آیا قهوه به متابولیسم بدن کمک می‌کند؟

فواید قهوه برای لاغری

صورتی‌ها: قهوه حاوی کافئین است که از رایج‌ترین ماده‌های روان گردان (مواد شیمیایی که با تغییر عملکرد مغز، باعث تغییراتی در رفتار، ادراک و خلق می‌شوند) در جهان به شمار می‌رود. امروزه کافئین در اکثر مکمل‌های غذایی برای چربی‌سوزی به کار رفته و از طرفی فواید خوبی نیز برای بدن دارد. علاوه‌بر این، کافئین یکی از معدود موادی است که به خارج شدن چربی‌ها از بافت‌های چرب کمک کرده و متابولیسم و سوخت‌وساز بدن شما را افزایش می‌دهد. اما آیا واقعا قهوه می‌تواند به شما کمک کند تا وزن کم کنید؟ در این مقاله به بررسی فواید قهوه برای لاغری پرداخته و شواهد موجود را بررسی می‌کنیم.

فواید قهوه برای لاغری

فواید قهوه برای لاغری

قهوه می‌تواند به کاهش وزن جزئی و جلوگیری از چاقی کمک کند، اما باعث کاهش وزن اساسی یا لاغر ماندن دائمی نخواهد شد. با این حال، با صحیح نوشیدن قهوه و همراه کردن آن با یک رژیم غذایی مناسب و تمرینات ورزشی می‌توانید وزن کم کنید. در ادامه به بررسی فواید قهوه برای لاغری می‌پردازیم.

فواید قهوه برای لاغری

قهوه حاوی محرک‌ها می‌باشد

بسیاری از محرک‌ها و مواد فعال بیولوژیکی موجود در دانه‌ی قهوه، در نوشیدنی نهایی آن نیز یافت می‌شوند. محرک‌ها موادی هستند که باعث تحریک سیستم اعصاب مرکزی می‌شوند. چند نوع از این محرک‌ها می‌توانند بر متابولیسیم بدن تاثیر گذاشته و از فواید قهوه برای لاغری باشند. این محرک‌ها به شرح زیر هستند:

  • کافئین: فراوان‌ترین ماده‌ی محرک در قهوه.
  • تئوبرومین: فراوان‌ترین محرک در دانه‌ی کاکائو است. این ماده در مقادیر کمتر در قهوه نیز یافت می‌شود.
  • تئوفیلین: این ماده‌ی محرک در قهوه و کاکائو یافت می‌شود. تئوفیلین برای درمان آسم مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • کلروژنیک اسید: یکی از محرک‌های اصلی موجود در قهوه بوده که می‌تواند سرعت جذب کربوهیدرات را کاهش بدهد.

مهم‌ترین این محرک‌ها کافئین بوده که بسیار قوی است و به طور کامل مورد مطالعه و تحقیق قرار گرفته. کافئین با مسدود و غیرفعال کردن یک انتقال دهنده‌ی عصبی مهارکننده به نام آدنوزین کار می‌کند. با غیرفعال‌شدن آدنوزین، فعالیت نورون‌ها افزایش یافته و انتقال‌دهنده‌های عصبی مانندِ دوپامین و نوراپی نفرین آزاد می‌شوند. این کار به نوبه‌ی خود باعث افزایش انرژی و سطح بیداری شما می‌شود. به این ترتیب نوشیدن قهوه به شما می‌کند حتی در اوقاتی که احساس خستگی می‌کنید فعال بمانید. همچنین در واقع قهوه عملکرد ورزشی را به طور متوسط بین ۱۱ تا ۱۲ درصد افزایش می‌دهد.

به طور خلاصه: قهوه حاوی چند نمونه از محرک‌ها است که مهم‌ترین آن‌ها کافئین می‌باشد. قهوه نه تنها میزان متابولیسم شما را افزایش می‌دهد، بلکه باعث می‌شود که شما هوشیار باشید و در تمام روز با وجود خستگی به فعالیت خود ادامه دهید.

فواید قهوه برای لاغری

قهوه می‌تواند به تجزیه چربی از بافت چربی کمک کند

کافئین باعث تحریک سیستم عصبی شده و با ارسال سیگنال‌های مستقیم به سلول‌ها و بافت‌های چربی باعث شکسته شدن آن‌ها می‌شود. این امر با افزایش هورمون اپی نفرین در خون افزایش می‌یابد. اپی نفرین که به آدرنالین نیز مشهور است، از طریق خون شما به بافت‌های چربی حرکت می‌کند و به آن‌ها علامت می‌دهد تا چربی‌ها را تجزیه کرده و آن‌ها را در خون رها کنند.

