هر آن چه باید در مورد قارچ ناخن دست و پا بدانید!

قارچ ناخن پا

در این مطلب از مجله در مورد قارچ ناخن پا و دست مطالبی را می‌خوانید، برای درمان بیماری‌های ناخن ابتدا باید تشخیص دهید که دچار چه مشکلی شده‌اید و سپس درمان آن را شروع کنید. هر عارضه‌ای که در ناخن دست و یا پا می‌بینید، قارچ ناخن نیست و شما باید قارچ را با دیگر بیماری‌ها اشتباه نگیرید. همراه ما باشید.

قارچ ناخن پا

علت قارچ ناخن پا

ناخن‌ها در زیبایی دستان تاثیر زیادی دارند و حتی نشانه‌ی سلامت بدن و یا بیماری هستند. چگونه؟ اگر شما ناخن‌های سالمی دارید باید عاری از هر گونه خط و زردی و … باشد. همچنین اگر بدنتان سالم است، باید میزان رشد ناخن‌هایتان در هر ماه نرمال باشد، اگر خیلی کمتر از حد نرمال بود بهتر است با مراجعه به پزشک علت آن را دریابید و به درمان آن بپردازید یک علت بارز، کمبود کلسیم است که ناخن‌ها رشد نمی‌کنند و یا در صورت رشد، شکننده هستند.

برخی اوقات ممکن است روی ناخن تغییراتی را مشاهده کنیم این تغییرات ممکن است فرورفتگی، ایجاد خط‌های افقی و یا عمودی روی ناخن، تغییر رنگ ناخن و … باشند که شاید در صورت مشاهده این تغییرات فکر کنیم قارچ ناخن هستند، در حالی که هر تغییری ممکن است دلیل خاصی غیر از قارچ ناخن داشته باشد. شاید از این لحاظ هر تغییری را به قارچ ناخن نسبت می‌دهیم که بسیار شایع و رایج است و هر فردی ممکن است دچار آن شود.

در بین قارچ ناخن دست و پا، قارچ ناخن پا بیشتر رایج است، شاید به این دلیل باشد که مراقبت از پاها کمتر از دست‌ها است و یا چون پاها مدتی از روز را داخل کفش و جوراب می‌مانند و کمتر از دست شسته می‌شوند. تا آخر این مطلب از مجله بانوان و دخترانه صورتی‌ها همراه ما باشید تا همه چیز در مورد قارچ ناخن پا و دست را بیان کنیم.

علت قارچ ناخن پا و دست چیست؟

دایل ایجاد قارچ ناخن پا

چرا دچار قارچ ناخن پا و دست می‌شویم؟ چه علتی باعث ایجاد قارچ می‌شود؟ علت‌های زیادی برای ایجاد قارچ ناخن وجود دارد. یک علت بارز برای ایجاد قارچ ناخن، تعریق و رطوبت زیاد می‌باشد که شاید دلیل اصلی رایج بودن آن نیز همین مورد است.

همچنین افرادی که به سالن‌های زیبایی مراجعه می‌کنند، ممکن است دچار عارضه قارچ ناخن شوند مخصوصا اگر در این مراکز نکات بهداشتی را رعایت نکنند. استخرها و باشگاه‌ها نیز عوامل انتقال قارچ ناخن پا و دست هستند.

پوشیدن کفش تنگ و جوراب نیز علت ایجاد قارچ ناخن پا است، همچنین اگر ناخن ضربه‌هایی را تحمل کند، ضعیف شده و در معرض ایجاد قارچ ناخن قرار می‌گیرد. علت آخر قارچ ناخن بالا رفتن سن و انواع بیماری‌ها مانند دیابت و سرطان و … است.

علائم قارچ ناخن چیست؟

علائم قارچ ناخن

قارچ ناخن ظاهر نازیبایی به آن می‌بخشد و شخص را آزار می‌دهد، می‌توان گفت بیشتر از احساس درد ناشی از قارچ، نازیبایی آن به چشم می‌آید. ولی کسی که قارچ ناخن پا دارد، و مجبور است کفش و جوراب بپوشد، در این حالت دچار ناراحتی و درد می‌شود، همچنین با فعالیت زیاد و اشتباه گرفتن ناخن‌ها، درد تشدید می‌یابد. قارچ انواع مختلفی دارد که باید تشخیص آن توسط دکتر انجام گیرد.

