علل افزایش وزن – رابطه چاقی و استرس چیست؟!

علل افزایش وزن

دلایل افزایش وزن ناگهانی

کلمه استرس حتما خیلی به گوشتان خورده است ، همه ما گاهی دچار پدیده‌ای به نام استرس می‌شویم. تاثیر استرس در بدن خیلی زیاد است و حتی موجب به وجود آمدن انواع بیماری‌ها می‌شود.  بیماری‌هایی مانند: بیماری قلبی ، آسم ، میگرن و … استرس یکی از علل افزایش وزن می‌باشد.

بعضی از رفتار موجب افزایش استرس می‌شود در واقع عوامل استرس‌زا هستند ما باید آن‌ها را شناسایی کنیم و در مقابل آن‌ها بایستیم. عوامل استرس‌زا عبارتنداز:

 • درس و امتحان
 • مشکلات اقتصادی
 • مشکلات زناشویی
 • مشکلات جامعه
 • و …

دلایل افزایش وزن ناگهانی

البته دقت کنید که فقط مشکلات و عوامل منفی باعث ایجاد استرس نمی‌شوند بلکه عوامل مثبت مانند: ارتقای شغلی نیز باعث استرس می‌شود!

علل افزایش وزن – تاثیر مهمی که استرس در بدن و سلامتی ما می‌گذارد چاقی است و می‌توان گفت یکی از علل افزایش وزن است. باید راه‌حلی برای آن پیدا کنیم. اما ابتدا باید بدانیم موقع استرس در بدنمان چه اتفاقی می‌افتد و چرا استرس یکی از علل افزایش وزن است؟

در ادامه این مطلب از مجله بانوان و دخترانه صورتی‌ها ، علل افزایش وزن و رابطه استرس و چاقی را می‌خوانید. امیدوارم برایتان مفید و کابردی باشد.

تعریف استرس :

استرس نیرویی از دنیای بیرونی است که روی فرد تاثیر می‌گذارد. استرس ممکن است هم آثار مثبت داشته باشد و هم منفی. آثار مثبت آن این است که در رشد و یادگاری شما سهم پیدا می‌کند و آثار بد آن نیز اضطراب و درماندگی است. در واقع می‌توان گفت استرس از هر فردی به فرد دیگر متفاوت است که در برخی افراد انگیزه است و در برخی مانع!

واکنش بدن به استرس

استرس فقط حالت روحی نیست بلکه منجر به واکنش فیزیکی می‌شود. وقتی یک فرد دچار استرس می‌شود و دچار احساس ترس و یا تهدید می‌شود (ممکن است خیالی و یا واقعی باشد) بد ناخودآگاه وارد مکانیزم دفاغی می‌شود به نوعی بدن شروع به محافظت از شما می‌کند. واکنش فیزیکی استرس ، تند شدن تنفس ، گشاد شدن مردمک ، تپش قلب ، عرق دستان ، لرزش دستان  و بدن  و …. است. همچنین موقعی که استرس دارید ، ،آدرنالین و کورتیزول در خون‌ آزاد می‌شود.

علل افزایش وزن

تاثیر کورتیزول – علل افزایش وزن

کورتیزول همیشه در خون ما وجود دارد و فشار خون را حفظ می‌کند و منجر به تولید انرژی می‌شود. کورتیزول ، سوخت و ساز چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها را برای انرژی بدن تشدید و فعال کرده و همچنین پخش انسولین برای حفظ میزان قند خون را افزایش می‌دهد و منجر به افزایش اشتها به منظور تامین انرژی و انسولین بدن می‌شود.

وقتی شما استرس دارید ناخودآگاه کورتیزل اضافی در خون ترشح می‌شود و اختلال ایحاد می‌شود این اختلال موجب افزایش وزن می‌شود!

استرس باعث به وجود آمدن احساس گرسنگی می‌شود و شما را تشویق می‌کند چربی بیشتری میل کنید تا بدن آن‌ها را به انرژی تبدیل کند و چون مانند گذشته فعالیت زیادی نداریم این کالری‌ها آب نشده و در بدن تبدیل به چربی و اضافه وزن می‌شود.

خوردن هیجانی

یکی از علل افزایش وزن ناگهانی خوردن هیجانی می‌باشد. میل کردن کالری بیشتر باعث افزایش وزن می‌شود. خواسته شما تناسب اندام است. از طرفی هم نمی‎توانید به احساس گرسنگی غلبه کنید. بعضی از افراد هستند که با شنیدن خبر بد اشتهایشان باز می‌شود و به سمت رستوران و فست فود می‎روند تا با لذت خوردن غذا احساس بهتری پیدا کنند و مشکلشان را فراموش کنند اما این احساس خوب زودگذر است چون وقتی خوردن این غذاها تبدیل به چربی شود و در بدنتان ماند باز هم احساس بد و استرس سراغتان می‌آید و این چرخه ادامه پیدا می‌کند. بنابراین باید تلاش کنید که بر استرس خود غلبه کنید و اگر احساس گرسنگی سراغتان آمد آن با خوردن میوه و خوراکی‌های کم کالری فروکش کنید نه خوردن غذاهای پرچرب که نمی‌توانید آن‌ها را بسوزانید.

27 دیدگاه برای “علل افزایش وزن – رابطه چاقی و استرس چیست؟!

 1. پریا گفته:

  آره شیما منم قبلا شنیدم.اما با این وجود ماهی چهار پنج بارو حتما میزنم.

 2. پریا گفته:

  راستی یه سوال داشتم من یه چند وقتی لاک زیاد زدم بعد حالا یه مدت کوتاهی یه فرورفتگی های ریزی رو ناخونم به وجود اومد.کسی میدونه چیه؟

 3. شیما گفته:

  اهان مرسی…..من زیاد لاک نمیزنم مثلا هفته ای یک یا دوبار میزنم.

 4. A.Aryaee گفته:

  میشه علل کاهش وزن ،یا اینکه چه کار کنیم تا کمبود وزنمون جبران بشه رو هم قرار بدید !
  ممنون

 5. شیما گفته:

  وااای رحان خیلی از این کارت خوشم میاد،اینکه اگه کسی نا محترمانه انتقادشو بیان میکنه تو خیلی قاطعانه ازش تشکر میکنی….تو الگوی منی ابجی رحانم

 6. پریا گفته:

  آره شیما جون.خیلی مهربون و با ادبن.شما میتونی بهترین الگو واسه ما باشی رحان جون.

 7. melika گفته:

  سلام لطفا حرکات ورزشی بیشتری بدین چون هم فایده داره هم طرفتار های زیادی هم داره ممنون

 8. melika گفته:

  خواهش میکنم واقعا اعضای مجله حق دارن که میگن شما خیلی مهربونی رحان جون و خیلی ممنون بابت مطالب زیباتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.