معرفی کتاب شهریاران گمنام

معرفی کتاب جدید

کتاب‌ها موضوعات مختلفی از جمله: کتاب‌های فلسفی، تاریخی، روانشناسی و …  دارند که هر شخصی علاقه‌مند به موضوع خاصی است و با توجه به آن، موضوع خاص کتابی را برای خواندن انتخاب می‌کند. در این مطلب از مجله بانوان دخترانه صورتی‌ها برای شما کاربران عزیز معرفی کتاب شهریاران گمنام را که یکی کتاب تارخی است، آماده کرده‌ایم. این کتاب نوشته‌ی احمد کسروی تبریزی یکی از بهترین نویسندگان کتاب‌های تاریخی است. پیشنهاد می‌کنیم اگر علاقه‌مند به تاریخی هستید حتما این کتاب را بخوانید. با ما همراه باشید.

معرفی کتاب شهریاران گمنام

معرفی کتاب شهریاران گمنام

خلاصه‌ای از کتاب شهریاران گمنام:

این کتاب پژوهشی درباره‌ی گذشته ایران است که تاریخ ایران را بازگو می‌کند.

قسمتی از کتاب شهریاران گمنام:

فلات ایران از سپیده دم تاریخ دودمان‌های پادشاهی زیادی را به خود دیده است. برخی بخت آن را داشته‌اند که بر همه یا بیشتر گسترۀ این سرزمین حکم برانند و تعدادی از فرمانروایان به ویژه پس از هجوم اعراب تا زمان برآمدن صفویان تنها بر بخش‌هایی از سرزمین ایران حکومت کرده‌اند. نکته جالب این است که حکمرانان محلی مناطق ایران هم خود را شاه ایران می‌نامیدند و این خود نشانگر این است که با وجود این که از سده اول هجری تا زمان شاه اسماعیل کمتر پادشاهی بر تمام ایران حکم رانده است اما پیشینه فرهنگی و تاریخی ایران چنان بوده است که مردم و شاهان محلی از هر فرصتی جهت یادآوری و بازسازی تاریخ شکوهمند گذشته ایران استفاده می‌کردند. برای نمونه نظامی گنجوی در بخش چهارم کتاب لیلی و مجنون که سبب نظم کتاب را توضیح می‌دهد می‌گوید: این نامه نغز گفته بهتر، طاووس جوانه جفته بهتر، خاصه ملکی چو شاه شروان، شروان چه که شهریار ایران

و شروان‌شاه را نه فقط حاکم شروان بلکه پادشاه ایران می‌انگارد.

«تاریخ را بیشتر از نگاه پادشاهان و عطف به عملکرد آن‌ها نوشته‌اند و از گفتن بی‌نیاز است که این عقیده و سلیقه درخور خرده‌گیری و نکوهش می‌باشد و میدان تاریخ بسیار پهناورتر از آن است که اینان پنداشته‌اند.»

به خاطر فراوانی سلسله‌های محلی حاکم بر مناطق وشهرستان‌های ایران در سده‌های آغازین پس از اسلام گاهی مورخان در ثبت و ضبط اخبار و رویداد‌های آن دوران دچار اشتباه‌های فاحشی شده‌اند به طوری که حوادث بعضی سال‌ها را پس و پیش آورده‌اند و حتی دهه‌هایی را بدون ذکر حتی یک واقعه مسکوت گذاشته‌اند و این باعث به وجود آمدن ابهام‌های فراوانی درباره تاریخ محلی مناطق گشته است.

نویسنده کتاب شهریاران گمنام:

احمد کسروی تبریزی

3 دیدگاه برای “معرفی کتاب شهریاران گمنام

  1. بانوی صورتی گفته:

    من خوندمش به نظرم خیلی جالب و جذاب بود پیشنهاد میکنم حتما بخونین. ممنون از زحمات شما

  2. Zahra_650 گفته:

    آیدا جون رمان سه شنبه ها با موری رو هم بزار….تعریفش زیاده تو باشگاه پرواز.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.