فروشگاه لوازم آرایشی بورچین
غذاهای مضر برای خواب

شب‌ها نمی‌توانید بخوابید؟ این خوراکی‌ها را نخورید

زمانی که با بی‌خوابی مواجه می‌شوید به دنبال راهی برای خواب راحت و بی‌دغدغه می‌گردید، ممکن است این بی‌خوابی را به اضطراب‌های موجود در طول روز ربط دهید. اما باید بدانید که بی‌خوابی ممکن است حاصل از غذاهایی باشد که قبل از خواب مصرف کرده‌اید. پس در ذهن خود مرور کنید که کدام یک از غذاهای مضر برای خواب را میل کرده‌اید تا دلیل بی‌خوابی خود را بیابید. در این مقاله لیستی از غذاهای مضر برای خواب را آماده کرده‌ایم که امیدواریم مصرف این غذاها را قبل از خواب ترک کرده و خوابی راحت و آسوده تجربه کنید.

غذاهای مضر برای خواب

غذاهای مضر برای خواب

بی‌خوابی می‌تواند حاصل بسیاری از کارهای روزانه باشد ولی برخی از مواد غذایی می‌تواند این بی‌خوابی را تشدید کرده و یا دلیل اصلی بی‌خوابی شود. در ادامه این مطلب از صورتی‌ها ۱۷ مورد از غذاهایی را که قبل از خواب نباید مصرف کنید را معرفی خواهیم کرد. همراهما باشید با غذاهای مضر برای خواب:

شکلات قبل از خواب ممنوع:

متاسفانه باید این خبر را به شما برسانیم که مصرف شکلات بعد از شام و قبل از خواب هیچ مزیتی برای شما ندارد. یک متخصص تغذیه که با بی‌خوابی مبارزه می‌کند می‌گوید: از همان اول می‌دانستم که چه چیزی می‌تواند در چرخه خواب من تاثیر بگذارد. شکلات منبع پنهانی از کافئین است. سوفله یا بستنی مورد علاقه، ممکن است شما را در طول شب سیر نگه دارد اما شکلات موجود در این مواد غذایی موجب کاهش تقویت مراحل عمیق خواب می‌شود.

غذاهای مضر برای خواب

الکل:

شما احتمالاً می‌دانید که شراب سفید گاهی اوقات باعث سوزش معده می‌شود، اما این تنها نوشیدنی نیست که می‌تواند باعث بی خوابی شما شود. الکل به طور کلی اسفنکتر مری را شل می‌کند، که معمولا برای حفظ اسید در معده عمل می‌کند. همانطور که اسفنکتر معده آرامش می‌یابد، اسید حاصل از الکل می‌تواند وارد گلو شود و به شما احساس سوزش در قفسه سینه را بدهد.

تحقیقات نشان می‌دهند که نوشیدن الکل قبل از خواب باعث می‌شود که شما در طول شب خوب نخوابید و کیفیت خواب خود را کاهش دهید. همچنین شما باید بدانید که الکل می‌تواند منجر به خرناس کشیدن شود چون یک آرامش دهنده قوی است.

غذاهای مضر برای خواب

غذاهای چرب قبل از خواب:

غذاهایی با چربی بالا قبل از خواب برای شام توصیه نمی‌شود زیرا هضم آن‌ها زمان زیادی طول خواهد کشید و اغلب موجب نفخ و سوء هاضمه می‌شوند که با استراحت شبانه صحیح تداخل پیدا می‌کند.

غذاهای مضر برای خواب

میوه خشک شده:

مصرف بیش از حد میوه خشک بعد از شام شکم شما را خراب کرده و باعث ایجاد گاز و گرفتگی عضلانی در طول شب می‌شود. این علایم به دلیل فیبر بالا و کم آبی موجود در میوه‌های خشک شده، است. متخصصان مصرف میوه خشک در صبح را نیز توصیه نمی‌کنند.

غذاهای مضر برای خواب

فلفل قرمز و غذاهای تند:

من عاشق فلفل تند به عنوان یک روش آسان برای بالا بردن متابولیسم هستم، اما مصرف آن‌ها در اواخر شب می‌تواند باعث ایجاد تپش قلب در افراد حساس شود. همچنین، می‌تواند دمای درونی بدن را افزایش دهد. از آنجا که دمای اصلی بدن شما به طور طبیعی وقتی آماده خوابیدن می‌شوید کاهش پیدا می‌کند، بالا بردن آن می‌تواند باعث شود که شما احساس بیدار شدن و تقلا کردن در خواب را داشته باشید. بنابراین فلفل قرمز و غذاهای تند را برای وعده‌های دیگر خود انتخاب کنید.

