مضرات قلیان کشیدن: حقایقی باور نکردنی در مورد قلیان کشیدن

مضرات قلیان کشیدن

سیگار و برخی دخانیات‌های سنتی باعث طیف وسیعی از مشکلات جدی برای سلامتی هستند، اما افراد فکر می‌کنند گزینه‌های دیگری مانند سیگارهای الکترونیکی یا قلیان مضرات کمتری نسبت به سیگار دارند و به سمت این موارد می‌روند. مطالعات و تحقیقات نشان از آن دارند که حتی قلیان کشیدن به مراتب مضرات بیشتری دارد. در گذشته‌های سوق به سمت دخانیات و دود بیشتر در بین مردان رایج بود، اما در حال حاضر کشیدن قلیان و سیگار در بین خانم‌ها نیز کاملا جا افتاده است و چیز عجیبی به نظر نمی‌رسد. اما آیا خانم‌های جوان و آقایان از مضرات قلیان کشیدن و تاثیرات آن بر سلامتی آگاه هستند؟ صورتی‌ها به عنوان مجله‌ای فعال در حوزه زنان و دختران وظیفه دارد، خانم‌های جوان را از این موضوع آگاه سازد. به همین دلیل در این بخش مضرات قلیان کشیدن را مورد بررسی قرار داده و حقاقی را در این باره به سمع و نظر کاربران و دنبال کنندگان محترم میرسانیم. با ما همراه باشید.

مضرات قلیان کشیدن

مضرات قلیان کشیدن

در ایام گذشته قلیان در هندوستان و ایران باستان به عنوان یک دخانیات در قهوه‌خانه‌ها مطرح بود ولی در حال حاضر اکثر افراد در جهان بدون توجه به زمان و مکان به قلیان و قلیان‌های الکترونیکی دسترسی دارند.

قلیان چیست؟

قلیان چیست؟

قلیون یک وسیله آبی برای کشیدن تنباکو است که از طریق آب سرد این اتفاق می‌افتد. تنباکوی آن معمولا در طعم‌های مختلف مثل نعناع، کولا، گیلاس، لیمو، قهوه، دو سیب، پرتقال و دیگر ترکیبات میوه‌ای وجود دارد و همین مسئله باعث جذابیت آن شده است. قلیان در اندازه و استایل‌های مختلف وجود دارد.

آیا قلیان مانند سیگار اعتیاد آور است؟

آیا قلیان مانند سیگار اعتیاد آور است؟

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که قلیان کشیدن ایمن‌تر از سیگار کشیدن است. اما اینطور نیست. هم قلیان و هم سیگار حاوی نیکوتین موجود در تنباکو و توتون هستند که یک ماده اعتیاد آور است. استنشاق دود قلیان دارای همان خاصیت اعتیاد آور استنشاق دود سیگار است.

هر وعده قلیان برابر است با یک پاک سیگار

هر وعده قلیان برابر است با یک پاک سیگار

مانند بسیاری از کشورهای همسایه، قلیان یکی از وسایل تفریحی رایج در ایران است که گرچه بارها از سوی مسئولان وزارت بهداشت و نیروی انتظامی مصرف آن در اماکن عمومی و بخصوص سفره‌خانه‌های سنتی منع شده،‌ اما انگار براحتی نمی‌‌شود شر آن را از چنین مکان‌هایی کم کرد.

در این شرایط، پزشکان متخصص هشدار می‌دهند مصرف‌‌کنندگان قلیان، در هر بار مصرف دود بسیار زیادتری را در مقایسه با کشیدن یک نخ سیگار وارد ریه‌های خود می‌کنند، چون تنباکوی مصرفی در قلیان ۴۰۰ نوع ماده سمی و سرطان‌زا دارد، تنباکوهای میوه‌ای علاوه بر این ۴۰۰ نوع سم، مضرتر هستند.

افراد سیگاری که به طور متداول ‌هشت تا ‌۱۲ نخ سیگار در روز مصرف می‌کنند، به طور متوسط با ‌۴۰ تا ‌۷۵ پک که به مدت پنج تا هفت دقیقه طول می‌کشند حدود ‌۵ تا ۶ لیتر دود استنشاق می‌کنند و این در حالی ‌است که مصرف‌‌کننده قلیان در هر وعده مصرف که به طور متداول ‌۲۰ تا ‌۳۰ دقیقه طول می‌‌کشد، حدود ‌۵۰ تا ‌۲۰۰ پک می‌‌زند که هر پک به طور متوسط حاوی ‌یک لیتر دود است.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

