نحوه بافتن زیر لیوانی به روش تار و پود

آموزش بافت زیر لیوانی

صورتی‌ها: بافندگی یک سرگرمی بسیار مفید، ساده، بدون استرس و مسحور کننده است. اگر علاقه‌مند به بافتن هستید، بدون شک گزینه‌های زیادی برای شما وجود دارد که آن‌ها را امتحان کنید و شاید چندین مورد را نیز تاکنون امتحان کرده باشید. یکی از ساده‌ترینِ این وسایل زیر لیوانی است که در زندگی روزمره از آن استفاده می‌شود. در این بخش آموزش بافت زیر لیوانی را خدمت شما آماده کرده‌ایم.

آموزش بافت زیر لیوانی

آموزش بافت زیر لیوانی

این روش بافندگی به شیوه تار و پود است که باید یک دار بافندگی داشته باشید. اما حتی اگر دار بافندگی نداشته باشید، می‌توانید با استفاده از کارتن‌های ساده یک دار بافندگی مطابق با طول و عرض پروژه‌ی خودتان آماده کنید. با ما همراه باشید تا این زیر لیوانی زیبا را با کمک یکدیگر بسازیم.

برای بافت این زیر لیوانی و شروع کار به مقوا، نخ و سوزن بافندگی پلاستیکی نیاز خواهید داشت. توجه داشته باشید که این یک پروژه بسیار ساده برای بافندگان مبتدی است که می‌تواند برای آن‌ها شبیه به دست گرمی باشد. شما می‌توانید هر سایز، طرح و رنگ‌بندی را برای بافت زیرلیوانی بافتنی انتخاب کنید. فقط دقت کنید که سایز زیرلیوانی روی ابعاد دار هم تاثیر می‌گذارد. ابزار و وسایل مورد نیاز را به طور دقیق‌تر در لیست زیر مشاهده می‌کنید.

آموزش بافت زیر لیوانی

وسایل مورد نیاز برای بافت زیر لیوانی:

  • یک تکه کارتن ۵ در ۹ اینچی (۱۲.۷ در ۲۲.۸۶ سانتی‌متری)
  • کاموای سفید و بنفش (می‌توانید رنگ‌ها و تعداد آن‌ها را تغییر را با توجه به سلیقه‌ی خودتان تغییر دهید)
  • قیچی
  • مداد
  • سوزن بافندگی (هر نوع سوزن با سوراخ بزرگ قابل استفاده خواهد بود)
  • چنگال

مراحل آموزش بافت زیر لیوانی:

این مراحل را به ترتیب طی کنید.

گام اول آموزش بافت زیر لیوانی:

قبل از هر چیزی در ابتدا باید دار بافندگی خودتان را بسازید. برای اینکار یک تکه کارتن ضخیم در ابعاد گفته شده در بالا تهیه کنید. سپس بر روی این کارتن یک مربع ۴ در ۴ اینچی رسم کنید و نقطه وسط آن را علامت بزنید.

اگر می‌خواهید دو زیر لیوانی ببافید باید هر دو طرف کارتن این مربع را بکشید و وسطش را علامت بگذارید. بالا و پایین کارتن خطوطی با فواصل نیم سانتیمتری بکشید و آن‌ها را با قیچی برش بزنید.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

آموزش درست کردن یک جامدادی نمدی ساده و زیبا

[/box]

آموزش بافت زیر لیوانی

گام دوم ساخت زیر لیوانی:

خطوط عمودی روی دار، تار نام دارند. برای بستن تار، باید کاموا را طوری دور دار بپیچید که روی پشت و جلوی نخ‌های عمودی داشته باشید. کارتان را با کشیدن کاموا از بالا به سمت چپ کارتن شروع کنید. یک دنباله دو اینچی در نظر بگیرید. کاموا را از برش پایینی بکشید و دوباره به سمت بالا ادامه بدهید. اینکار را تا انتهای دار تکرار کنید. وقتی تارکشی تمام شد هم یک دنباله ۲ اینچی در نظر بگیرید. جلو و پشت دار باید شبیه به تصاویر بالا باشد.

آموزش بافت زیر لیوانی

گام سوم آموزش بافت زیر لیوانی:

حالا یک تکه کارتن مستطیلی کوچک در خط شروع بافندگی قرار دهید. سوزن را با ۲۰ تا ۲۵ اینچ کاموا نخ کنید. ردیف اول بافت را با رد کردن کاموا از یک طرف به طرف دیگر تار آغاز کنید و یکی درمیان از زیر و روی تارها رد بشوید. کاموا را کاملا بکشید و یک طرف تار دنباله ۳ اینچی نگه دارید. با چنگال بافته را پایین بیاورید تا یک خط صاف شکل بگیرد.

ردیف دوم را به همین روش ببافید اما آن را برعکس ردیف دوم شروع کنید. یعنی اگر ردیف اول را روی خطوط تار تمام کرده‌اید، ردیف دوم را از زیر خطوط تا شروع کنید.

آموزش بافت زیر لیوانی

گام چهارم

حالا زمان آن است که در بافت زیر لیوانی از قدرت خلاقیت خود به نحو احسن استفاده کنید. پس از اینکه چند ردیف با کاموای سفید بافتید، آن را با یک دنباله‌ی ۳ اینچی برش دهید. حالا ادامه‌ی کار را با کاموایی با یک رنگ دیگر دنبال کنید. ما با این کاموا الگوی راه راه ایجاد کردیم اما شما می‌توانید الگوی دلخواهتان را بسازید. تا انتها این الگوی راه راه را ادامه دهید.

آموزش بافت زیر لیوانی

گام پنجمر آموزش بافت زیر لیوانی:

اگر می‌خواهید به صورت همزمان دو زیرلیوانی ببافید، دار را برگردانید و پشت آن یک بافت زیرلیوانی دیگر را شروع کنید. ما الگوی آجری را برای این زیرلیوانی انتخاب کردیم. ابتدا از نخ سفید شروع کنید و یکی درمیان از زیر و روی خطوط تار ببافید. اینکار را ادامه دهید تا به تعداد ردیف دلخواهتان برسید.

حالا سوزن را با کاموای بنفش نخ کنید و بافت را از سمت چپ شروع کنید. بافت را از آخرین رشته کاموای سفید شروع کنید و بافت یکی درمیان به سمت عقب را ادامه دهید.

آموزش بافت زیر لیوانی

گام ششم

حالا وقت آن است که زیر لیوانی را از دار جدا کنید. برای اینکار کامواها را از نزدیک بالا و پایین دار قیچی کنید. کامواها را دو به دو بهم گره بزنید. این گره‌ها نمی‌گذارد بافت زیرلیوانی باز شود. بعد از اینکه کامواهای هر دو سر را گره زدید، زیرلیوانی بافتنی را برگردانید و دنباله‌های کاموا که آویزان مانده‌اند را ببافید.

آموزش بافت زیر لیوانی

حالا زیر لیوانی مورد نظر ما آماده است.

آموزش بافت زیر لیوانی

آموزش بافت زیر لیوانی به اتمام رسید. این روش یکی از ساده‌ترین روش‌های بافندگی بود. مزیت این روش بافت آسان آن است و اینکه می‌توانید در هر سایز و رنگ و طرحی آن را ببافید. امیدواریم این آموزش مورد پسند شما قرار گرفته باشد.

برگرفته شده از: instructables.com

4 دیدگاه برای “نحوه بافتن زیر لیوانی به روش تار و پود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.