ماجرای شهادت حضرت فاطمه (س) چیست؟

ماجرای شهادت حضرت فاطمه

حضرت فاطمه (س) الگوی کامل و نمونه برای ما شیعیان است درک و کمالات این بانو به قدری زیادی بود که پیامبر اکرم (ص)  فرمودند: فاطمه نور چشم من است. آیا می‌دانید حضرت فاطمه (س)، چگونه به شهادت رسیده‌اند؟ در این مطلب از مجله بانوان و دخترانه صورتی‌ها، با ماجرای شهادت حضرت فاطمه از زبان شیعه و سنی در خدمت شما دوستان عزیز هستیم. تا آخر این مطلب همراه ما باشید.

ماجرای شهادت حضرت فاطمه

داستان شهادت حضرت فاطمه الزهرا

در مورد چگونگی شهادت حضرت فاطمه (س) اهل سنت به خاطر حفظ موقعیت خلفایشان، توضیحی نداده‌اند ولی علمای شیعه آن را به ماجرای ثقیفه ربط می‌دهند. دانشمندان و همه علمای شیعه علت شهادت این بانوی باتقوا را چنین بیان نموده‌اند:

موقعی که می‌خواستند حضرت علی (ع) را به مسجد ببرند، حضرت فاطمه (س) مقاومت کردند تا از بردن همسرشان جلوگیری نمایند ولی در این بین صدمه‌های جسمی و روحی بسیار زیادی را تحمل کردند. به آن ستم بسیار زیادی روا داشتند.

داستان چگونگی شهادت حضرت فاطمه

داستان کوتاه شهادت حضرت فاطمه

و در مورد چگونگی شهادت حضرت فاطمه (س) می‌خواهیم نامه عمر به معاویه را درج کنیم، بخشی از این نامه این گونه است:

وقتی درب خانه را آتش زدم (آن گاه داخل خانه شدم) ولی فاطمه درب خانه را حجاب خود قرار داد و مانع از دخول من و اصحابم شد. با تازیانه آن چنان بر بازوی او زدم که مانند دملج (بازوبند) اثر آن بر بازوی او ماند؛ آن گاه صدای ناله او بلند شد؛ چنان که نزدیک بود به حال او رقت کنم و دلم نرم شود؛ ولی به یاد کشته‏‌های بدر و اُحد که به دست علی کشته شده بودند… افتادم، آتش غضبم افروخته‏‌تر شد و چنان لگدی بر درب زدم که از صدمه آن جنین او (به نام محسن) سقط شد. «فَعِنْدَ ذلک صَرَخَتْ فاطِمَهُ صَرْخهً… فَقالَتْ یا اَبَتاهُ یا رَسُولَ الله‏ِ هکَذا کانَ یُفْعَلَ بِحَبیبَتِکَ وَ اِبْنَتِکَ…»؛

«در این هنگام، فاطمه چنان ناله زد، پس فریاد زد: ای پدر بزرگوار! ای رسول خدا! این چنین با عزیز دلت و دخترت رفتار کردند.» سپس فریاد کشید: فضه به فریادم برس که فرزندم را کشتند. سپس به دیوار تکیه داد و من او را به کنار زده، داخل خانه شدم. فاطمه در آن حال می‏‌خواست مانع (بردن علی) شود، من از روی روسری چنان سیلی به صورت او زدم که گوشواره از گوشش به زمین افتاد”

ماجرای شهادت حضرت فاطمه به بیان امام صادق (ع)

داستان کوتاه شهادت حضرت فاطمه

امام صادق (ع) داستان شهادت حضرت فاطمه (س) را این گونه بیان می‌کنند:

در اثر ضربه‌های وارد شده بر پیکر حضرت فاطمه (س)، جنین داخل شکم سقط شد و بعد از آن ضعیف و بیمار شد و در بستر خوابید و حضرت علی (ع) از او پرستاری می‌کرد. البته علت این تضعیف فقط بیماری جسمی نبوده بلکه از نظر روانی و روحی هم غم و غصه‌های عمیقی داشتند که علتش هم بروز مشکلات جهان اسلام بود که مشاهده می‌کردند اسلام از مسیر خود خارج می‌شوند و درگیری و نفاق پیش می‌آید که در نهایت همه این موارد منجر به شهادت این بانوی بزرگوار گشت.

1 دیدگاه برای “ماجرای شهادت حضرت فاطمه (س) چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.