۷ راهکار برای مدیریت زمان سر جلسه امتحان

مدیریت زمان سر جلسه آزمون

مدیریت زمان کلید کسب موفقیت در هر زمینه‌ای است. موفقیت در آزمون و امتحان نیز از این قضیه مستثنی نیست. تمام دانش آموزان و دانشجویان با مرور زمان و تجربه شخصی یاد می‌گیرند که چگونه مدیریت زمان سر جلسه آزمون را انجام دهند و به نتیجه مطلوبی دست یاند. دانشجویان موفق لزوما کسانی نیستند که باهوش هستند، اما آن‌هایی که زمان خود را در آزمون مدیریت می‌کنند، حتما موفق هستند.

مدیریت زمان سر جلسه آزمون

مدیریت زمان سر جلسه آزمون

زمانی که شما روزها و هفته‌ها پیش برنامه‌ریزی کرده‌اید، زمان می‌تواند برایتان مثل دشمن باشد. اگرچه مدیریت زمان می‌تواند سخت به نظر برسد، اما زمانی که به این مهارت، تسلط پیدا کردید، قادر خواهید بود، تا بیشترین بهره را از زندگی به دست آورید. مدیریت زمان می‌تواند شما را آزاد کند تا بتوانید به طور موثر و با آرامش زندگی کنید. می‌تواند به شما کمک کند تا با استرس کمتر و امیدواری بیشتر به کارهای خود برسید. همچین با مدیریت زمان می‌توانید در آزمون ها، نمره بیشتری کسب کنید.

زمان در سالن امتحان یکی از عوامل کلیدی در مورد نمره شما در آزمون است. علاوه بر آماده بودن و مطالعه صحیح برای امتحان، مدیریت زمان سر جلسه آزمون نیز مهم است. امتحانات می‌توانند یکی از سه حالت، تئوری، عملی و درک مطلب باشد. هر کدام از حالت‌ها که باشد، موفیقیت در آن به این بستگی دارد که در طول آزمون زمان کم نیاورید و بتوانید هر آنچه که قبل از آزمون مطالعه یا تمرین کرده‌اید را عینا در سر جلسه آزمون پیاده سازی کنید.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

روش‌هایی که برای درمان استرس و اضطراب شدید امتحانشان را پس داده‌اند

[/box]

 

همانطور که گفته شد، هر کس دیر یا زود به این نتیجه می‌رسد که باید زمان خود را در هرکاری مدیریت کند. مدیریت زمان آزمون نیز یک کار سلیقه‌ای است که با تجربه به دست خواهد آمد. اما می‌توان با تمرین برخی اصول و رعایت آن‌ها در جلسه امتحان، نمره و نتیجه مطلوبی در آن کسب کرد. در این مقاله ۷ راهکار برای مدیریت زمان سر جلسه آزمون را خدمت شما ارائه داده‌ایم.

روش های مدیریت زمان سر جلسه آزمون متشکل از دو بخش است. بخش اول تکنیک‌هایی است که باید قبل از آزمون انجام دهیم و بخش دوم مربوط به کارهای حین انجام آزمون می‌باشد. درست است که در این مقاله بحث در مورد مدیریت زمان در جلسه امتحان مطرح است، اما برای تحقق آن باید از قبل آمادگی داشته باشیم و برخی تکنیک‌ها را تمرین کرده باشیم.

روش های مدیریت زمان در امتحان

برنامه مطالعه داشته باشید

بسیار مهم است که برای مطالعه خود، برنامه ریزی خوبی داشته باشید و پیش از آزمون خود را آماده سازید و مطالعه را برای لحظات آخر نگذارید. ایجاد یک برنامه مطالعه دقیق برای تمام دروس و امتحانات این نوید را می‌دهد که شما زمان کافی را برای یادگیری هر درس و هر موضوعی خواهید داشت. بررسی کنید که چند روز در دسترس دارید و برنامه را بر اساس آن تنظیم کنید. یک جدول زمانی مطالعه را به همراه تاریخ مطالعه و ساعت مورد نیاز برای هر درس، طراحی کرده و پس از انجام آن، حتما علامت بزنید. این کار یک روش فوق‌العاده برای مطالعه در مورد کتاب‌های درسی است که شما مطمئن می‌شوید چیزی را از قلم ننداخته‌اید و با اعتماد به نفس کافی پا به جلسه امتحان خواهید گذاشت.

روش های مدیریت زمان در امتحان

تند نویسی را تمرین کنید

اگر پیش از امتحان، مطالعه خوبی داشته‌اید و کاملا برای پاسخ آماده بودید، ممکن است کند نویسی در جلسه امتحان، بحث مورد زمان را به چالش بکشاند و شما را با مشکل مواجه کند و مدیریت زمان سر جلسه آزمون را به طور کل زیر سوال ببرد. اگر دست شما در نوشتن، کند است، در طول سال تحصیلی، تمرین کنید تا تند بنویسید. البته، کند نویسی شما ممکن است دلایلی مختلفی از جمله، عدم هماهنگی چشم و دست، عدم صحیح در دست گرفتن قلم و فشار زیاد قلم روی کاغذ، ضعیف بودن عضلات انگشتان و دست، ملال‌آور بودن نوشتن به دلیل ضعف یا عدم داشتن انگیزه و … باشد که هر کدام با تمرین‌های خاص، قابل درمان هستند. البته در هنگام تند نویسی، خط خوانا را فدای تندنویسی نکنید. در این صورت ممکن است، استاد یا معلم‌تان نتواند پاسخ صحیح شما را بخواند و حق‌تان ضایع شود. با تمرین‌های لازم در طول سال تحصیلی سعی کنید خط خوانا را تند بنویسید. تند نوشتن یعنی نوشتن جملات معنادار با سرعت بالا است.

