لواشک مفید است یا مضر؟

لواشک مفید است یا مضر؟

 آیا می‌توان مصرف لواشک را به افراد مختلف توصیه کرد؟

فواید و مضرات لواشک

خیلی از خواص میوه‌ها مانند فیبر و رنگدانه‌های آنتی اکسیدانی در لواشک میوه‌ها هم وجود دارد و تازه، املاح میوه‌ای که به صورت لواشک یا آلوچه درمی‌آید، نه تنها کم نمی‌شود؛ بلکه با جوشاندن، تغلیظ و خشک کردن، افزایش هم می‌یابد. از طرف دیگر، بسیاری از کارمندان نمی‌توانند هر روز با خودشان میوه به محل کارشان ببرند اما می‌توانند کمی برگه‌های خشک آلو، هلو، زردآلو یا لواشک را داخل جیبشان بگذارند و در طول روز میل کنند.

لواشک همان عصاره گرفته شده‌ی میوه‌ها است که مورد علاقه همه افراد به ویژه بچه‌ها می‌باشد. متخصصان تغذیه به آن اکستراکت می‌گویند و با خشک کردن به دست می‌آید.

خشک کردن از ساده‌ترین و متداول‌ترین روش‌های نگهداری مواد غذایی است که قدمتی به اندازه تمدن بشر دارد و امروزه در کشورهای مختلف به شکل‌های گوناگون از روش‌های سنتی تا الگوهای صنعتی انجام می‌شود.

امروزه با توجه به توسعه صنایع غذایی، روش‌های تهیه لواشک هم تحول یافته و نمونه‌های نوین این محصول با نظارت بهداشتی کافی تولید می‌شود.

بنابراین اگر دوستداران لواشک از محصولات بسته‌بندی شده با پروانه‌های بهداشتی استفاده کنند، دیگر لازم نیست نگران آلودگی آن باشند.

فواید و مضرات لواشک

فواید لواشک:

به گزارش سلامت نیوز دکتر حسینی، متخصص تغذیه و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در پاسخ به این سوال که مواد مغذی لواشک چیست و ارزش تغذیه‌ای آن تا چه حد است، می‌گوید:

غیر از نمک که برای جلوگیری از فاسد شدن انواع لواشک‌های صنعتی به مقدار زیاد به آنها اضافه می‌شود و از معایب این ماده غذایی محسوب می‌شود، ریزمغذی‌های مفید و برخی ویتامین‌ها در لواشک به میزان خوبی وجود دارد و چون ماده اولیه لواشک انواع میوه‌هاست، بنابراین مصرف آن تا حدی فواید میوه را دارد و به مصرف پفک یا چیپس ارجحیت دارد.

این متخصص تغذیه نداشتن کالری بالا را مزیت دیگر لواشک به عنوان یک خوراکی بین وعده های غذایی دانست و گفت:

مصرف شیرینی‌ها، چیپس و مواد مشابه همگی به علت کالری بالا، باعث چاقی می شوند که خوشبختانه این مشکل با مصرف لواشک بروز نمی‌کند.

دکتر حسینی معتقد است، چون لواشک نوعی عصاره تغلیظ شده میوه‌هاست، خواص آن را باید با توجه به میوه اولیه شناخت.

در این زمینه جالب است بدانیم لواشک آلو برای درمان یبوست مفید است و لواشک سیب اثر معکوس دارد.

لواشک زغال اخته هم با توجه به مواد ضد میکروبی خود می‌تواند در پیشگیری از عفونت‌های ادراری در خانم‌ها مفید باشد.

ما در دنیای تغذیه، خوب و بد مطلق نداریم. گاهی خواصی برای بدترین خوراکی ها هم کشف می شود و گاهی از برخی مضرات خوراکی های خوب، نام برده می شود. آلوچه و لواشک نه کاملا خوب هستند، نه مطلقا بد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.