علل ریزش مو در زنان – ریزش مو در یک روز تا چه مقداری طبیعی است؟

ریزش مو ، علت ریزش مو

در این مطلب از مجله دخترانه صورتی‌ها ، گفتگوی انجام شده با دکتر بهروز باریک بین ، متخصص بیماری‌های پوست و مو را در مورد علل ریزش مو در زنان می‌خوانیم که سوال‌های رایج در مورد علل ریزش مو در زنان پاسخ داده شده است. با ما همراه باشید.

علل ریزش مو در زنان

مو نقش بسیار زیادی در زیبایی یک خانم دارد بنابراین باید روش مراقبت از مو بلد باشد و بهداشت مو را رعایت کند تا دچار موخره ، ریزش مو ، شوره سر و مشکلاتی از این قبیل در مورد مو مواجه نشود.

ریزش مو یک مشکل رایج و بزرگ بین خانم‌ها است در واقع یک دردسر بزرگ و تهدیدی برای زیبایی! ریزش مو تا یک حد نرمال و طبیعی است و در همه افراد این ریزش وجود دارد ولی از یک حد به بعد باید دنبال دلیلی برای این ریزش بود. ریزش مو می‌تواند ناشی از کم خونی ، افسرگی و … باشد. که باید علت آن را پیدا کرد و برای ریزش مو درمانی پیدا کرد.

همه چیز در مورد ریزش مو و علت آن

ریزش مو ، علت ریزش مو

در ادامه سوال و جواب‌های رایج راجع به علل ریزش مو در زنان با متخصص پوست و مو را مطالعه می‌کنیم.

چه زمانی می‌توانیم بگوییم فردی مبتلا به ریزش مو شده است؟

به‌ طور استاندارد اگر فردی در طول روز بین ۵۰ تا ۱۰۰ تار موی خود را از دست بدهد ، گفته می‌شود ریزش مو طبیعی است. این موها ، موهای مرده هستند. اگر این موها را که معمولا با دست کشیدن به سر و شانه زدن به دست می‌آیند ، نگاه کنید ، متوجه می‌شوید که انتهای سفید رنگی دارند.

بعضی‌ از افراد تصور می‌کنند چون موها مرده‌اند و می‌ریزند ، جای ‌آن‌ها مویی در نخواهد آمد. در حالی که این گونه نیست و جای موهای مرده ریخته ، با رویش مجدد مو مواجه می‌شویم و جای هیچ گونه نگرانی نیست. ولی به طور کلی تا زمانی که ۲۵ درصد تراکم موها کم نشود ، فرد معمولا شکایتی از کم شدن موهایش ندارد.

آیا ریزش مو در خانم‌ها و آقایان تفاوت دارد؟

بله ، در آقایان معمولا ریزش مو بسیار شایع است، طوری که می‌گویند ۹۰ درصد آقایان درجاتی از ریزش موی مردانه را دارند. این عامل هم به ژنتیک مربوط می‌شود و هم به مسایل هورمونی. ریزش مو در آقایان این گونه است که از قسمت شقیقه‌ها شروع شده و به تدریج عقب‌تر رفته و حالت مثلثی شکل به خود می‌گیرد و در آخر موهای فرق سر ، کم و نازک می‌شود.

در همه این ناحیه‌ها به هم می‌چسبند و ممکن است هیچ تار مویی روی سرشان نماند ، به جز قسمت‌هایی که به هورمون مردانه حساس نیستند ، مانند کناره‌های گوش و پشت سر.

 علل ریزش مو در زنان

الگوی ریزش مو برای خانم‌ها به چه شکلی است؟

در خانم‌ها برای ریزش مو ، علت‌های مختلفی وجود دارد : یکی از رایج‌ترین علت‌های ریزش مو در خانم‌ها ، کمبود آهن است. معمولا به دلیل خون‌ریزی‌های ماهانه و رژیم‌های لاغری سختی که برخی از خانم‌ها می‌گیرند ، یا دچار کم‌خونی شده و یا ذخیره آهن بدنشان کم می‌شود.

علت شایع دیگر در خانم‌ها مانند آقایان مسایل ژنتیکی است ، یعنی خانم‌ها هم دچار ریزش موی مردانه می‌شوند اما طرح ریزش مو در خانم‌‌ها با آقایان فرق دارد.

در خانم‌ها ریزش مو این گونه اسن که معمولا خط جلوی سر حفظ می‌شود و تراکم موها در قسمت فرق و جلوی سر کاهش می‌یابد و خانم‌ها احساس می‌کنند زمانی که فرق باز می‌کنند کف سرشان پیداست و موهایشان نازک شده است.

گاهی این مساله آن‌قدر در خانم‌ها شدید است که قسمت جلوی سرشان مانند آقایان خالی می‌شود، ولی اکثرا آن چه که در خانم‌ها به چشم می‌خورد ، کاهش تراکم مو است نه طاسی سر.

آیا مصرف مواد مختلف برای شستشو ، حالت دادن، رنگ کردن مو و … در ریزش مو موثر است؟

استفاده از مواد خارجی برای شستشو یا رنگ مو یا … فقط جنس موها را خراب می‌کند و در اکثر مواقع باعث ریزش مو نمی‌شود. گاهی ممکن است موادی مانند فرکننده‌های دایمی مو یا موادی که فرهای مو را باز می‌کنند ، به حدی قوی باشند که موها را کاملا از ته شکسته و ریزش موی شدیدی ایجاد کنند.

 پس به طور کلی رنگ کردن م و، فر کردن ، سشوار زدن ، استفاده از برس‌های دندانه‌ریز که می‌توانند موها را بکنند ، استفاده از ژل‌ها که می‌توانند موها را به هم بچسبانند ، استفاده از گیره‌‌ها و کش‌های مو که موها را تحت فشار قرار می‌دهند ، همه و همه می‌توانند به موهای سر آسیب برسانند و مقدار ریزش مو را بیشتر کنند اما این ریزش مو نمی‌تواند دائمی باشد و موهای تازه جای آن‌ها را می‌گیرند.

بیماری‌ هم باعث ریزش مو می‌شود؟

فولیکول‌های مو کاملا زنده‌ هستند و تحت تاثیر شرایط عمومی بدن مانند بیماری‌های تب‌دار ، حمله قلبی ، زایمان ، کشیدن سیگار و … قرار می‌گیرند که این عوامل هم می‌توانند باعث ریزش مو شوند.

افراد برای درمان و جلوگیری از ریزش مو چه باید کنند؟

 اگر میزان ریزش مو بیشتر از حدی بود که در بالا بیان شد ، باید به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنند تا علت ریزش مو مشخص شود و درمان لازم هم صورت گیرد. توصیه می‌شود از خود درمانی به ویژه در زنان باردار ، جدا اجتناب شود.

لطفا نظر خود را در مورد علل ریزش مو در زنان برای ما کامنت کنید.

6 دیدگاه برای “علل ریزش مو در زنان – ریزش مو در یک روز تا چه مقداری طبیعی است؟

  1. äýđå گفته:

    خیلی ممنون من ریزش موی بیش از اندازه داشتم اما همین طور پر پشت باقی مونده پس مال من طبیعیه یعنی؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.