مراسم چهارشنبه سوری مخصوص نوعروس‌ها

مراسم آذربایجانی‌ ها در چهارشنبه سوری

در این بخش از مطالب ویژه چهارشنبه سوری، مقاله‌ای در مورد مراسم چهارشنبه سوری برای نوعروسان و مراسم آذربایجانی‌ ها در چهارشنبه سوری خدمت شما آماده کرده‌ایم.

شمارش معکوس چهارشنبه سوری آغاز شده است. در مطلب قبل راجع به آیین‌های چهارشنبه سوری مطالبی خواندیم و همه ما از قبل با برخی رسوم چارشنبه سوری نظیر آتش بازی و پریدن از روی آتش آشنا هستیم اما توجه داشته باشید مراسم چهارشنبه سوری تنها به این موارد ختم نمی‌شود. در این بخش از مجله دخترانه صورتی‌ها آیین‌ها و رسم‌های جالب دیگری مانند مراسم چهارشنبه سوری برای نوعروسان و مراسم آذربایجانی‌ ها در چهارشنبه سوری را خواهیم خواند.

مراسم چهارشنبه سوری برای نوعروسان

مراسم چهارشنبه سوری برای نوعروسان

یک رسم جالبی که برای عروس و دامادها وجود دارد این است که داماد در آخرین چهارشنبه سال (چهارشنبه سوری) باید به عروس هدیه ببرد. متاسفانه امروزه این رسم رو به فراموشی است و در بین نوعروسان بسیار کمرنگ شده است.
در چهارشنبه آخر سال برخی از اقوام رسم دارند برای تازه عروس هدیه‌هایی می‌فرستند که این هدیه‌ها شامل آجیل چهارشنبه سوری، شیرینی و خوراکی‌های خوشمزه می‌باشد. در زمان‌های قدیم، رسم بر این بود که این هدایا را در مجمع می‌گذاشتند و یک نفر از خانواده داماد آن را برای خانواده عروس می‌برد و البته خانواده عروس هم به فردی که هدایا را می‌برد، انعامی می‌دادند.

مراسم چهارشنبه سوری برای نوعروسان

این هدیه‌ها شامل: آجیل چهارشنبه سوری، شیرینی، خوراکی‌های خوشمزه، شام، لباس و… است. که با توجه به رسم خانوادگی و بودجه‌ای که داشتند در حد توان هدیه‌هایی تهیه می‌کردند و آن‌ها را تزئین می‌کردند.
بهترین غذای شب چهارشنبه‌سوری در زمان‌های قدیم، قورمه‌سبزی بود که در حیاط خانه‌ها و روی اجاق پخته می‌شد.

مراسم آذربایجانی‌ها در چهارشنبه سوری
به مناسبت چهارشنبه سوری در زمان‌ مغازه‌ها را آذین می‌بستند و مجمع‌های بزرگ را به صورت طبقه‌های متعدد درمی‌آوردند و با آجیل‌های چهارشنبه‌سوری پر می‌کردند و با انواع مجسمه‌ها، ساعت‌ها و… تزئین می‌کردند و در معرض فروش می‌گذاشتند و معمولا تا پایان شب این آجیل‌ها فروش می‌رفتند.

مراسم آذربایجانی‌ ها در چهارشنبه سوری

مراسم چهارشنبه سوری برای نوعروسان

یک رسم بسیار جالب در زمان‌های قدیم میان آذربایجانی‌ها وجود داشت که شاید خیلی از ما آن را نشنیده‎ایم (مراسم آذربایجانی‌ها در چهارشنبه سوری)، مراسم شال‌اندازی پسران جوان در شب چهارشنبه‌سوری بود. در این مراسم که اکنون در بعضی از روستاهای این خطه به چشم می‌خورد.طبق آیین این مراسم پسران جوان، شالی را برداشته و آن را از سوراخ بالای بام خانه پایین می‌انداختند و صاحب‌خانه متناسب با وسع مالی خود هدایایی چون آجیل، شیرینی، تخم‌مرغ و حتی جوراب را در گوشه شال می‌بست تا پسر آن را بالا بکشد.
در این جا اگر پسر خواستگار دختر خانواده بود، شال را بالا نمی‌کشید و اگر خانواده دختر با این وصلت موافق بودند یکی از لوازم دختر را به شال می‌بستند! یعنی نوعی رسم خواستگاری و جواب بله گرفتن!

لطفا نظر خودتان را در باره مطلب مراسم آذربایجانی‌ ها در چهارشنبه سوری و مراسم چهارشنبه سوری برای نوعروسان برای ما کامنت کنید.ممنون از همراهی‌تان.

2 دیدگاه برای “مراسم چهارشنبه سوری مخصوص نوعروس‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.