موقع زلزله چه کار باید کرد؟!

موقع زلزله چه کار باید کرد

آیا می‌دانید موقع زلزله چه کار باید کرد و از انجام دادن چه کارهایی اجتناب کرد؟ با ما در این کطلب همراه باشید تا هم بدانید که موقع زلزله چه کار باید کرد و هم نکاتی که شما را در خظر بیشتر قرار می‌دهد آشنا شوید.

موقع زلزله چه کار باید کرد

موقع زلزله چه کار باید کرد

زلزله یک پدیده طبیعی است که زمین انرژی نهفته در خود را با این پدیده تخلیه می‌کند. امروزه شاهد شایعات زیادی هستیم که با بالا بردن اطلاعات عمومی خود این شایعات را فراگیر نکنیم تاکید می‌کنم زلزله فقط یک پدیده طبیعی است که هیچ کس نمی‌تواند زمان دقیق آن را بیان کند. با رخ دادن زلزله‌های اخیر در شهرهای مختلف ایران مانند: کرمانشاه، کرمان، تهران و … همه باید با نکات ایمنی موقع زلزله آشنا شوند تا در موقع رخ دادن این پدیده طبیعی، خونسردی خود را حفظ کرده و خود را به بهترین موقعیت و امن‌ترین مکان برسانند. در ادامه این مطلب از مجله بانوان و دخترانه صورتی‌ها، به جواب سوال ” موقع زلزله چه کار باید کرد ” برسیم تا آخر این مطلب همراه ما باشید.

در موقع زلزله اگر داخل ساختمان هستید این نکات را رعایت کنید

نکات ایمنی زلزله در آپارتمان

افراد زیادی هستند که به دلیل نا آگاهی و ندانستن اینکه در موقع زلزله چه کار باید کرد با عجله کارهایی انجام می‌دهند که بیشتر خودشان را در خطر قرار می‌دهند.

موقع زلزله چه کار باید کرد – اگر هنگام وقوع زلزله در داخل ساختمان هستید چه باید بکنید؟ اولین قدم حفظ خونسردی و مواظبت از کودکان است. ابتدا باید موقع لرزش زمین به یک مکان امن بروید و سپس خود را به بیرون برسانید اگر هنگام لرزش زمین فقط هدفتان بیرون رفتن از ساختمان باشد، ممکن است زلزله هیچ آسیبی وارد نکند و شما از پله‌ها بیفتید و یا در آسانسور گیر کنید و …. پس هنگام زلزله امن‌ترین جا داخل ساختمان و رفتن به مکان امن و محافظت از سر است.

اگر خانه شما یک طبقه است به آسانی می‌توانید خارج شوید ولی اگر در آپارتمان زندگی می‌کنید فورا سمت در خروجی و آسانسور و راه پله نروید. مثلا زیر میز پناه ببرید و یا چارچوب درها و حتی راه‌روها پناه بگیرید اگر زلزله خیلی شدید است طبیعتا جابه‌جایی نیز سخت است پس بهتر است با هر چیزی که دم دستتان است سرتان را بپوشانید مثلا کت، بالش، کتاب و … و پشت گردنتان را با کف دست‌ها محافظت کنید.

قسمت‌های دیگر ساختمان

اگر در آشپزخانه هستید سریعا دور شوید همچنین از پنجره‌ها، درهای شیشه‌ای، قفسه‌ها، آینه‌ها و … دور شوید که احتمال سقوط و در نتیجه زخمی شدن شما وجود دارد.

اگر در داخل آسانسور هستید سریعا همه دکمه‌های آسانسور برا بزنید و خارج شوید آسانسور جای خطرناکی در حین زلزله است.

اگر در موقع رخداد زلزله در پله‌کان هستید پس بهتر است به طرف دیوار بنشینید و با آرنج و کف دست، صورت و سر خود را پوشش دهید. چنان چه در پارکینگ هستید هر چه زودتر خارج شوید چون احتمال سوختگی وجود دارد.

موقع خارج شدن از ساختمان بعد از وقوع زلزله با آرامش خارج شوید و به دیگران نیز در خارج شدن کمک کنید و به هیچ وجه کسی را هول ندهید. تا می‌توانید همه را به آرامش دعوت کنید و خود را خدا بسپارید در این مواقع ذکر گفتن شما را آرام می‌کند.

در موقع زلزله اگر خارج از منزل هستید این نکات را رعایت کنید

نکات ایمنی زلزله در خانه

ممکن است هنگام وقوع زلزله خارج از منزل و مکان‌های عمومی باشیم آن موقع چه کنیم؟ به هیچ وجه در کوچه و خیابان جمع نشوید و راه عبور را باز بگذارید. همچنین اگر در کنار ساختمان‌های در حال تخریب و یا قدیمی هستید سریعا دور شوید. اگر از کوجه باریک عبور می‌کنید موقع زلزله سریعا به جای دیگری بروید.