غذاهای مضر برای خواب

قبل از خواب سس تند نخورید:

سس تند مانند غذاهای دیگر می‌تواند شما را در طول شب بیدار نگه دارد. کپسایسین موجود در سس تند می‌تواند باعث کاهش دمای بدن شما شود که این خود باعث ایجاد احساسات شدید و تپش قلب می‌شود. پس سس تند نیز در لیست غذاهای مضر برای خواب قرار می‌گیرد.

غذاهای مضر برای خواب

نعناء:

تحقیقات انجام شده بر روی نعنا نشان می‌دهد که خواص بیشماری برای بدن دارد اما برای خواب راحت مضر است. بهتر است که قبل خواب از نعنا استفاده نکنید. افراد زیادی عادت دارند که قبل از خواب برای از بین بردن بوی بد دهان از این ماده استفاده کنند که کار صحیحی نیست.

غذاهای مضر برای خواب

غلات شکردار:

خوردن غلات با قند بالا باعث افزایش قند خون و یا سقوط آن می‌شود، که بر روی خواب شما تاثیر منفی خواهد گذاشت. بهتر است که کمی از این غلات در غذای شما وجود داشته باشد ولی نباید مقدار زیادی از آن‌ها را مصرف کنید.

غذاهای مضر برای خواب

پیتزا قبل از خواب نباید خورده شود:

پیترا یکی از غذاهای مضر برای خواب است. مصرف یک تکه پیتزا قبل از خواب به شما خواب شیرینی هدیه نمی‌دهد و بر عکس چربی موجود در پنیر پیتزا و اسید موجود در سس گوجه فرنگی تاثیر منفی بر کیفیت خواب شبانه شما می‌گذارد. غذاهای اسیدی می‌توانند باعث برگشت اسید به معده شما شوند، به خصوص وقتی که نزدیک به زمان خواب خورده شوند. حتی اگر “تپش قلب” را احساس نکنید، این برگشت اسید می‌تواند باعث شود که شما تا حدی از خواب بیدار شوید و روز بعد احساس خستگی کنید.

غذاهای مضر برای خواب

پیاز خام جزو غذاهای مضر برای خواب است:

بوسیدن یک فرد قبل از خواب می‌تواند دلیل خوبی برای ترک عادت خوردن پیاز قبل از خواب باشد، چون پیاز گازی در معده شما تولید کند که بر روی معده تاثیر می‌گذارد. مطالعاتی که دانشمندان بر روی پیاز انجام داده‌اند نشان می‌دهد که پیاز خام می‌تواند باعث ایجاد احساسات قوی و طولانی‌ مدت در افرادی شود که در حال حاضر تپش قلب دارند. پس مصرف پیاز خام قبل از خواب توصیه نمی‌شود.

غذاهای مضر برای خواب

کافئین:

امیدواریم تاکنون این را دانسته باشید که کافئین می‌تواند سیستم عصبی مرکزی را تا چند ساعت پس از مصرف تحریک کند و اگر بدن شما به آن حساس باشد به احتمال زیاد طول شب را بیدار خواهید ماند. بنابراین قبل از خواب نباید به سراغ شکلات داغ، چای، قهوه و نوشابه بروید. چون کافئین یک محرک است ک باعث بی‌خوابی می‌شود. درست است که این مواد برای بدن بسیار مفید هستند ولی نبایل فبل از خوابیدن مصرف شوند.

مطلب پیشنهادی برای شما:

روش‌های درمان بی‌خوابی

 

غذاهای مضر برای خواب

سس قرمز:

ما می‌دانیم که شما نیز مانند دیگر افراد سس قرمز را بسیار دوست دارید. اما سس قرمز روی غذای خود نریزید. چون سس قرمز علاوه بر اسیدی که به طور طبیعی در خود دارد، برای در تهیه آن از مواد شیمیایی دیگری نیز استفاده شده است که آن را اسیدی‌تر می‌کند و ممکن است منجر به سوزش معده شما شود.

مراقب مصرف سس گوجه باشید زیرا ممکن است باعث سو هاضمه و سوزش معده شود. به ویژه زمانی که شما به خواب می‌روید، هضم به مراتب کندتر خواهد شد و موقعیت افقی شما باعث آسیب رساندن سس به معده می‌شود. سس قرمز از مهم‌ترین غذاهای مضر برای خواب محسوب می‌شود.

