متن دعای تحویل سال نو به همراه معنی

معنی دعای عید نوروز

در این مقاله از مجله دخترانه صورتی‌ها به مناسبت عید نوروز و تحویل سال نو، برای افزایش خیر و برکت به زندگی، متن دعای تحویل سال نو به همراه معنی دعای عید نوروز را برای شما آماده کرده‌ایم که امیدواریم مورد استفاده قرار بگیرد. سالی پر از برکت و خوبی برای شما و خانواده محترمتان آرزومندیم.

معنی دعای عید نوروز

دعای عید نوروز

فقط چند روز دیگر تا تحویل سال جدید باقی مانده است همه خانه‌تکانی عید نوروز را تمام کرده‌اند ، سفره هفت سین خود را چیده و بی‌صبرانه منتظر تحویل سال نو هستند. چه خوب است سال نو را با دعا و راز و نیاز با خدا آغاز کنیم تا خیر و برکت از خانه و خانواده کم نشود. حتما شما هم دعای سال تحویل را شنیده‌اید ولی آیا معنی دعای عید نوروز و تفسیر آن را می‌دانید؟ با دانستن معنی دعای عید نوروز و تفسیر آن بیشتر عظمت این دعا را درک کرده و مشتاق خواندن آن خواهیم بود. هم اینک متن دعای تحویل سال نو به همراه معنی و تفسیر آن را می‌خوانیم.

دعای تحویل سال نو

متن دعای تحویل سال :

یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ

یَا مُدَبِّرَ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ

یَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ

حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ

دعای تحویل سال نو
معنی دعای عید نوروز

ای تغییر دهنده دل‌ها و دیده‏‌ها

 ای مدبر شب و روز

ای گرداننده سال و حالت‌ها

بگردان حال ما را به نیکوترین حال

تفسیر معنی دعای عید نوروز

متن دعای تحویل سال نو به همراه معنی

«یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ»

قلب و بصیرت قلبی ، از مؤلفه‌های مهم معنوی در مسیر کمال انسان است که در قرآن کریم و روایات ناب اسلامی تأکید بسیاری بر آن شده است. قلب سرچشمه تمامی جوشش‌های و خیزش‌های وجود آدمی است.

«یَا مُدَبِّرَ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ»

انسان ، به تصریح قرآنی «إنی جاعل فی الارض خلیفه» ، جانشین خدا بر روی زمین است و این شایستگی را دارد که مرآت تمام نمای ربوبی و مجلای ظهور و بروز اسما و صفات الهی شود. یکی از اسمای حق تعالی «مدبّر» است که پروردگار عالمیان به وسیله آن ، به تدبیر روز و شب یا تدبیر نظام زمین و آسمان و به طور کلی ، نظام خلقت می پردازد. انسان نیز باید خویشتن را متعلق به اخلاق الهی نماید و تدبیرگر روز و شب خویش باشد.

معنی دعای عید نوروز

«یَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ»

«حَول» در دعای عید نوروز ، به معنای «سال» است و «احوال» جمع حال ، به معنای طبیعت و ضمیر یا تغییر و دگرگونی وضعیت انسان است. از این رو، خداوند تغییر دهنده سال و یا دگرگون کننده طبیعت مربوط به مخلوقات است و این صیرورت و تحول در مسیر رشد و کمال موجودات ، لازمه امر زندگی و حیات است. در این دعای شریف از درگاه ربوبی می‌خواهیم که طبیعت وجود ما را به بهترین و نیکوترین طبیعت‌ها تبدیل کند و این تغییر باطنی یا ظاهری وجودی ما را همسو با تغییر و دگرگونی طبیعت ظاهری ، در مسیر شکوفایی و بالندگی قرار دهد.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

ساخت کارت تبریک ویژه عید نوروز

[/box]

عکس نوشته دعای تحویل سال

در ادامه چند عکس نوشته جدید برای تحویل سال، را مشاهده خواهید کرد:

عکس نوشته دعای تحویل سال

عکس نوشته دعای عید

عکس نوشته دعای عید

عکس نوشته عید نوروز

عکس نوشته عید نوروز

دعای عید نوروز

دعای عید نوروز

ممنون که با این مطلب همراه ما بودید ♥

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.