خرید عطر و ادکلن اورجینال
فواید روزه گرفتن از نظر اسلام

فواید روزه گرفتن، چرا باید روزه بگیریم؟!

روزه یعنی صبر در مقابل هوا و نفس خویش. روزه گرفتن هم از لحاظ دینی و اسلامی فایده دارد، هم از لحاظ پزشکی و سلامت. در این مطلب از مجله بانوان و دخترانه صورتی‌ها قصد داریم فواید روزه گرفتن از نظر اسلام ، فواید روزه از نظر پزشکی و همچنین فواید روزه در قرآن را بررسی کنیم.

فواید روزه گرفتن از نظر اسلام

فواید روزه گرفتن از نظر اسلام

با حلول ماه مبارک رمضان، وظیفه شرعی مسلمانان، یعنی روزه گرفتن آغاز می‌شود هر مسلمان موظف است در ماه رمضان روزه گرفته و بر نفس خویش پیروز شود. کسی که روزه می‌گیرد فقط از خوردن و آشامیدن پرهیز نمی‌کند، بلکه برای هر گونه گناه و بدکاری هم باید روزه باشد. لذا افرادی هستند که روزه را فقط اجتناب از خوردن و آشامیدن می‌دانند در حالی که دل مسلمان دیگری را می‌شکنند، این روزه مورد قبول خداوند نیست.

فواید روزه

فواید روزه گرفتن از نظر اسلام بسیار زیاد است، علاوه بر فواید روحی، فواید جسمی زیادی نیز برای روزه‌دار دارد. روزه مانند یک شفابخش عمل می‌کند که جسم و روح انسان را شفا می‌دهد و از گناه و بیماری شست و شو می‌دهد. اگر بخواهیم به فواید روزه گرفتن از نظر اسلام اشاره کنیم تقوا و تقویت روح به ذهن می‌رسد ولی فقط این مورد نیست. بلکه روزه شفابخش جسم و روح است. روزه آدمی را از رذایل حیوانی پاک کرده و یک فرد با اعمال صالح تحویل جامعه داده می‌شود.

در این راستا پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرموده‌اند : «صوموا تصحوا».  روزه بگیرید تا سالم بمانید. این سخن نشان دهنده تاثیر روزه گرفتن بر سلامت انسان‌ها است.

همچنین امام صادق علیه السلام درباره روزه گرفتن در فصل گرما می‌فرماید : «برترین جهاد روزه در گرما است»

در فواید روزه گرفتن از نظر اسلام علاوه بر تقوا و پاکدامنی، به سلامت جسم و رهایی از بیماری‌ها نیز اشاره شده است، در واقع فواید روزه را در دو بعد مورد بررسی قرار گرفته شده.

فواید روزه از نظر پزشکی

فواید روزه از نظر پزشکی

علاوه بر اسلام روزه ار نظر پزشکی هم مورد بررسی قرار گرفته است که پزشکان و متخصصان بزرگ راجع به فواید و تاثیر روزه بر سلامت افراد اشاره می‌کنند. در ادامه نظر پزشکان و متخصصان بزرگ دنیا در مورد فواید روزه از نظر پزشکی را می‌خوانیم.

به طور مثال دکتر کارلو، فیزیولوژیست بزرگ فرانسوی در مورد روزه گرفتن می‌گوید:

روزه‌ای که اسلام واجب کرده، بزرگترین ضامن سلامتی بدن است. دکتر کارلو ادامه می‌دهد که لزوم روزه داری در تمام ادیان تأکید شده است. در روزه ابتدا گرسنگی و گاهی نوعی تحریک عصبی و بعد ضعف احساس می‌شود، ولی در عین حال کیفیات پوشیده‌ای که اهمیت زیادی دارند، به فعالیت می‌افتند و بالاخره تمام اعضا مواد خاص خود را برای نگهداری و تعادل محیط داخلی و قلب قربانی می‌کنند.

فواید روزه گرفتن از نظر اسلام<

نظر دکتر بندیکت در مورد روزه این است:
در زمان روزه‌داری، در ترکیب خون، هیچ گونه اخلاطی به هم نرسیده و آن نوری که در بعضی از روزه داران دیده شده، یک حالت جوانی و نشاطی است که برای روزه‌داران ایجاد می‌شود.
شهید دکتر پاک نژاد می‌گوید:

در ظرف مدت یک ماه روزه‌داری، آدمی دارنده یک بدن تازه تعمیر شده و آزاد گردیده و از قید و بند سموم رها شده است.

