مناسب‌ترین سن ازدواج چند سالگی است؟

مناسب‌ترین سن ازدواج

همه‌ی افراد همیشه این سوال را می‌کنند که مناسب‌ترین سن ازدواج کدام است و هیچ گاه به جواب درستی از این سوال نمی‌رسند. در این مطلب از مجله بانوان صورتی‌ها برای شما عزیزان مطلبی را حاضر کرده‌ایم که مشخص می‌کند چه سنی برای ازدواج مناسب است و چه سنی برای ازدواج مناسب نیست. همراه ما باشید.

مناسب‌ترین سن ازدواج چند سالگی است؟

مناسب‌ترین سن ازدواج

مناسب‌ترین سن ازدواج چه سنی است؟

در خصوص ازدواج، فرد در مرحله اول باید به بلوغ همه‌ جانبه رسیده باشد، یعنی باید به بلوغ فکری،‌ بلوغ عاطفی، بلوغ اجتماعی، بلوغ روانی و بلوغ شخصیتی دست یافته باشد. به عنوان مثال رسیدن به یک سن خاص شرایطی ایجاد می‌کند که فرد را محک بزنیم و ببینیم به بلوغ لازم برای ازدواج رسیده است. مثلا انتظار می‌رود این فرد که به فرض یک خانم ۲۱ساله است رفتار، کردار، شخصیت و نگاهش به زندگی از لحاظ اجتماعی دیگر کودک صفتی نداشته باشد. پس در اینجا باید گفت ۲۱ سالگی دوران پایان دادن به کودک صفتی‌هاست.

این دختر ۲۱ساله دیگر نوجوان نیست و در اصل جوان محسوب می‌شود. این فرد زمانی که به غیر از خودش دیگری را دوست دارد به بلوغ عاطفی رسیده است. اگر رفتارهای اجتماعی‌اش منطبق بر آنچه جامعه می‌پسندد، باشد و به لحاظ اجتماعی به پختگی رسیده باشد، یعنی بلوغ اجتماعی یافته و می‌خواهد ازدواج کند.

در خصوص بلوغ روانی باید گفت زمانی که فرد از رفتارهای غیرطبیعی فاصله می‌گیرد، دچار رفتارهای تکانشی و پرخاشگری نمی‌شود، تصمیم‌های ناگهانی نمی‌گیرد، خیلی زود از کوره در نمی‌رود و در اصل پس از تفکر و سنجش تصمیم می‌گیرد یا سخن می‌گوید در اصل به بلوغ روانی رسیده است.این سه محور بلوغ عاطفی، بلوغ اجتماعی و بلوغ روانی لازم است اما بلوغ اقتصادی نیز اهمیت دارد. اما برای ازدواج به سه جنبه اصلی بلوغ عاطفی، روانی و اجتماعی بیشتر از اقتصادی نیاز داریم.

با وجود همه این گفته‌ها باید این نکته را بدانیم که رسیدن به بلوغ عاطفی ، روانی ، اقتصادی ، اجتماعی مهم تر از سن هرکس می‌باشد و ممکن است رسیدن به این بلوغ‌ها در افراد در سنین مختلف اتفاق بافتد.

28 دیدگاه برای “مناسب‌ترین سن ازدواج چند سالگی است؟

 1. شیما گفته:

  تو بعضی روستاها که حالا اسم نمیبرم بچه ها رو تو نه سالگی شوهر میدن…..اخه که چی بشه،این بچه اصلا میدونه زندگی و شوهر یعنی چی…..اصلا اشپزی خانه داری بلده،اخه مثلا که چی بشه.

 2. nilofar.gh گفته:

  آغا من ب بلوغ روانی نرسیدم فک کنم هههه راستی ۲۰سال و پنج ماهمه….مرسی از مجله عالیتون

 3. تینا گفته:

  دوست ۱۲ سالگی عقدش کردن..الان که ۱۴سالشه میخوان عروسش کنن

 4. مهدیس گفته:

  والا خوهرامن هیچ کدوم توسن 21سالگی ازدواج نکردن یکی24ساله بود یکی20ساله یکیم که مجرده بعدش منم مامعیارمون تموم کردن دانشگاش نه بلوغ خخخ ولی اینارو روخودم حتما برسی میکنم ممنون

 5. شیما گفته:

  چرا مال منو درج نکردی ایداجونم ….مگه حرف بدی زدم؟… اگر حرفم بد بود ببخشید به خدا خیلی عصبانیم

 6. kimyoojung گفته:

  خب بعضی موقع ها ما توی سن های کم همچین خصوصیاتی رو پیدا میکنیم?بازم ممنون

 7. پریا گفته:

  واقعا چرا این کارو میکنن؟
  به نظر من سن واقعی ازدواج 27سالگی واسه دختر و 30سالگی واسه پسرها است.
  چون پسرها از نظر عقلی و اجتماعی و … 2سال دیر تر از دخترا به بلوغ میرسن.

 8. نااااااازی گفته:

  پریا جان اگه اونا سن خوبی باشن پس باید پیردختر و پیر پسر بشن تا ازدواج کنن…خخخخخخخ:|

 9. پریا گفته:

  آخه نازی جوون اگه کسی میخواد ازدواج کنه اول باید درسش تموم بشه که وقتش رو تو خونه با خانواده اش بگذرونه من یه نفر رو می‌شناسم الان که ازدواج کردن زنه هنوز درسش تموم نشده بعد دانشگاهی که میره یه شهر دیگس و مجبوربه هی برده و بیاد.بعد یه بچه ماه داره بیچاره همش زیر دست پرستار بزرگ شده خوب عزیزم این شد زندگی؟.27سالگی پیره؟تازه اوج جوونیه.
  تو خودت چند سالته؟……البته هر کس نظری داره!

 10. ایمان گفته:

  من دوستم ۱۳ سالشه ازدواج کرد درسش هم ادامه دره میده درظمن تو ده هم زندگی نمیکنه

 11. ایمان گفته:

  نه ولی هرکی وفکر خانواده ی خودش من کاملا مخوالفم باازدواج دراین سن چندباربش گفتم ولی فایده نداشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.