مراسم قاشق زنی در چهارشنبه سوری چگونه است؟

مراسم قاشق زنی در چهارشنبه سوری

کم کم به جشن چهارشنبه‌سوری نزدیک می‌شویم، همانطور که می‌دانید تاریخ چهارشنبه‌سوری سال ۱۳۹۷ مصادف با ۲۲ اسفند ماه است. این جشن آیین‌ها و مراسم‌های خاصی دارد که بسیاری از آن‌ها تحریف شده است. چهارشنبه‌سوری در سال‌های اخیر فقط ترقه‌بازی و آتش‌بازی بوده و هنوز هم ادامه دارد در حالی که دیگر سنت‌های چهارشنبه‌سوری بسیار جالب هستند، البته در برخی از شهرهای ایران هنوز هم این سنت‌ها پابرجا است. یکی از این سنت‌ها مراسم قاشق‌زنی است. آیا می‌دانید که قاشق‌زنی چگونه اجرا می‌شود؟ در ادامه این مطلب از مجله بانوان و دخترانه صورتی‌ها، مراسم قاشق زنی در چهارشنبه سوری را شرح می‌دهیم. همراه ما باشید.

مراسم قاشق زنی در چهارشنبه سوری

مراسم قاشق زنی در چهارشنبه سوری

مراسم قاشق زنی در چهارشنبه سوری مراسمی است که سال‌های گذشته، در شب چهارشنبه‌سوری برگزار می‌شد، البته امروزه نیز در برخی از شهرها و روستاهای کشور برگزار می‌شود. حاصل قاشق‌زنی پختن یک آش خوشمزه است!

مراسم قاشق زنی در چهارشنبه سوری یک رسم زنانه است، یعنی توسط زنان و دخترانه انجام می‌گرفت. به این ترتیب که زنان، چادر به سر می‌کردند و نقابی هم روی چهره خود می‌انداختند تا کسی آن‌ها را نشناسد، حتی برای ناشناس ماندن چادرهایشان را با هم عوض می‌کردند. لذت این مراسم در ناشناخته ماندن زنان و دختران بود.

قاشق‌زن با قاشق بر قابله می‌زد و یا در خانه را می‌کوبید تا اهل خانه را از آمدن خود باخبر کند، بدون هیچ صحبتی (تا صدای خانم شناخته نشود) ، کاسه را به صاحب خانه می‌داد و صاحب خانه هم که از این مراسم باخبر بود، کاسه را با خود به منزل می‌برد و مشتی آذوقه خشک و یا پول نقد داخل کاسه گذاشته و تحویل قاشق‌زن می‌داد.

مراسم قاشق زنی

این قاشق زنان پس از این که به چند خانه رفتند و آذوقه یا پول نقد را گرفتند، مقدمات تهیه آش را فراهم می‌کردند و آش خوشمزه‌ای به نیت شفای بیماران می‌پختند و آن را به بیماران می‌چشاندند و بقیه را به فقرا می‌بخشیدند.
بعد از گذشت مدت‌ها، آقایان با قصد مزاح و شوخی چادر به سر می‌کردند و به منزل معشوق خود می‌رفتند و ابراز عشق می‌کردند. کاش این رسم‌ها هنوز هم پابرجا بود، تا به جای آتش‌بازی، این مراسمات برای احساس و نیکوکاری و شادی اجرا می‌شد.

مراسم قاشق زنی در ایران

در چهارشنبه سوری امسال مراقب خود و عزیزانمان باشیم، خطر ترقه، آتش و … در کمین است، حتی اگر خودمان ترقه و آتش‌بازی نکنیم، ممکن است قربانی اشتباه بقیه شویم.

ممنون که تا آخر این مطلب در مورد “مراسم قاشق زنی در چهارشنبه سوری” همراه بودید هر گونه نظری راجع به این مطلب از مجله دارید، از طریق کامنت اعلام کنید♥

3 دیدگاه برای “مراسم قاشق زنی در چهارشنبه سوری چگونه است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.