فال شب یلدا با پوست هندوانه!

فال مخصوص شب یلدا با پوست هندوانه!

فال شب یلدا با هندوانه

فال شب یلدا – در ایران و سرزمین‌های هم‌فرهنگ مجاور، از شب آغاز زمستان با نام «شب چله» یا «شب یلدا» نام می‌برند که همزمان با شب انقلاب زمستانی است.

شب یلدا  یا شب چله دارای پیشینه‌ی قدیمی است و مردم در این شب با شرکت در شب نشینی‌های طولانی و خوردن انواع میوه و تنقلات سعی در بهتر گذراندن طولانی‌ترین شب سال دارند.

مردم این منطقه برای استقبال نخستین روز از سردترین فصل سال در خرید میوه‌های مخصوص شب یلدا مانند هندوانه، انار و خربزه  و … کوتاهی نمی‌کنند.

دیر زمانی است که مردمان ایرانی و بسیاری از جوامع دیگر، در آغاز فصل زمستان مراسمی را برپا می‌دارند که در میان اقوام گوناگون، نام‌ها و انگیزه‌های متفاوتی دارد.

به دلیل دقت گاهشماری ایرانی و انطباق کامل آن با تقویم طبیعی، همواره و در همه سال‌ها، انقلاب زمستانی برابر با شامگاه سی‌ام آذرماه و بامداد یکم دی‌ماه است.

هر چند امروزه بعضی از افراد به اشتباه بر این گمانند که مراسم شب چله برای رفع نحسی بلندترین شب سال برگزار می‌شود؛ اما می‌دانیم که در باورهای کهن ایرانی هیچ روز و شبی، نحس و بد یوم شناخته نمی‌شده است.

در این شب یلدا رسم و رسوم زیادی وجود دارد که یکی از این‌ها گرفتن فال توسط پوست هندوانه است.که در این مقاله به آموزش این قال قدیمی می‌پرداریم.

فال شب یلدا

آموزش گرفنن قال

باید پوست هندوانه را ببرید و به ۴ قسمت آن را تقسیم کنید. سپس در یک دست بگیرید و نیت کنید و از جلو به پشت بیاندازید :

اگر ۲ قطعه سبز و ۲ قطعه سفید بیفتد، خیر است.

اگر ۳ قطعه سبز و ۱ قطعه سفید بیفتد، خوب است.

اگر ۱ قطعه سبز و ۳ قطعه سفید بیفتد، باطل است.

اگر هر ۴ قطعه سبز باشد خیلیخوب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.