گرمادرمانی بهتر است یا سرمادرمانی؟

مقایسه گرمادرمانی و سرمادرمانی

مقایسه گرمادرمانی و سرمادرمانی

سرما درمانی چیست؟ گرما درمانی چیست؟ برای چه بیماری‌هایی باید گرما درمانی کنیم و برای چه بیماری‌هایی سرما درمانی؟ در این مطلب از مجله بانوان و دخترانه صورتی‌ها ، با مقایسه گرمادرمانی و سرمادرمانی در خدمت شما هستیم. همه ما شنیده‌ایم که از آب گرم برای درمان درد مفاصل و عضلات استفاده می‌کنند که یک درمان بدون هزینه محسوب می‌شود در مقابل سرما درمانی هم یک تسکین دهنده است که موقع درد و یا ضربه یخ می‌گذارند تا دردش تسکین یابد.

مقایسه گرمادرمانی و سرمادرمانی

در واقع می‌توان گفت برای آسیب حاد یخ می‌گذارند ، برای یک آسیب مزمن روش گرم کردن را استفاده می‌کنند. اما تفاوت حاد و مزمن چیست؟ حاد بیماری است که سریع آغاز می‌شود و دوره کوتاهی هم دارد که زود هم درمان می‌شود مانند وقتی که سر و یا عضله ما به جایی می‌خورد و تورم و کبودی ایجاد می‌شود که زود با کمک یخ درمان می‌شود. ولی مزمن بیماری است که بلند مدت است و خیلی دیر هم درمان می‌شود. مانند درد مفاصل ، سوختگی و …

گرما درمانی بهتر است یا سرمادرمانی

سرمادرمانی چیست؟

فیزیولوژی یخ:

در ادامه مقایسه گرمادرمانی و سرمادرمانی میرسیم به فیزیولوژی یخ. اگر بخواهیم فیزیولوژی یخ را شرح دهیم می‌توان گفت یخ خون‌رسانی به عضلات را محدود می‌کند. وقتی شما یخ را روی عضله می‌گذارید ؛ عضله سرد می‌شود و این سرد شدن عضله باعث کاهش خون موجود در عضله  و انقباض می‌شود که این فرآیند باعث کاهش تورم ، کبودی و ناراحتی می‌شود بنابراین موقع ضربه دیدن عضله برای جلوگیری از تورم و کبودی یخ می‌گذارند.

در هر ساعت می‌توانید فقط ۱۰ دقیقه یخ را استفاده کنید.هر چه خون سریع‌تر گردش پیدا کند بدن سریع‎تر می‌تواند آسیب‌های حاد عضله را بهبود دهد. یادتان باشد که همیشه یک حوله بین بدن و یخ قرار دهید تا پوستتان آسیب نبیند. همچنین فراموش نکنید که زمان بیشتر اثر منفی برای بدن دارد.

گرمادرمانی و سرمادرمانی

گرما درمانی چیست

مقایسه گرمادرمانی و سرمادرمانی و فیزیولوژی کیسه آبگرم:
کیسه آبگرم وقتی در محل آسیب قرار می‌گیرد عروق خونی را باز می‌کند و باعث آزادانه جریان یافتن خون می‌شود و این باعث کاهش درد مزمن می‌شود. در هر ساعت حدود ۲۰ دقیقه می‌توانید از کیسه آبگرم استفاده کنید. و برای این که گرما به پوست آسیب نرساند همانند یخ باید حداقل یک حوله بین پوست و کیسه آب گرم قرار دهید. در غیر این صورت پوست آسیب می‌بیند همچنین دقت کنید که بیشتر از ۲۰ دقیقه نتیجه عکس دارد و برای بدن مضر است.

اگر تفاوت حاد و مزمن را ندانسته و استفاده برعکس کنیم چه می‌شود؟

با یک مثال ساده می‌خواهیم موضوع را بیان کنیم مثلا فرض کنید که دهان شما توسط میل کردن قهوه می‌سوزد ، آیا در این حالت یخ را می‌مکید یا باز قهوه داغ می‌نوشید؟ یخ باعث التهاب سوختگی می‌شود و پاسخ عصبی را کاهش می‌دهد. این قضیه کاملا با آسیب عضله تفاوت دارد که باید گرمادرمانی کنیم با این که گرما التهاب و ورم را زیاد می‌کند ولی حس خوبی دارد. وقتی گرمادرمانی را تمام می‌کنید درد مفصل بیشتر از حالت معمول درد می‌کند. زمانی که شما برای یک آسیب حاد از گرما استفاده می‌کنید چرخه التیام آن را به تاخیر می‌اندازید و خیلی زیاد طول می‌کشد.

2 دیدگاه برای “گرمادرمانی بهتر است یا سرمادرمانی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.