البته تا زمانی‌که کالری دریافتی‌تان بیشتر از کالری مصرفی باشد، آزادشدن اسیدهای چرب به‌تنهایی نمی‌تواند کمکی به کاهش وزن بکند. این حالت به عنوان یک تعادل انرژی منفی شناخته می‌شود. شما می‌توانید با خوردن کم‌تر یا بیشتر ورزش کردن به یک تعادل انرژی منفی برسید. استراتژی مکمل دیگر در این رابطه، استفاده از مکمل‌های غذایی مانند کافئین است. در بخش بعدی خواهیم گفت که قهوه می‌تواند میزان سوخت‌وساز بدن را فزایش دهد.

به طور خلاصه: با افزایش سطح اپی نفرین (آدرنالین) در خون کافئین باعث آزاد شدن اسیدهای چرب از بافت‌های چربی می‌شود.

فواید قهوه برای لاغری

قهوه می‌تواند میزان متابولیسم شما را افزایش دهد

میزان متابولیسم پایه (Basal Metabolic Rate یا BMR) کل میزان کالری است که بدن شما به آن نیاز دارد که در حالت استراحت، عملکرد طبیعی و پایه‌ای خود را انجام دهد. این عملکرد پایه شامل گردش خون، تنفس، تقسیم سلولی، سنتز پروتئین، انتقال یون، استفاده از انرژی توسط ماهیچه‌ها، اعصاب و سلول‌ها است. هرچه میزان RMR بیشتر باشد، راحت‌تر می‌توانید وزن کم کنید و بدون افزایش وزن، بیشتر غذا بخورید.

یکی دیگر از فواید قهوه برای لاغری افزایش سوخت‌وساز بدن است. مطالعات نشان می‌دهند که کافئین می‌تواند میزان متابولیسم پایه را ۳ تا ۱۱ درصد افزایش دهد و میزان دوزهای مصرفی در این درصد دخیل می‌باشد. قبال توجه است که بیشتر افزایش متابولیسم ناشی از افزایش سوزاندن چربی است. متاسفانه این تاثیرات در افراد چاق شدت کمتری دارد. براساس یک مطالعه کافئین میزان چربی‌سوزی را در افراد لاغر ۲۹ درصد افزایش داد، درحالی‌که این مقدار برای افراد چاق تنها ۱۰ درصد بود. این اثر با افزایش سن نیز مرتبط است و در افرا جوان‌تر بیشتر است.

به طور خلاصه: کافئین میزان متابولیسم پایه را افزایش می‌دهد. این بدان معنی است که مقدار کالری‌های سوزانده شده در حالت استراحت افزایش می‌یابد.

فواید قهوه برای لاغری

قهوه و کاهش وزن در بلند مدت

یک اخطار مهم در اینباره وجود دارد. افراد نسبت به تاثیرات کافئین در طول زمان مقاوم‌تر می‌شوند. کافئین در کوتاه مدت نرخ سوخت‌وساز چربی را افزایش می‌دهد اما بعد از مدتی افراد به تاثیرات و فواید قهوه برای لاغری عادت می‌کنند و کاهش وزن متوقف می‌شود. اما حتی اگر در دراز مدت باعث لاغری نشود هنوز هم می‌تواند با کاهش اشتها برای لاغر شدن شما کمک کند.

در یک مطالعه کافئین توانست اشتهای مردان را کاهش دهد و موجب شود آن‌ها در وعده‌ی غذایی بعد از مصرف کافئین کمتر غذا بخورند، ولی در زنان چنین تاثیری مشاهده نشد. در یک مطالعه‌ی دیگر حتی برروی مردان نیز تأثیری مشاهده نشد. چه قهوه و چه کافئین می‌تواند به شما در کاهش وزن در طولانی‌مدت کمک کند و این تاثیرات به فرد بستگی دارد.

به طور خلاصه: افراد پس از یک مدت بلند به تاثیرات کافئین برای افزایش سوخت‌وساز عادت می‌کنند و دیگر تاثیری بر روی متابولسیم بدن آن‌ها نخواهد داشت. اما هنوز هم یک مسئله وجود دارد که می‌تواند از فواید قهوه برای لاغری باشد، آن هم کاهش اشتها می‌باشد.

فواید قهوه برای لاغری

سخن آخر و جمع‌بندی

اگر چه قهوه و کافئین در کوتاه مدت میزان سوخت‌وساز بدن شما را افزایش می‌دهند اما تاثیر آن بعد از مدتی متوقف می‌شود. اگر به دلیل تاثیرات قهوه برای افزایش متابولسیم از آن مصرف می‌کنید، بهتر است برای جلوگیری از عادت بدن به آن و عدم تاثیر کافئین بر سوخت‌وساز در بلند مدت، نوشیدن قهوه را برای دو هفته متوقف کنید و دوباره شروع کنید. البته دلایل بسیار زیادی برای نوشیدن قهوه وجود دارد. از جمله این واقعیت که قهوه یکی از بزرگ‌ترین منابع آنتی‌اکسیدان‌ها در رژیم غذایی غربی است.

برگرفته شده از:

healthline.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.