نظر پزشکان بزرگ در مورد روزه‌داری

فواید روزه از نظر پزشکی
دکتر تومانیاس در مورد فواید روزه از نظر پزشکی می‌گوید:
فایده بزرگ کم خوردن و پرهیز از میل نمودن غداها در یک مدت مشخص و نسبتا کوتاه، این است که معده در طول مدت یازده ماه مرتب پر از غذا بوده، در مدت یک ماه روزه‌داری، مواد غذایی خود را دفع می‌کند و همین طور کبد، که برای حل و هضم غذا مجبور است دائماً صفرای خود را مصرف کند. در مدت سی روز ترشحات صفراوی را صرف حل کردن باقیمانده غذای جمع آوری شده خواهد کرد. بنابراین برای معده و کبد روزه بهترین استراحت و روش درمان است.
فواید روزه
همچنین دکتر آلکسی سوفورین(پزشک روسی) در این باره نظر می‌دهد:

او معتقد است تنها روش برای قطع ریشه سرطان، روزه است! روزه در درمان بیماری‌های کم خونی، ضعف روده‌ها، بیماری‌های چشم، مرض قند، بیماری‌های جلدی، التهاب بسیط و مزمن، دمل‌های خارجی و داخلی، سل، نِقرس،  بیماری‌های کلیه، کبد، و اسکلیرور، روماتیسم، استسقا، نوراستنی و بیماری های دیگر موثر است.
با وجود فواید روزه از نظر پزشکی اگر قصد روزه‌دار فقط سلامتی جسم و یا لاغری و رسیدن به تناسب اندام باشد، روزه‌اش در درگاه الهی مورد قبول نیستو حتی خشم خداوند متعال را برمی‌انگیزد. روزه باید به خاطر خدا رضایت و نزدیکی به خدا باشد که به صورت خودکار فرد روزه‌دار از فواید روزه، بهره‌مند خواهد شد.

فواید روزه در قرآن

فواید روزه در قرآن

در مورد فواید روزه گرفتن از نظر اسلام واز نظر پزشکی مطالبی خواندیم حال می‌خواهیم در مورد فواید روزه در قرآن و معنی آیه‌هایی در این مورد را بخوانیم. درباره فواید روزه در قرآن آیات زیادی در قرآن مجید وجود دارد که به چند نمونه اشاره می‌کنیم:

  • روزه تقوی و خویشتنداری می‌آورد که بزرگترین سجیه در انسان است و آثاری که بر تقوا بار می‌شود، در نتیجه عائد روزه‌دار می‌گردد. (سوره بقره آیه ۸۴)
  • روزه دار مدام در عبادت خداست گرچه خواب باشد.
  • یکی از درهای بهشت، مخصوص روزه داران است.
  • یار و مددکار آدمی است. (سوره بقره ۴۵)
  • روزه صورت شیطان را سیاه می‌کند.
  • روزه بدن را پاک می‌کند و به آن رشد و نمو می‌دهد.
  • فرشتگان بر روزه دار درود می‌فرستند و اندام شخص روزه دار تسبیح می‌کنند.
  • نفس روزه دار تسبیح است و دعای او مستجاب خواهد شد.
  • روزه سپر از عذاب و آتش و از خطرات دیگر است.
  • در روزه داری شهوات و خواهش‌های نفسانی شکسته خواهد شد، کنترل غرائز است و اراده را قوی می‌کند.

فواید روزه چیست

حال که فواید روزه را دانستیم، بهتر می‌توانیم خودمان را برای ماه رمضان؛ ماه میهمانی خدا و جنگ با هوای نفس آماده کنیم. با نزدیک‌تر شدن به خدا آرامشی نصیب ما خواهد شد که با هیج چیز دیگری در دنیا قابل قیاس نیست.

ماه رمضان بهترین موقعیت برای طلب آمرزش از خدا، طلب خواسته و آرزو از خدا و همچنین پاک شدن از همه‌ی گناهان است، پس این فرصت را غنیمت شمرده و هر چه سریع‌تر خودمان را برای روزه گرفتن و مبارزه با نفس خود آماده کنیم. ممنون که با این مطلب از مجله در مورد فواید روزه گرفتن همراه ما بودید ♥

فیسبوک توییتر گوگل + تلگرام کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 4
دوست نداشتم: 0
 
مطالب جالب و مرتبط

6 دیدگاه در “فواید روزه گرفتن، چرا باید روزه بگیریم؟!

بچه ها ببخشید چون دختریم دارم این موضوع رو بیان می کنم
من دوست دارم تمام ماه رمضان رو روزه بگیرم اما امسال به سن بلوغ رسیدم و سیستم بدنم هم یه جوری شده می خواستم بپرسم که می شه بدون استفاده از قرص تمام ماه رمضون رو روزه گرفت؟

در پاسخ به مهدیه– تا اونجایی که من اطلاع دارم نه دوست گلم ♥

خوندن این مقاله خالی از لطف نیست به بقیه هم پیشنهاد میکنم این مقاله رو دنبال کنن

سپاس از وبسایت کاربردی و مفیدتون ..محتوا و مطالبی که به اشتراک میزارید بسیار آموزنده ست .. همیشه موفق و سربلند باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *