مزایا و فواید دوچرخه سواری برای سلامتی

فواید دوچرخه سواری

صورتی‌ها: مزایا و فواید دوچرخه سواری تقریبا به اندازه‌ی تمام خطوط و مسیرهایی است که می‌توانید آن‌ها را طی کنید. اگر برای انتخاب و انجام دوچرخه سواری در کنار سایر فعالیت‌های بدنی تردید دارید، ما در این مقاله در مورد فواید دوچرخه سواری مواردی را برای شما جمع آوری کرده‌ایم تا مطمئن شوید دوچرخه سواری برای فعالیت‌های بدنی و تضمین سلامتی یکی از بهترین‌ها است. مسلما شاید فکر کنید این اعتقاد مغرضانه است اما دلایل بسیار خوبی برای انتخاب آن در طول زمان برای خود شما نیز اثبات خواهد شد.

مزایا و فواید دوچرخه سواری

مزایا و فواید دوچرخه سواری

برای تناسب و سالم بودن باید از نظر فیزیکی فعال باشید. فعالیت جسمانی منظم می‌تواند به حفاظت از شما در برابر بیماری‌های جدی مثل چاقی، بیماری‌های قلبی، سرطان، بیماری‌های روانی، دیابت و ورم مفاصل (آرتریت) کمک کند. دوچرخه‌سواری به طور منظم یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش خطرات سلامتی مربوط به سبک زندگی بی‌تحرک است. دوچرخه سواری ورزشی سالم و با ضریب آسیب پایین که افراد در تمام سنین از کودکان خردسال گرفته تا بزرگسالان مسن‌تر می‌توانند از آن لذت ببرند. از طرفی هزینه آن تنها یک دوچرخه است که می‌تواند بسیار با صرفه‌تر از حمل و نقل سالانه باشد و برای محیط زیست نیز خوب و مفید است.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

برنامه غذایی هندی برای کاهش وزن

[/box]

دوچرخه سواری تا محل کار و تحصیل یکی از کارآمدترین روش‌ها برای ترکیب ورزش منظم با روال روزمره شما است. برآورد شده است که حدود یک میلیارد نفر در جهان هر روز از دوچرخه برای حمل‌ونقل و تفریح استفاده می‌کنند.

فواید دوچرخه سواری برای سلامتی و تناسب اندام

فواید دوچرخه سواری برای سلامتی و تناسب اندام

تنها دو یا چهار ساعت در هفته زمان لازم است تا با استفاده از دوچرخه سواری به بهبود سلامتی دست پیدا کند.

دوچرخه سواری:

 • تاثیر کمی دارد: ضریب آسیب و خستگی کمتری نسبت به سایر ورزش‌ها است.
 • یک تمرین خوب عضلانی است: در هنگام پدال زدن تقریبا همه گروه‌های عضلانی و ماهیچه‌ها درگیر می‌شوند و یک تمرین خوب برای ماهیچه‌ها است.
 • آسان است: بر خلاف سایر ورزش‌ها، دوچرخه سواری نیاز به سطح بالایی از مهارت‌های فیزیکی ندارد. بسیاری از افراد از سنین پایین دوچرخه سواری را یاد می‌گیرند و مهال است آن را فراموش کنند.
 • برای قدرت و استقامت خوب است: دوچرخه سواری باعث افزایش استقامت، قدرت و آمادگی هوازی می‌شود.
 • شدت آن بسته به تمایل شما دارد: دوچرخه سواری در صورت جراحت یا تمایل می‌تواند با شدت کمتری آغاز شود و در صورت بهبود و ریکاوری به یک ورزش فیزیکی سخت و طاقت فرسا تبدیل شود.
 • روش جالبی و سرگرم‌کننده‌ای برای تناسب اندام است: دوچرخه در کنار اینکه می‌توانید از آن برای گشت و گذار در تپه‌های اطراف استفاده کنید، به طور غیرمستقیم برای تناسب اندام و سلامتی‌تان تلاش کنید.
 • باعث سلامت روحی و ورانی می‌شود: دوچرخه‌سواری می‌تواند هم سلامت جسمی و هم جسمی روانی را بهبود ببخشد. به علاوه احتمال تجربه بسیاری از مشکلات دیگر سلامتی را کاهش می‌دهد.

مزایای سلامتی و فواید دوچرخه‌سواری منظم

مزایای سلامتی و فواید دوچرخه‌سواری منظم

دوچرخه‌سواری عمدتا یک فعالیت هوازی و کاردیو است. بدین معنی که این ورزش، قلب، رگ‌های خونی و ریه‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در این ورزش شما عمیق‌تر نفس می‌کشید، تعرق شدید می‌کنید و دمای بدنتای افزایش می‌یابد که همگی سطح آمادگی جسمانی شما را بهبود می‌بخشند. مزایای سلامتی دوچرخه سواری منظم عبارتنداز:

 • افزایش آمادگی قلبی و عروقی
 • افزایش قدرت ماهیچه‌ها و انعطاف‌پذیری
 • بهبود تحرک مفاصل
 • کاهش سطح استرس
 • بهبود وضعیت بدنی و هماهنگی
 • تقویت استخوان‌ها
 • کاهش سطح چربی بدن
 • پیش‌گیری یا مدیریت بیماری‌ها
 • کاهش اضطراب و افسردگی

 دوچرخه سواری و مسائل مربوط به مشکلات خاص

 دوچرخه سواری و مسائل مربوط به مشکلات خاص

دوچرخه‌سواری می‌تواند هم سلامت جسمی و هم جسمی روانی را بهبود بخشیده و احتمال تجربه بسیاری از مشکلات خاص سلامتی را کاهش می‌دهد و به تناسب اندام و مشکلات روبرو با این مورد کمک می‌کند. در ادامه به بررسی این موارد و فواید جزئی‌تر دوچرخه سواری می‌پردازیم.