غذاهای مضر برای خواب

چیز برگرها:

قبل از خواب در هنگام شام حتی به خوردن غذاهایی مانند چیزبرگر فکر نکنید، زیرا خوردن غذاهای چرب و ناسالم قبل از خواب می‌تواند قاتل خواب راحت و آسوده باشد. غذاهای چرب باعث خواب ناآرام می‌شوند بنابراین صبح روز بعد زمانی که از خواب بیدار می‌شوید احساس طراوت نخواهید کرد و خستگی تمام وجودتان را خواهد گرفت. غذاهای پر چرب برای بدنتان مضر است، برای خوابتان مضر است، پس چرا خودتان را مورد آزار قرار می‌دهید؟

غذاهای مضر برای خواب

سیب‌زمینی سرخ کرده:

غذاهای چرب و پر چرب، غذاهایی هستند که باعث افزایش ضربان قلب و سوزش معده می‌شوند. بهتر است قبل از خواب از غذاهایی مانند سیب‌زمینی سرخ کرده که از روغن پوشیده شده‌اند دوری کرده و به سمت این غذاها نروید در غیر این صورت صدای گوش خراش شکستن قلبتان را به همراه سوزش معده‌ی خود خواهید شنید.

غذاهای مضر برای خواب

شام با پروتئین و چربی بالا:

یک درس کوچک با منطق: “شما ممکن است فکر کنید که یک شام با پروتئین بالا و یا شام با چربی بالا تمام شب شما را حفظ خواهد کرد و مانع از بیداری شما نخواهد شد. اما تحقیقات نشان می‌دهد که خوردن یک وعده غذایی با پروتئین بالا قبل از خواب می‌تواند منجر به اختلالات خواب شود”

بسیاری از غذاهایی که در این لیست قرار دارند، ممکن است با سوء هاضمه و یا ریفلاکس اسید خاتمه همراه باشد، زیرا شما با شکمی پر خوابیده‌اید.

غذاهای مضر برای خواب

چای سیاه و چای سبز:

همه‌ی ما طرفدار نوشیدن چای سیاه، و به ندرت چای سبز هستیم. در یک تست بسیار زیبا بعد از مصرف چای سبز در طول یک هفته افراد تست شده مقداری از وزن خود را از دست دادند. بنابراین شما می‌توانید در طول روز از نوشیدن چای سبز لذت ببرید اما باید مطمئن شوید که چند ساعت قبل از خواب دیگر به نوشیدن چای ادامه نخواهید داد. چای سبز علاوه بر کافئین حداقل دارای دو محرک دیگر است که ممکن است باعث افزایش ضربان قلب، احساس عصبانیت و اضطراب کلی شود. اما در مقایسه با چای سیاه، فواید سلامتی چای سبز بسیار بیشتر است. بنابراین شما در طول روز بهتر است به جای چای سیاه از چای سبز استفاده کنید اما بعد از ساعت ۳ یا ۴ بعدازظهر دیگر به سراغ چای سبز نیز نروید.

غذاهای مضر برای خواب

آب قبل از خواب ممنوع:

آیا شما نیز از افرادی هستید که همیشه کنار تختتان یک لیوان آب بزرگ می‌گذارید تا در طول شب بنوشید؟ بهتر نیست در این‌باره تجدید نظر کنید؟

درست است که در طول روز برای آب رسانی به بدن باید مقدار زیادی آب بنوشید. در حقیقت کمبود میزان آب در بدن می‌تواند مقدار قابل توجهی از انرژی شما را کم کند. اما اگر قبل از خواب آب بنوشید ممکن است در طول شب چندین بار بیدار شوید تا به دست‌شویی بروید. بهتر راه این است که حدود سه تا چهار ساعت قبل از خواب مصرف مایعات را کاهش دهید تا بتوانید خواب راحتی را تجربه کنید.

غذاهای مضر برای خواب

غذاهای مضر برای خواب ار به شما معرفی کردیم. چند مورد از این غذاها را قبل خواب میل می‌کردید؟ دیگر زمان آن است که این غذاها را از لیست شام و یا وعده‌های بعد از شام خود خارج کنید.

منبع:

eatthis

فیسبوک توییتر گوگل + تلگرام کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 9
دوست نداشتم: 4
 
مطالب جالب و مرتبط

3 دیدگاه در “شب‌ها نمی‌توانید بخوابید؟ این خوراکی‌ها را نخورید

من هیچکدوم‌ از اینا رو نمیخورم ولی همیشه بی خوابم
من حدودا ساعت 12 و نیم یا 1 میرم به رختخواب ولی همیشه تا ساعت 3 و نیم یا 4 بیدارم چیکار کنم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *