معرفی کتاب سمفونی مردگان

معرفی کتاب سمفونی مردگان

در این مطلب از مجله بانوان صورتی‌ها معرفی کتاب سمفونی مردگان را آماده کرده‌ایم. این کتاب ارزشمند بسیار معروف بوده و اکثر افراد کتاب‌خوان آن را مطالعه کرده‌اند، اما اگر زمان مطالعه این کتاب را تا به امروز نداشته‌اید پیشنهاد می‌کنیم مطالعه این کتاب پر محتوا و زیبا را در برنامه خود قرار دهید. در معرفی کتاب سمفونی مردگان برای شما خلاصه کتاب و همچنین معرفی نویسنده را نیز آمادهکرده‌ایم. همراه ما باشید.

معرفی کتاب سمفونی مردگان

معرفی کتاب سمفونی مردگان

کتاب سمفونی مردگان اثر عباس معروفی، کتابی تحسین شده و از ماندگارترین کتاب‌های کشور عزیزمان، ایران است. کتاب سمفونی مردگان در سال ۲۰۰۱ برنده جایزه بنیاد انتشارات ادبی فلسفی سورکامپ شده است. علاوه بر این، کتاب عباس معروفی در سال ۲۰۰۷ یکی از صد رمان برتر سال بریتانیا معرفی شد.

خلاصه‌ای از کتاب سمفونی مردگان:

کتاب سمفونی مردگان، شهر اردبیل و خانواده‌ای ترک زبان در حوالی سال‌های ۱۳۱۰ تا ۱۳۳۰ مصادف با وقوع جنگ جهانی دوم را روایت می‌کند. شخصیت اصلی داستان سمفونی مردگان، شاعر جوانی به نام آیدین است که پدر سنتی‌اش هیچ گونه او را درک نکرده و دائماً لطافت‌های رفتاری آیدین را مورد سرزنش قرار می‌دهد. اورهان برادر آیدین، پسری متقاعد به عقاید سنتی است که پدر او را بسیار دوست دارد. برادر آیدین همواره در تلاش است تا تناقضات برادر شاعر مسلکش را نوعی مورد تمسخر قرار داده و او را دیوانه خطاب کند تا با این روش بتواند تمام ارث و میراث پدر را کاملا تصاحب کند. آیدا خواهر آیدین، دختری است بیزار از جامعه مرد سالاری که در آن زندگی می‌کند. مادر خانواده نیز نماد زنی است حافظ فرزندان در برابر پدر و همچنین مظلومیت بانوان در بستر جامعه سنتی، در این میان دختری به نام سورملینا که ارمنی است آیدین را عاشق خود کرده از شخصیت‌های این داستان پرکشش است.

معرفی کتاب سمفونی مردگان

قسمت کوتاهی از کتاب سمفونی مردگان:

انسان مدام باید مشغول کار باشد. سازندگی کند، وگرنه از درون پوک می‌شود و بیکاری بدتر از تنهایی است، آدم بیکار در جمع هم تنها است…!

مهار آیدین لحظه به لحظه از کف پدر بیرون می‌شد. سرکش و رام نشدنی. در زیرزمین حبسش می‌کردند، او در آن جا چنان سرگرم می‌شد که تا به سراغش نمی‌رفتند و اصرار نمی‌کردند بیرون نمی‌آمد. کتاب را از برمی‌خواند و املا می‌نوشت. مدتی پول توجیبی‌اش را قطع کردند. در ماست بندی میدان سرچشمه مشغول شد. پاتیل شیر را هم می‌زد و روزی یک قران مزد می‌گرفت. پولش را کاغذ و کتاب می‌خرید، و پدر را بیشتر می‌چزاند. براش لباس نمی‌خریدند، با همان کهنه‌ها روزگارش را می‌گذراند. در بند هیچ چیز نبود و تنها به این فکر می‌کرد که از تخمه فروشی بیزار است، از تکرار زندگی پدر بدش می‌آید. از خیلی چیزها که بچه‌ها در چنین سال‌هایی از عمر دوست دارند، بدش می‌آمد.

گفت: دنیا پوچ و بی‌ارزش است، هیچ ارزشی ندارد. گفتم: حرف‌های خوب بزن. دنیا بی‌ارزش نیست. فقط انسانی زندگی کردن خیلی سخت است…

وزی پدر شعر دیگری از آیدین به نام “روزها و لحظه‌ها” با مقدمه طولانی در وصف شخصیت آیدین در ابتدای آن در روزنامه می‌بیند. این بار ایاز پاسبان به او پیشنهاد می‌دهد که پسرش را مدتی حبس کند تا “شعر و شاعری از کله‌اش بپرد”؛ اما پدر تصمیم دیگری می‌گیرد. آن روز در پی کسوف و تیره شدن نابهنگام آسمان، پدر که در لوای مذهب بیشتر به خرافات اعتقاد داشت، کسوف را به بلایی که برای او و خانواده‌اش نازل شده تعبیر می‌کند و به تصور آن که زیرزمین آیدین منبع کفر است، آن را با تمام اثاثیه و کتاب‌هایش می‌سوزاند. آن شب وقتی آیدین با صحنه زیرزمین سوخته مواجه می‌شود، از خانه می‌رود و دو سال برنمی‌گردد.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

با کتاب عروسک چوبی بیشتر آشنا شوید

[/box]

 

معرفی کتاب سمفونی مردگان

نویسنده و مترجم کتاب:

کتاب سمفونی مردگان کتابی بسیار ستوده شده در ادبیات فارسی ایران است که توسط عباس معروفی نگارش شده است.

معرفی نویسنده کتاب سمفونی مردگان:

سمفونی مردگان شاهکار بی‌همتای عباس معروفی نویسنده و روزنامه نگار برجسته‌ی معاصر ایرانی است که با تلاش چهار ساله و هفت ماهه‌ی خود برای خلق این اثر توانسته جوایز مهم و مطرح ادبی را در داخل و خارج از کشور به ارمغان بیاورد.

عباس معروفی زاده ۲۷ اردیبهشت ۱۳۳۶ در تهران نویسنده، نمایش‌نامه‌ نویس، ناشر و روزنامه ‌نگار معاصر ایرانی مقیم آلمان است. او فعالیت ادبی خود را زیر نظر هوشنگ گلشیری آغاز کرد و در دهه شصت با چاپ رمان سمفونی مردگان در عرصه ادبیات ایران به شهرت رسید. از او رمان های سال بلوا، پیکر فرهاد، فریدون سه پسر داشت، ذوب شده، تماماً مخصوص و ۵ مجموعه داستان هم منتشر شده است.

معرفی کتاب سمفونی مردگان

سال نشر و انتشارات کتاب:

سمفونی مردگان برای اولین بار در سال ۱۳۸۶ توسط انتشارات ققنوس در ایران به چاپ رسید که علاوه بر این، این کتاب به زبان انگلیسی و آلمانی نیز ترجمه شده است.

معرفی کتاب سمفونی مردگان

امیدواریم شما نیز با خواندن معرفی کتاب سمفونی مردگان با این کتاب ارزشمند آشنا شده و مطالعه آن را در برنامه‌های خود جای دهید. منتظر نظرات شما بعد از مطالعه کتاب هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.