روش های مدیریت زمان در امتحان

واقع‌گرا باشید

قبل از اینکه در امتحان شرکت کنید، باید بدانید، چه پاسخی را می‌توانید در زمانی که دارید به طور واقع‌بینانه بنویسید. همچنین میزان جزئیات و پیچیدگی زمانی که برای پاسخ به سوالات، وقت دارید را بدانید. برای مثال اگر وقت یک آزمون ۴۵ دقیقه است، باید قبل از آزمون به طور تقریبی بدانید که سوالات به چه صورت خواهد بود و چگونه باید برای آن‌ها پاسخ دهید. اشتباه نکنید که دامنه یک پاسخ را بیش از اندازه گسترده کنید، و پس از آن نتوانید آن را پایان دهید. یک پاسخ، مختصر و کامل، بسیار بهتر از یک جواب جامع و گسترده اما نا تمام است.

روش های مدیریت زمان در امتحان

برگه سوالات را به دقت مطالعه کنید

حتما برای شما نیز پیش آمده است که بعد از امتحان متوجه شده‌اید یک یا حتی چند سوال را در اثر عدم مشاهده‌ی آن بی پاسخ رها کرده‌اید. زمانی که سر جلسه آزمون هستید، باید با دقت و آرامش، تمام سوالات را یک بار مطالعه کنید تا چیزی از قلم نیافتد. اگر شما کارهایی که لازم است باید قبل از آزمون انجام دهید را نادیده بگیرید. ممکن است با گذشت زمان در جلسه آزمون، دچار استرس و وحشت شوید و بعضی سوالات را نبینید. با مطالعه کامل برگه آزمون، اولویت بندی سوالات و نوشتن پاسخ‌های صحیح به خصوص زمانی که به انتهای وقت آزمون نزدیک می‌شوید، آسان خواهد بود.

روش های مدیریت زمان در امتحان

زمان را بین سوالات تقسیم کنید

یک یا دو دقیقه در ابتدای شروع زمان امتحان، صرف کنید تا زمان را بین سوالات تقسیم کنید و بر اساس زمانبندی پیش بروید. این مرحله، شاید مهم‌ترین مرحله در مدیریت زمان سر جلسه آزمون باشد. در ابتدای آزمون، ببینید کدام سوال زمان بیشتری نیاز دارد و پاسخ کدام سوال، خیلی زود به پایان می‌رسد. اگر این مرحله را به درستی انجام دهید، با توجه به این که شما مراحل قبلی را به درستی انجام داد‌ه‌اید، برای پاسخ به سوالات، کمبود زمان را حس نخواهید کرد. در ضمن، با انجام این مرحله، مرحله قبل را نیز بدون اینکه متوجه شوید انجام داده‌اید. بعد از اینکه مشخص کردید کدام سوالات زمان بیشتری و کدام یک زمان کمتری نیاز دارند، ابتدا به سوالات ساده‌تر و نیاز به پاسخ‌های کمتر را بنویسید. در این صورت انگیزه شما برای پاسخ به سوالات با پاسخ طولانی، بالاتر خواهد رفت.

روش های مدیریت زمان در امتحان

با سوال‌هایی که واقعا می‌توانید پاسخ دهید آغاز کنید

برخی افراد دوست دارند، با کارهای دشوار شروع کنند. این افراد ممکن است در مواجه با سوال‌های سختی که نمی‌توانند پاسخ دهند، هم انگیزه و هم زمان خود را از دست بدهند و در نهایت، سوال را نیمه کاره تمام کنند. اما ما پیشنهاد می‌دهیم که با موضوعات مورد علاقه‌تان و با پاسخ به سوال‌هایی که می‌توانید پاسخ دهید، یک شروع قدرتمند داشته باشید. با این کار شما احساس خوبی برای ادامه راه خواهید داشت و با خود خواهید گفت: «من می‌توانم این کار را انجام دهد.»

روش های مدیریت زمان در امتحان

جلسه را خیلی زود ترک نکنید

وسوسه برای خروج از جلسه امتحان غیر قابل انکار و همینطور غیر قابل مقاومت است و دلیل این وسوسه، رهایی و فرار از تنش امتحان می‌باشد اما تا زمانی که تمام کارها را به درستی انجام نداده‌اید، برای خروج مقاومت کنید. بنشینید و تمام پاسخ‌هایی که نوشته‌اید را دوباره مرور و بررسی کنید. املای کلمات و خوانا بودن نوشته‌های خود را دوباره چک کنید. بیست دقیقه منتظر ماندن در محیط مدرسه و دانشگاه برای خارج شدن، دوستان‌تان از جلسه امتحان نسبتا بی اهمیت است. اما می‌توان گفت که نادیده گرفتن چیز مهمی در برگه سوالات می‌تواند تمام روز فکر شما را مشغول کند. دو ساعت یا چند ساعتی که فرصت دارید، بسیار ارزشمند هستند و شما هرگز نمی‌توانید آن را به دست آورید. پس از این زمان برای موفقیت در آزمون استفاده کنید.

منبع این مقاله:

oxford-royale

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.