۱۰ مورد از فواید روزه گرفتن از نظر پزشکی

فواید روزه گرفتن از نظر پزشکی

شاید برایمان سوال پیش آید که چرا خداوند روزه را بر ما واجب کرده است؟ اصلا چرا باید روزه بگیریم؟ روزه برای بدن و سلامتی و از همه مهم‌تر سلامتی روح و روان، نقش بسیار زیادی دارد. بنابراین نباید که سختی و طولانی بودن روز را برای روزه نگرفتن، بهانه نکنیم. پس روزه فقط وظیفه دینی و شرعی نیست بلکه قدمی است که برای سلامت جسم و روح برمی‌داریم. فواید روزه گرفتن بسیار فراوان است. اگر می‎خواهید پی به فواید روزه گرفتن از نظر پزشکی ببرید، تا انتهای این مطلب از مجله صورتی‌ها همراه ما باشد تا نظر متخصص آفریقایی در مورد فواید روزه گرفتن را مطالعه کنیم.

فواید روزه گرفتن از نظر پزشکی چیست؟

فواید روزه گرفتن از نظر پزشکی

با روزه گرفتن بدن سم زدایی می‌شود

امروزه مواد افزودنی، در غذاهایی که هر روز مصرف می‌کنیم، وجود دارند. این مواد افزودنی ممکن است در بدن مانده و تبدیل به مواد سمی شود. این سم‌ها هم در بدن به صورت چربی ذخیره می‌شود. وقتی روزه هستیم این چربی‌ها سوخته و همه سم‌ها آزاد می‌شوند. پس سم زدایی بدن یکی از فواید روزه گرفتن از نظر پزشکی است.

با روزه گرفتن دستگاه گوارش استراحت می‌شود

از جمله فواید روزه گرفتن، استراحت کردن دستگاه گوارشی است که این برای بدن مفید است. با روزه گرفتن، عملکرد فیزیولوژیک طبیعی ادامه می‌یابد و ترشحات معده تولید می‌شود اما میزان ترشح کاهش می‌یابد. با روزه گرفتن می‌توانید مایعات در بدن را در تعادل نگه دارید.

التهاب و آلرژی با روزه گرفتن از بین می‌رود

شاید یکی از مهم‌ترین فواید روزه گرفتن از نظر پزشکی برطرف کردن التهاب و آلرژی باشد. روزه گرفتن التهاب و آلرژی را از بین می‌برد. منظور از التهاب ورم مفصل، بیماری‌های پوستی و … است.

فواید روزه گرفتن چیست

روزه گرفتن قند خون را کاهش می‌دهد

یکی دیگر از فواید روزه گرفتن کاهش قند خون است. روزه گلوکز را تجزیه کرده و انرژی بدن را تامین می‌کند؛ روزه تولید انسولین را کاهش داده و درنهایت روزه منجر به کاهش قند خون خواهد شد.

تجزیه چربی‌ها افزایش می‌یابد

در بررسی خواص روزه گرفتن برای بدن، به کاهش چربی‌های اضافی می‌رسیم. عکس‌العملی که بدن به روزه گرفتن نشان می‌دهد، شکستن گلوکز است. این شکستن گلوکز به آزاد شدن انرژی منتهی می‌شود. چربی‌های ذخیره شده در کلیه و ماهیچه‌ها برای آزاد شدن انرژی شکسته می‌شود.

فواید روزه گرفتن از نظر پزشکی

فشار خون را در حالت تعادل نگه می‌دارد

روزه گرفتن یک  روش‌ غیر دارویی و طبیعی برای کاهش فشار خون است؛ روزه کمک می‌کند تا خطر ابتلا به «آترواسکلروز» کاهش پیدا کند  آترواسکلروز گرفتگی عروق توسط ذرات چربی است؛ در زمان روزه گلوکز و بعد از آن، ذخایر چربی برای تولید انرژی استفاده می‌شود.

روزه داری باعث کاهش وزن می‌شود

کاهش وزن خواسته بسیاری از افراد است، که برای رسیدن به آن، روزه بهترین روش است. روزه ذخیره چربی را کاهش داده و همین باعث کاهش وزن می‌شود. بهترین راه کاهش وزن در زمان عادی، مصرف چربی و قند و افزایش میوه و بقیه اقدامات برای رسیدن به کاهش وزن بهتر است.

رژیم غذایی سالم رایج می‌شود

روزه گرفتن میل به مصرف غذاهای فرآوری شده را کم می‌دهد. روزه همچنین میل به غذاهای طبیعی، به ویژه آب و میوه را ترویج می‌کند در واقع در این روش روزه شیوه زندگی سالم را رایج می‌کند.

فواید روزه گرفتن از نظر پزشکی

ایمنی بدن را افزایش می‌دهد

همانطور که گفتیم روزه سموم بدن را کاهش می‌دهد، به همین دلیل روزه گرفتن ایمنی بدن را افزایش می‌دهد. موقعی که افراد در زمان شکستن روزه میوه می‌خورند، آن‌ها ذخایر ضروری بدن از ویتامین‌ها و مواد معدنی را افزایش می‌دهند. ویتامین A و E آنتی اکسیدان‌های خوبی هستند که در میوه‌ها پیدا می‌شوند، آن‌ها به تقویت ایمنی بدن یاری می‌رسانند.

روزه موجب ترک اعتیاد می‌شود

از مهم‌ترین فواید روزه گرفتن از نظر پزشکی، ترک اعتیاد است. روزه گرفتن موجب کاهش شوق به نیکوتین، کافئین و … می‌شود. اگر چه رژیم‌های مورد نیاز دیگر برای حل و فصل اعتیاد وجود دارد اما روزه گرفتن هم می‌تواند نقش مهمی داشته باشد، علاوه بر همه این موارد با روزه گرفتن یاری خدا را نیز در ترک اعتیاد خواهند داشت.

11 دیدگاه برای “۱۰ مورد از فواید روزه گرفتن از نظر پزشکی

    • تیم صورتی‌ها گفته:

      در پاسخ به Parto : دوست عزیز لطفا مشخصات خودتون از جمله : سن و محل سکونت به همراه سابقه کار و تخصصتون رو به ایمیل زیر بفرستید:
      [email protected]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.