آیا می‌دانید مضرات مصرف بیش از حد نمک چیست؟

[/box]

خطرات و مضرات قلیان کشیدن

خطرات و مضرات قلیان کشیدن

قلیان از چند بخش کلی تشکیل می‌شود: ظرف حاوی آب، بدنه فلزی، بخش سر با سوراخی در پایین و لوله یا شیلنگی انعطاف‌پذیر با یک بخش دهانی در انتهای آن. قلیان با زغال گداخته کار می‌کند. در واقع، همان‌طور که آب گرم می‌شود، ترکیب تنباکو هم می‌سوزد. دود حاصل از زغال، کمک می‌کند تنباکو از میان آب و شیلنگ حرکت کند و به بخش دهانی برسد. دود تنباکو حاوی ترکیبات خطرناکی مانند مونوکسید کربن است. از آنجا که آب درون قلیان این ترکیبات را فیلتر نمی‌کند، فرد با استعمال تنباکو در معرض این ترکیبات خطرناک قرار می‌گیرد. حتی اگر کسی خودش از قلیان استفاده نکند ولی در نزدیکی فضای استعمال باشد، دود دست‌دوم یا دود موجود در هوا را استنشاق می‌کند.

برخی از مضرات قلیان کشیدن عبارت‌اند از:

 • عوارض عملکرد ریه مانند بیماری انسداد مزمن ریوی (COPD) و برونشیت
 • افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی مانند انسداد شریان و حمله قلبی
 • افزایش خطر ابتلا به سرطان به ویژه سرطان ریه، گلو و دهان
 • پیری زودرس پوست در اثر کاهش میزان اکسیژن در پوست به دلیل استعمال دخانیات و قلیان
 • افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های عفونی مانند مونونوکلئوز و تبخال دهان

قلیان‌های شارژی

قلیان‌های شارژی:

تولید کنندگان نسخه‌ی جدیدتری از قلیان را منتشر کرده‌اند که به جای ذغال از گرمای الکتریکی استفاده می‌کنند. اما این موضوع چیزی از مضرات قلیان کشیدن کم نمی‌کند، اصل همان داستان قبلی است. این تولیدکنندگان با موضوعاتی نظیرِ تخریب نسخه‌ی قدیمی و سالم شمردن قلیان شارژی سعی در قانع کردن اذهان عمومی برای استفاده از این وسیله هستند.

تحقیقاتی در این باره انجام شده است و گزارشات آن به این صورت است که دود ذغال سنگ الکترونیکی ۸۰ درصد از سلول‌های ریه را در ۲۴ ساعت اولیه دچار مشکل و گاها از بین می‌برد و این یک رسیک بسیار بالا می‌باشد. این میزان به‌طور معنی‌داری از قلیان‌های زغالی با سمیّت بالا بیشتر است، زیرا این دسته از زغال‌ها حدود ۲۵ درصد از سلول‌های ریوی مورد آزمایش را از بین بردند. زغال با سمیّت کمتر حدود ۱۰ درصد از سلول‌های ریوی را از بین می‌برد. در نتیجه، بر اساس تحقیقات، قلیان الکتریکی از قلیان سنتی خطرناک‌تر است. برای تایید این نتایج اولیه، تحقیقات بیشتری لازم است.

آن‌ها به‌جای مصرف سیگار، قلیان می‌کشند و به‌نظرشان قلیان تفریح اجتماعی‌تری هم هست. این افراد با این کار فقط خطر ابتلا به بیماری‌ها را در خود افزایش می‌دهند. دود قلیان برای افرادی که در معرض آن قرار دارند هم مضر است. به‌ همین دلیل، برای کاهش صدمه به ریه و سایر اندام‌ها بهتر است که از مصرف دخانیات از جمله قلیان خودداری کنید و سعی کنید در معرض دود آن قرار نگیرید.

نظر شما در مورد قلیان کشیدن خانم‌ها و دختران چیست؟ آیا شما نیز از قلیان استفاده می‌کنید؟

برگرفته شده از:

medicinenet.com

medicalnewstoday.com

2 دیدگاه برای “مضرات قلیان کشیدن: حقایقی باور نکردنی در مورد قلیان کشیدن

 1. گلی گفته:

  من با قلیون کشیدن مخالف ام
  الان دیگه خیلی ها به خاطر پزش هم که شده قلیون میکشند
  وقتی که اینقدر ضرر داره ، نباید استفاده کنند

  • رهام گفته:

   چشم ما همه به خاطر شما که مخالفی من بعد قلیون نمیکشیم نه به خاطر ضررهاش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.