معرفی کتاب پیکر فرهاد

معرفی کتاب پیکر فرهاد

روزهای عید روزهایی خوبی هستند تا به کتابخانه‌ی ذهنمان کتابی تازه و نو بیافزاییم کتاب بخوانیم و به دیگران هم کتاب عیدی دهیم تا بتوانیم در فرهنگ ایرانمان کتابخوانی را نیز اضافه کنیم. این‌بار مجله صورتی‌ها برای شما عزیزان رمان زیبای پیکر فرهاد را پیشنهاد می‌کند. در ادامه به معرفی کتاب پیکر فرهاد می‌پردازیم .

معرفی کتاب پیکر فرهاد

معرفی کتاب پیکر فرهاد

معرفی کتاب پیکر فرهاد :

پیکر فرهاد رمانی نامتعارف، پیچیده و غیرخطی‌‌ است که راوی داستان در فضایی سورئال و وهم‌گونه به مکالمه‌ای هذیان‌وار با دیگر شخصیت‌های داستان و همچنین روایت رخدادهایی که در زمان‌های مختلف به وقوع پیوسته‌اند می‌پردازد. البته راوی که ظاهرا دختری نقاشی‌شده در جلد یک قلمدان می‌باشد، خود در نهادش از چند زن دیگر در زمان‌های تاریخی مختلف تشکیل شده است؛ -از دختر ساسانی، گرفته تا دختری در شصت سال پیش و …-

نکتۀ مهمی که می‌بایست قبل از مطالعه این کتاب به آن توجه شود، این است که این رمان اقتباسی می‌باشد از رمان مشهور صادق هدایت یعنی «بوف کور» و شخصیت‌ها و جو و فضای خود را کاملا از این داستان به عاریت گرفته است. و هم‌چنانکه مستحضرید در «پیکر فرهاد» اینبار دختر منقوش در قلمدان «بوف کور» است که جانی دوباره یافته و از دغدغه‌های خود سخن به ‌زبان می‌آورد. در کنار دختر اثیری، مرد جوان راوی بوف‌کور، پیرمرد قوزی با خنده‌های مخوفش، زن لکاته و رجّاله‌ها به همراه عناصری دیگر چون تابلوی نقاشی، گل نیلوفر، جوی آب، کالسکه، چمدان حاوی جسد قطعه قطعه شده و… در جای‌جای کتاب مجددا مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اما ظاهرا نویسنده، در این اثر تنها به بازنویسی بوف کور اکتفا نکرده و شخصیت‌هایی جدید با شرح‌حالهای گوناگون، به رمان افزوده است که یا از داستانهای دیگر هدایت اخذ شده‌‌اند و یا مخلوق خود نویسنده‌اند. حتی به نظر می‌رسد خود صادق هدایت هم در داستان حضور داشته و بارها مورد خطاب راوی قرار می‌گیرد.

نویسنده کتاب پیکر فرهاد :

عباس معروفی

عکس جلد کتاب :

معرفی کتاب پیکر فرهاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.