فضیلت شب‌های قدر چیست؟

فضیلت شب‌های قدر

به آخرین شب قدر ماه رمضان نزدیک شدیم بی آنکه بدانیم فضیلت شب‌های قدر چیست؟ به راستی می‌دانید فضیلت شب‌های قدر چیست؟ آخرین فرصت آمرزش گناهان در راه است، آخرین مهلت برای رقم زدن سرنوشت یک ساله. تا دیر نشده به خدا نزدیک شوید که درهای رحمتش به روی همه باز شده است. در میان راز و نیاز با خدا شفای بیماران، ظهور امام زمان (عج)، خوشبختی همه جوانان و … را هم خواستار باشیم. ابتدا از دیگران شروع کنید برای خدا دلنشین‌تر است که اول برای بندگانش دعا کنید و سپس خودتان. در این مطلب از مجله صورتی‌ها فضیلت شب‌های قدر را مطالعه می‌کنید. التماس دعا داریم.

فضیلت شب‌های قدر در ماه رمضان

فضیلت شب‌های قدر

برای بپی بردن به فضیلت شب‌های قدر ابتدا با سوره قدر شروع می‌کنیم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ‏
إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِی لَیْلَهِ الْقَدْرِ (۱)
وَ ما أَدْراکَ ما لَیْلَهُ الْقَدْرِ (۲)
لَیْلَهُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ (۳)
تَنَزَّلُ الْمَلائِکَهُ وَ الرُّوحُ فِیها بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ کُلِّ أَمْرٍ (۴)
سَلامٌ هِیَ حَتَّی مَطْلَعِ الْفَجْرِ (۵)

با توجه به آیات سوره قدر می‌توان به فضیلت شب‌های قدر را دانست:

۱. قرآن در آن نازل شده است.
۲. عبادت و احیای آن معادل بیش از هزار ماه است.
۳. خیرات و برکات الهی در آن شب نازل می‌‏شود.
۴. رحمت خاص خدا شامل حال بندگان می‏‌گردد.
۵. فرشتگان و روح در آن شب نازل می‏‌گردند.

فضیلت شب‌های قدر

شب قدر چنان شب مهمی است که در سوره‌ای به نام شب قدر داریم و خداوند نیز به بزرگی از آن شب‌ها یاد کرده است. این شب‌ها به عنوان بهترین و پرفضیلت‌ترین شب‌های سال معرفی کرده است. در این شب قرآن نازل شده است به همین دلیل عبادت در این شب معادل عبادت هزار ماه است و می‌گویند مقدرات یک ساله انسان در این شب مشخص می‎شود. در این شب عبادت و شب زنده‌داری بسیار توصیه شده است.

فضیلت شب‌های قدر

شب قدر ، فضیلت شب قدر
۱) آمرزش گناهان:

پیامبر خدا(ص) در تفسیر سوره «قدر» فرمودند: «هر کس شب قدر را احیا بدارد و مؤمن باشد و به روز جزا اعتقاد داشته باشد، تمامی گناهانش آمرزیده می‌شود.»

۲) قلب رمضان:

امام صادق(ع) فرمودند: «از کتاب خدا استفاده می‌شود که شماره ماه‌های سال نزد خداوند، دوازده ماه است و سرآمد ماه‌ها ماه رمضان است و قلب ماه رمضان لیله القدر است.»

فضیلت شب‌های قدر
۳) نزول قرآن:

طبق روایات ، مجموع قرآن در شب قدر دفعی و یکباره بر پیامبر (ص) نازل شده است. این نزول دفعی و یکباره قرآن است ، اما نزول تدریجی قرآن طی ۲۳ سال دوران نبوت پیامبر گرامی(ص) به صورت الفاظ نازل شده است.

۴) برتر از هزار ماه:

نزول همه‌ی ملائکه و روح در شب قدر بر زمین و سلام دادن بر بندگان خدا نشانه شرافت آن بر هزار ماه است. امام باقر(ع) فرمودند: «عمل صالح در شب قدر از قبیل نماز، زکات و کارهای نیک دیگر بهتر است از عمل در هزار ماهی که در آن شب قدر نباشد.»

دل‌هایتان را شست و شو دهید و به خدا نزدیک شوید. آخرین فرصت را غنیمت شمارید. و کسانی را که از شما التماس دعا دارند، دعا کنید. 

5 دیدگاه برای “فضیلت شب‌های قدر چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.