روش تشخصیص قارچ ناخن پا و دست

تشخصیص قارچ ناخن پا

تشخیص قارچ از روی ظاهر سخت است، چون پیری ناخن، زردی ناخن و … هم مانند قارچ هستند. تشخیص علاوه بر این که باید توسط پزشک انجام گیرد، باید آزمایشاتی انجام شود تا دکتر مطمئن شود که شما دچار قارچ ناخن شده‌اید. معمولا برای نمونه قسمتی از ناخن را به آزمایش می‌فرستند. بعد از تشخیص کامل بیماری قارچ ناخن، مراحل درمان آن آغاز می‌شود. قارچ ناخن عوارضی به دنبال خواهد داشت پس باید خیلی سریع و به موقع تشخیص داده شود و مراحل درمان آغاز گردد.

درمان قارچ ناخن به چه صورت انجام می‌گیرد؟

درمان قارچ ناخن

برای درمان هر بیماری، دو روش داریم، روش طبی و روش سنتی (خانگی). انتخاب روش شاید بستگی به پزشک و میزان پیشرفت قارچ ناخن دارد. ولی نقاط مشترک و مقدمه‌ی درمان در هر دو روش یکسان است. کسی که قارچ ناخن دارد ابتد باید ناخن‌ها را با دقت کوتاه کرده و سوهان بکشد و مدام مراقب ناخن خود باشد. در روش طبی معمولا از داروهای موضعی برای درمان قارچ ناخن پا و دست استفاده می‌کنند این داروها عبارتنداز:

 • سیکلوپیروکس (پنلاک) ۸ درصد
 • افینوکونازول (جوبلیا)
 • تاوابورول (کریدین)
 • و …

همچنین داروهای خوراکی، که تاثیرشان برای درمان بیشتر و عمیق‌تر است مانند:

 • گریزئوفولوین (فولویسین، گریفولوین، گریس‌پِگ)
 • ایتراکونازول (اسپرانوکس)
 • فلوکونازول (دیفلوکان)
 • و …

که همه داروهای خوراکی و یا موضعی باید توسط پزشک تجویز شود تا مشکلات جدی برای سلامتی‌تان به وجود نیاید.

درمان‌های خانگی قارچ ناخن

درمان‌های خانگی قارچ ناخن

علاوه بر روش‌های طبی و دارویی، روش‌های خانگی و طبیعی زیادی هم برای درمان قارچ ناخن پا وجود دارد. اولین درمان خانگی که بسیار معروف است، سرکه نام دارد. استفاده از سرکه قارچ ناخن را کاهش می‌دهد ولی باید با مشورت پزشک انجام گیرد چرا که با توجه به نوع قارچ روش درمان آن نیز متفاوت است. روغن‌های طبیعی مانند: روغن نارگیل، روغن درخت چای و … مفید هستند همچنین از برگ درخت سرو نیز برای درمان قارچ ناخن استفاده می‌کنند. در حالت کلی با مشورت پزشک از روش‌های سنتی برای درمان کمک بگیرید و در عین حال داروهای تجویز شده را نیز استفاده کنید (از دکتر خود در مورد دارو توضیحاتی درخواست نمایید)

چگونه از ایجاد قارچ ناخن پیشگیری کنیم؟

قارچ ناخن پا

همانطور که گفتیم عرق و رطوبت دلایل اصلی قارچ ناخن هستند، پس تا می‌توانید ناخن‌های خود را از این موارد دور کنید. شستن مداوم ناخن‎ها فراموش نشود و باید بعد از شستن، حتما خشک کنید تا بین انگشتان محیط مرطوب ایجاد نشود. همچنین برای جلوگیری از ایجاد قارچ ناخن پا و دست بهتر است در مکان‌های عمومی مانند استخر و باشگاه بهداشت شخصی خود را کاملا رعایت کنید. مدام از لاک ناخن استفاده نکنید، ناخن باید تنفس داشته باشد، همچنین کاشت ناخن ممکن است باعث ایجاد قارچ ناخن نشود پس تا می‌تونید از ناخن‎های طبیعی خود مراقبت کنید.

ممنون که تا آخر این مطلب همراه ما بودید، امیدوارم به تمام جواب سوال‌هایتان در مورد ” قارچ ناخن پا و دست ” رسیده باشید، قبل از مبتلا شدن به قارچ ناخن باید از عوامل ایجاد آن دوری کنید چون طول درمان قارچ ناخن ممکن است ماه‌ها طول بکشد و در تمام این مدت شما باید با ناخن‌های زشت در جمع ظاهر شوید و این حس خوبی نیست پس قبل از مبتلا شدن مراقب باشید ♥

4 دیدگاه برای “هر آن چه باید در مورد قارچ ناخن دست و پا بدانید!

 1. روم نشد اسممو بگم گفته:

  سلام من ناخونام میجوئم چیکار کنم دستام خیلی زشت شده بخاطر ناخونا تورورخدا یه راه حل بزارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.