کردن سالمندان

در صورتی که فرد نمی‌تواند در وان حمام بنشیند یا بر اثر خستگی نمی‌تواند مدت زیادی در آن بماند می‌توانید از صندلی‌های مخصوص دوش استفاده کنید و آن را در وان حمام نصب کنید. این صندلی‌ها از داروخانه‌ها و فروشگا‌ه‌ها قابل تهیه هستند.

۳- از تشک‌هایی که جلوی لغزش را می‌گیرند استفاده کنید:

نحوه حمام کردن سالمندان

برای پیشگیری از لیز خوردن در حمام می‌تواند از تشک‌های ضد لغزش در وان یا محیط حمام استفاده کنید تا محیط امنی را برای حمام کردن سالمندان به وجود آورید.

۴- در حمام خود دوش دستی نصب کنید:

نحوه حمام کردن سالمندان

سردوش دستی نصب کنید. نصب سر دوش دستی می‌تواند باعث ایجاد کنترل بیشتر در هنگام شست و شو شود و همچنین، مانع از افتادن فرد سالمند، شست و شوی راحت‌تر اعضای بدن گردد. استفاده از سر دوش دستی در حین حمام کردن نشستن فردسالمند بر روی صندلی دوش را نیز آسان‌تر خواهد کرد.

۵- اطمینان حاصل کنید که سیستم آب عملکرد درستی دارد:

نحوه حمام کردن سالمندان

دمای آب را با دست خود امتحان کرده و اجازه دهید چند دقیقه آب سرد و گرم وارد وان شود، اگر درجه حرارت آب به طور مداوم در حال تغیییر بود بهتر است با لوله کش برای حل این مشکل مشورت کنید و اقدامات لازم را به عمل بیاورید. برای اینکه بهتر متوجه تغییر در نواسانات دمای آب شوید می‌توانید این کار را صبح انجام دهید چرا که در صبح به دلیل استفاده زیاد ساکنان از حمام این عمل می‌تواند مشهودتر باشد.

همان طور که بارها اشاره شد به دلیل اینکه افراد سالمند به شرایط خاصی برای نگهداری نیازمند بوده، بهتر است با تامین این نیازها محیط دلچسب و مناسبی را برای زندگی آنان تامین کرد. ما در این مقاله سعی داشتیم تا به برخی از این نیازها در باب رعایت بهداشت به ویژه حمام کردن افراد سالمند اشاره کنیم.

چنانچه شما عزیزان هم اگر درباره نحوه حمام کردن سالمندان تجربه‌ای دارید می‌توانید آن را با دیگر دنبال کنندگان سایت در میان بگذارید تا از آن استفاده کنند.

منبع مطلب:

wikihow

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.