در بیرون از منزل سیم و کابل و قطعات فلزی زیادی وجود دارد حواستان باشد که به هیچ کدام دست نزنید چون خطرناک هستند.  همچنین در کنار رودخانه، صخره، خرابه‌ها، روگذرها و … نایستید در مجاور سیم‌های برق نیز راه نروید.

اگر در حیاط هستید

در همان جا بمانید فقط به سمت دیوار و ساختمانی که احتمال سقوط دارد نایستید.

اگر در اتومبیل هستید

اتومبیل را در کنار خیابان به دور از تیرها و سیم‌های برق، ساختمان‌ها و پل‌های سواره رو و پیاده‌رو متوقف کنید، همان جا بمانید تا زلزله به پایان برسد.

اگر در فروشگاه، بانک، ادارات و … هستید

اگر در ساختمان یک طبقه هستید فورا از آن جا خارج شوید اگر از در خروجی دور هستید و تعداد زیادی افراد وجود دارند، بهتر است از قفسه‌ها، ویترین‌ها و … دور شوید و خودتان را، محافظت کنید. چگونه؟ در جواب سوال ” موقع زلزله چه کار باید کرد ” باید بگوییم که فقط کافی است در مکان امن بنشینید و سر و صورتتان را با آرنج و کف دست و یا کیف و کت و … بپوشانید. بعد از این که زلزله تمام شد، با حفظ خونسردی سراغ در خروجی بروید. مواظب تابلوهای راه‌پله‌ها هم باشید.

اگر در اداره هستید

در اداره هستید خیلی سریع زیر میز خودتان بروید و تا پایان لرزش زمین هم آن‌جا بمانید که یک مکان امن است. به شرطی که کامپیوتر در جای خودش محکم باشد و در معرض سقوط نباشید، همچنین از قفسه‌ها دور باشید.

نکات بهداشتی در محل اسکان موقف بعد از زلزله

نکات ایمنی در زلزله

خیلی از افراد از زلزله جان سالم به در می‌برند و در اسکان موقت که امکانات رفاهی و بهداشتی کمی دارد، به بیماری‌های مختلف مبتلا شده و جان خود را از دست می‌دهد. پس باید یک سری نکات ضروری در این مرحله رعایت شود تا به بیماری مبتلا نشوید این نکات عبارتنداز:

 • عدم استفاده از غذاهای فاسد شدنی
 • استفاده از غذاهایی که نیاز به پخت ندارند مانند کنسرو
 • تامین آب سالم و نگهداری در منبع تمیز. هم به روش جوشاندن می‌توانید آب تمیز پیدا کنید و هم به روش کلرزنی.
 • استحمام در اولین فرصت و شستشوی مرتب دست‌ها با آب و صابون
 • دوری از ریختن زباله به محیط اطراف. به جای دور ریختن زباله می‌توانید آن‌ها را دفن کنید که باید  با حداقل۳۰ سانتی‌متر خاک پوشانده شود.
 • مبارزه با حشرات و جوندگان ناقل بیماری با استفاده از وسایل مناسب و رعایت احتیاط لازم
 • ضد عفونی و گند زدایی مناسب محل زیست
 • دفن جنازه‌ها و لاشه حیوانات با رعایت بهداشت فردی و محیطی کامل
 • کمک به دیگر مصدومان
 • توجه به هشدار مسئولان در این حوزه و همکاری لازم در هر زمینه
 • سعی در ایجاد آرامش فکری و سازش با شرایط پیش آمده

در ادامه مطلب ” موقع زلزله چه کار باید کرد ” ویدئو کوتاه در مورد نکات ایمنی زلزله مشاهده می‌کنید:

ویدئو کوتاه نکات ایمنی زلزلهدانلود فیلم نکات ایمنی زلزله

امیدوارم  این مطلب از مجله در مورد ” موقع زلزله چه کار باید کرد ” برایتان مفید و کاربردی بوده باشد همیشه موقع زلزله خونسردی خود را حفظ کنید و دیگران را به آرامش دعوت کنید. مایه تاسف است که کسی از ترس و یا عمل نادرست هنگام زلزله جان خود را از دست بدهد. ممنون که همراه ما هستید ♥

7 دیدگاه برای “موقع زلزله چه کار باید کرد؟!

 1. sana گفته:

  آدم الان فک میکنه که موقع زلزله با کمال خونسردی میتونه تمامی این مراحل رو به ترتیب انجام بده و به دیگران کمک کنه اما وقتی که کرمانشاه زلزله اومد هیشکی به فکر اون یکی نبود و اصلا نمیفهمید که داره چیکار میکنه و یا چطوری از ساختمان خارج شده !! ما که همه اینطور بودیم خدا کنه که تو استان شما ها زلزله نیاد و اگه هم اومد اینطوری نباشین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.