چگونه یک قایق کاغذی بسازیم؟

قایق کاغذی

صورتی‌ها: در دوران کودکی شاید افرادی که روش ساخت قایق کاغذی را آموخته بودند بسیار با غرور این کار را انجام می‌دادند. اما حالا با همه گیر شدن اینترنت و دسترسی آسان به آن توسط کودکان این نمی‌تواند یک مزیت بزرگ محسوب شود چرا که کودکان امروزی با یک جستجوی ساده می‌توانند روشِ ساخت قایق کاغذی را با مراحلِ کامل مشاهده کرده و انجام دهند. علاوه بر کودکان خردسال، اگر شما نیز همانند من هنوز هم روش ساخت این کاردستی ساده را بلد نیستید این آموزش را دنبال کنید چون ممکن است در آینده‌ای نزدیک کودکی در مورد ساخت آن از شما کمک بگیرد. با ما همراه باشید.

آموزش ساخت قایق کاغذی

قایق کاغذی

ساخت یک قایق کاغذی فعالیت جالب و بسیار آسانی است و نیاز به مواد زیادی ندارد. زیبایی ساخت یک قایق کاغذی این است که شما فقط به یک تکه کاغذ نیاز دارید تا کار را کامل کنید. با تا کردن کاغذ و شکل دادن آن که در اصطلاح به اوریگامی معروف است؛ می‌توان در عرض چند دقیقه این قایق را درست کرد. با مراحل اوریگامی قایق کاغذی همراه ما باشید.

قسمت اول مراحل ساخت قایق کاغذی:

۱- کاغذ را از وسط ضلع کوچک‌تر تا کنید: کاغذ را به صورت عمودی قرار داده و آن را مانند شکل زیر از سمت چپ به راست تا کنید و گوشه‌ها را با هم تنظیم کنید. شما می‌توانید از کاغذ سفید معمولی، کاغذ کاردستی یا کاغذهای اریگامی استفاده کنید. پس از تا کردن چند بار با انگشتان خود روی لبه‌ی تا شده فشار دهید.

آموزش ساخت قایق کاغذی

۲- کاغذ را باز کنید، آن را ۹۰ درجه بچرخانید و دوباره آن را از سمت دیگر تا کنید. در این مرحله از ساخت قایق کاغذی برگه را باید به صورت افقی قرار دهید. سپس آن را از وسط تا کنید.

آموزش ساخت قایق کاغذی

۳- در این مرحله کاغذ را طوری برگردانید هنگام باز کردن آن، درون کاغذ را ببنید: سپس از قسمت مشخص شده در تصویر، گوشه‌ی آن را به صورت مورب تا کنید. دقت داشته باشید باید چند سانتی‌متر از پایین فاصله بگذارید.

آموزش ساخت قایق کاغذی

۴- قسمت پایین کاغذ را تا کنید تا مساوی با هر دو طرف باشد: برای اینکار نوک مثلث ایجاد شده را به سمت بالا قرار دهید و از محل مشخص شده در تصویر، زبانه‌ی اضافی را به سمت بالا تا کنید.

آموزش ساخت قایق کاغذی

کاغذ را برگردانید و همین مرحله را برای سمت دیگر تکرار کنید. اگر دقت داشته باشید، پس از انجام این مراحل شکل حاصل شده، شبیه به کلاه خواهد بود. همچین توجه کنید که هر دو لبه‌ی زبانه‌های تا شده باید هم سطح باشند.

روش ساخت قایق کاغذی

۵- کلاه ایجاد شده را به صورت عمودی قرار دهید و گوشه‌های آن را به سمت داخل تا کنید: مانند تصویر زیر گوشه‌ی مشخص شده را به سمت داخل تا کنید.

آموزش ساخت قایق کاغذی

سپس گوشه‌ی سمت دیگر را نیز به داخل تا کنید.

آموزش ساخت قایق کاغذی

سپس کاردستی را برگردانید و بر روی میزکار پهن کنید و دوباره گوشه‌ها را به صورت مشخص شده در تصویر زیر، تا کنید.

آموزش ساخت قایق کاغذی

قسمت دوم مراحل ساخت قایق کاغذی

۱- مثلث را به مربع تبدیل کنید. برای اینکار مثلث را بردارید و ۴۵ درجه بچرخانید. سپس از انگشتان خود برای باز کردن آن کمک بگیرد.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

آموزش اوریگامی پرنده

[/box]

اوریگامی قایق

سپس جهت به همان صورت که مثلث را باز کرده‌اید، گوشه‌ها را به یکدیگر نزدیک کنید تا شکل مربع به دست آید.

اوریگامی قایق

۲– زبانه‌های پایین را به سمت بالا تا کنید. در شکل به دست آمده، مانند تصویر زیر زبانه‌ی یک سمت را به طرف بالا تا کنید.

روش ساخت قایق کاغذی

سپس کاغذ را برگردانید و زبانه‌ی سمت دیگر را نیز به همان روال به طرف بالا تا کنید، تا یک مثلث به دست آید.

روش ساخت قایق کاغذی

۳- دوباره مثلث را تبدیل به مربع کنید. مانند مرحله اول قسمت دوم، مثلث ایجاد شده را به شکل یک مربع درآورید. برای اینکار مثلث را ۴۵ درجه بچرخانید و با انگشتان‌تان همچون تصویر زیر، مثلث را باز کنید.

اوریگامی قایق

بعد از دوباره گوشه‌ها را به یکدیگر نزدیک کنید تا مربع به دست آید.

اوریگامی قایق

۴- اجی مجی لاترجی! برای اتمام ساخت قایق کاغذی به روش اوریگامی فقط کافی است، آن را از محل‌های مشخص شده در تصویر زیر بکشید تا باز شوند.

روش ساخت قایق کاغذی

حیرت انگیز است که چطور یک مربع تبدیل به یک قایق کاغذی شد!

روش ساخت قایق کاغذی

در این مرحله قایق کاغذی شما آماده شد. حالا زمان آن است که بر روی آب شناورش بکنید و از قایق سواری با قدرت فوت یا باد لذت ببرید.

روش ساخت قایق کاغذی

امیدواریم این آموزش مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

برگرفته شده از: wikihow.com

6 دیدگاه برای “چگونه یک قایق کاغذی بسازیم؟

  1. ارتین گفته:

    من عاشقش شدم فقط اگه بره روی اب خراب نمی شه لطفا بقیه هم جواب دهید ؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.