ته چین شیرازی برای مهمانی های ویژه

ته چین شیرازی

آموزش پخت و تهیه ته چین شیرازی

طرز تهیه ته چین شیرازی

مواد لازم برای تهیه ته چین شیرازی:

برنج                    ۴ پیمانه

بادمجان               ۴ عدد

سینه‌ مرغ            ۴۰۰ گرم

زعفران دم کرده     ۱/۴ پیمانه

تخم مرغ              ۴ عدد

ماست چکیده       ۲ پیمانه

کره ذوب شده       ۱/۲ پیمانه

نمک و فلفل          به مقدار لازم

دارچین                 به مقدار لازم

زرشک                 به مقدار لازم

روغن مایع            به مقدار لازم

طرز تهیه ته چین شیرازی:

۱- برنج را به مدت نصف روز با نمک فراوان خیس کنید. بادمجان‌ها را پوست گرفته، حلقه حلقه کنید و در آب نمک بگذارید تا تلخی آن‌ها گرفته شود. یک ساعت بعد، آن‌ها را بیرون آورده، بشویید و بگذارید تا آب اضافی آن‌ها کشیده شود.

۲- حالا بادمجان‌ها را سرخ کرده و روی حوله کاغذی قرار دهید تا روغن اضافی آن‌ها گرفته شود.

۳- سینه مرغ خرد شده را با نمک، فلفل و نیمی از زعفران مزه‌دار کرده و در روغن تفت دهید سپس در ظرف را بگذارید و اجازه دهید مغز پخت شود.

۴- حالا در یک قابلمه دیگر، آب را به جوش آورید و برنج خیس شده را در آن بریزید تا بجوشد و قد بکشد. سپس برنج را آبکش کرده و روی آن آب گرم بگیرید تا نمک اضافی برنج خارج شود.

۵- تخم‌مرغ‌ها را شکسته، زرده آنها را جدا کنید و با قاشق یا همزن دستی به خوبی بزنید. سپس ماست چکیده، نمک و زعفران و نیمی از کره مذاب را که سرد شده، اضافه کنید.

۶- برنج آبکش شده را با این مایه مخلوط کنید و ته یک تابه دیواره دار را کره و زعفران و روغن ریخته و بگذارید داغ شود.

۷- حالا نیمی از برنج را در تابه بریزید. به این دلیل از تابه استفاده می‌کنیم که ته چین ارتفاع کمی داشته باشد. روی برنج را با مرغ و بادمجان بپوشانید و کمی دارچین روی آن‌ها بپاشید. سپس بقیه برنج را روی آن ریخته و با دست کمی فشار دهید تا منسجم شود. سپس تابه را روی حرارت قرار دهید.

۸- زمانی که بخار برنج بلند شد، کمی کره روی ته چین بریزید و اجازه دهید ته چین با حرارت ملایم دم بکشد. سپس در یک ظرف دیگر زرشکی را که از قبل خیس کرده‌اید، تفت دهید و هنگام تفت دادن به آن کره و شکر اضافه کنید. ته چین را بعد از دم کشیدن در ظرف برگردانید و با این زرشک تزئین کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.