چاقی و کنترل وزن

دوچرخه سواری یک راه مناسب برای کنترل و کاهش وزن می‌باشد. چرا که باعث افزایش میزان متابولیسم و سوخت ساز بدن شده و از طریق چربی سوزی و عضله سازی شما را در جهت رسیدن به اندام مناسب و فیت کمک می‌کند. اگر قصد کاهش و کنترل وزن دارید باید در کنار رعایت غذایی و داشتن برنامه غذایی دوچرخه سواری را نیز فراموش نکنید. دوچرخه‌سواری یک شکل راحت ورزش است که می‌توانید شدت آن را در هر لحظه تغییر دهید. تحقیقات نشان می‌دهند که شما باید حداقل ۸٫۴۰۰ کیلوژول (حدود ۲۰۰۰ کالری) را در هفته توسط ورزش کردم انرژی مصرف کنید. دوچرخه‌ سواری می‌توانند حدود ۱۲۰۰ کلیو ژول (۳۰۰ کالری) در هر ساعت انرژی بگیرند. اگر شما در هر روز هفته یک ساعت یا یک روز در میان دو ساعت دوچرخه سواری کنید کالری مورد نظر برای مصرف در هفته را خواهید سوزاند.

بیماری‌های قلبی و عروقی

یکی دیگر از فواید دوچرخه سواری کنترل بیماری‌های قلبی و عروقی است. بیماری‌های قلبی عروقی شامل سکته، فشار خون بالا و حمله قلبی هستند. دوچرخه‌سواری منظم باعث تحریک و بهبود قلب، ریه‌ها و گردش خون و کاهش خطر بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود. دوچرخه سواری باعث تقویت ماهیچه های قلب، کاهش ضربان قلب در زمان استراحت و کاهش میزان چربی خون می‌شود. همچنین تحقیقات نشان می‌دهند افرادی که با دوچرخه به محل کار می‌روند نسبت به کسانی با خودرو برای حمل‌ونقل استفاده می‌کنند ۲ تا ۳ برابر کمتر در معرض آلودگی ریوی قرار دارند، بنابراین عملکرد و ظرفیت ریه‌های آن‌ها بهتر می‌شود.

سرطان و دوچرخه‌سواری

بسیاری از محققان رابطه بین ورزش و سرطان، به خصوص سرطان روده و سینه را مورد مطالعه قرار داده‌اند.  تحقیقات نشان داده است دوچرخه سواری احتمال ابتلا سرطان روده کاهش می‌دهد. همچنین برخی شواهد حاکی از آن هستند که کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه از دیگر فواید دوچرخه سواری برای بانوان می‌باشد. محققان دانشگاه گلاسگو (University of Glasgow) طی پنج سال روی بیش از ۲۶۰۰۰۰ نفر مطالعه کردند و متوجه شدند که دوچرخه‌سواری در مسیر خانه تا محل کار، احتمال ابتلا به بیماری قلبی یا سرطان را به نصف می‌رساند.

دیابت و دوچرخه‌سواری

میزان دیابت نوع ۲ در حال افزایش است و یک نگرانی عمومی جدی است. به نظر می‌رسد فقدان فعالیت بدنی دلیل اصلی این است که این شرایط روز به روز وخیم‌تر می‌شود. تحقیقات در مقیاس بزرگ در فنلاند نشان داد که افرادی که به مدت بیش از ۳۰ دقیقه در روز دوچرخه‌سواری می‌کردند، در حدود ۴۰ درصد کم‌تر از میزان خطر ابتلا به دیابت برخوردار بودند.

آسیب‌های استخوانی و ورم مفاصل

دوچرخه سواری باعث افزایش قدرت، تعادل و هماهنگی می‌شود. همچنین ممکن است به جلوگیری از افتادن و شکستگی کمک کند. اگر مبتلا به آرتروز هستید، دوچرخه سواری نوعی ورزش ایده‌آل محسوب می‌شود. البته به دلیل اینکه جزء تمرینات تحمل وزن نیست به طور ویژه برای پوکی استخوان مناسب نیست.

مشکلات روانی و دوچرخه‌سواری

دیگر فواید دوچرخه سواری مربوط به مسائل و مشکلات روانی و روحی می‌شود. مشکلات روانی مانند افسردگی، استرس و اضطراب را می‌توان با دوچرخه‌سواری منظم کاهش داد. این امر می‌تواند به دلیل تاثیرات ورزش و لذت بردن از آن باشد. ورزش با روش‌های گوناگونی حال شما را بهتر می‌کند؛ از جمله آدرنالین (adrenalin) و اندورفین (endorphins) آزاد می‌کند، و اعتماد به نفس ناشی از دستیابی به موفقیت‌های جدید را افزایش می‌دهد. دوچرخه‌سواری، فعالیت بدنی را با بیرون رفتن و تماشای مناظر جدید ترکیب می‌کند. می‌توانید تنهایی دوچرخه‌سواری کنید و به نگرانی‌ها و دغدغه‌های ذهنی خود برسید، یا گروهی دوچرخه‌سواری کرده و با افراد بیشتری معاشرت کنید.

برگرفته شده از:

betterhealth

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.