علل ازدواج دیرهنگام: چه دلایلی باعث تاخیر در ازدواج می‌شوند؟

علل ازدواج دیرهنگام

صورتی‌ها: این یک حق طبیعی است که فرد برای ازدواج، در جهت کسی که دوستش دارد قدم بردارد. اما وضعیت کنونی و در بین نسل جدید، تاخیر در ازدواج یک پدیده بسیار رایج است. از طرفی تاخیر در امر ازدواج همواره نگرانی بسیاری از جوانان به ویژه دختران در ایران است و به نظر می‌رسد این پدیده در آینده نیز رو به رشد باشد. ما اینجا کاری با اینکه یک شخص دوست دارد ازدواج کند یا نه و اصلا در چه سنی دوست دارد ازدواج کند، نداریم. همچنین نمی‌خواهیم در مورد فواید یا مضرات ازدواج دیرهنگام یا زودهنگام و بحث‌هایی از این قبیل صحبت کنیم. چرا که بی‌شک داستان ازدواج و سن ازدواج برای هر شخصی متفاوت است و دخالت در این امور دور از ادب بوده و در آینده‌ی جوانان امروزی می‌تواند اثرات مخربی داشته باشد. در این بخش می‌خواهیم به افرادی که تمایل به ازدواج دارند، اما امر ازدواج‌شان به تاخیر افتاده، کمک کنیم. لازمه‌ی اول این حرکت مهم نیز می‌تواند آگاهی از علل ازدواج دیرهنگام باشد. در ادامه دلایل تاخیر در ازدواج را خدمت شما بیان می‌کنیم.

علل ازدواج دیرهنگام

علل ازدواج دیرهنگام

علت ازدواج دیرهنگام ممکن است به خیلی مسائل مربوط باشد. مسائلی از جمله، فرار از مسئولیت، سخت‌گیری بیش از حد، ترس از طلاق و …! در ادامه علل ازدواج دیرهنگام را خدمت شما برمی‌شماریم و در نهایت با طرح سوال‌هایی به شما کمک می‌کنیم، تا در هنگامی که ازدواج‌تان به تاخیر افتاد چه کار باید انجام داد؟ با ما همراه باشید.

علل ازدواج دیرهنگام

فرار از مسئولیت یکی از اصلی‌ترین علل ازدواج دیرهنگام

بدون شک ازدواج مقوله‌ای است که باید با دید آغاز یک زندگی جدید و با شرایط تازه به آن نگاه کرد. در تشکیل یک زندگی جدید هم دختر و هم پسر در قبال آن وظایف و مسئولیت‌هایی دارند که گاها از نظر برخی افراد شبیه به یک غول بزرگ است که باید با آن مواجه شوند. همین مسئله باعث می‌شود علیرغم میل به ازدواج، آن را به تاخیر بیاندازند.

علل ازدواج دیرهنگام

سخت‌گیری‌های بیش ازحد و تاخیر ازدواج:

این یک امر کاملا طبیعی است که هر چه سن بالاتر می‌رود، علایق، سلایق، معیارها و ملاک‌های و نظرات او در همه‌موارد تحت تاثیر قرار می‌گیرد و این نشان از رشد فکری او دارد. این بدان معنی است که با افزایش سن معیارهای او برای ازدواج نیز تغییر می‌کند و بدون شک ملاک‌های یک جوان خام با یک مرد ۳۰ ساله برای ازدواج اساسا یکی نیست و لزوما هم نباید باشد.

البته در افرادی که تمایل به ازدواج دارند و به دلیل سخت‌گیری‌های بی‌مورد و جستجوی بیش از حد برای یک گزینه‌ی فوق‌العاده و متناسب با خود، ازدواج را به تاخیر می‌اندازند، این می‌تواند یک تهدید به حساب بیاید. با این سختگیری‌ها، فرد نمی‌تواند همسر مورد نظر خود را پیدا کند، چراکه پیدا کردن تمام شرایط مورد نظر او در یک فرد، کاری دشوار و شاید غیر ممکن است.

علل ازدواج دیرهنگام

ترس از طلاق یکی دیگر از علل ترس از ازدواج و تاخیر آن:

متاسفانه طبق آمار، در جامعه‌ی امروزی به دلایل مختلف پدیده‌ی طلاق رو به افزایش است و همین موضوع می‌تواند دلیلی باشد که یک دختر یا پسر جوان از ازدواج کردن ترسیده و آن را به تاخیر بیاندازد.

علل ازدواج دیرهنگام

کار و مشغله‌ی زیاد هم باعث ازدواج دیرهنگام می‌شود:

گاهی اوقات اغلب جوانان تا حدی در کار غرق می‌شوند که زندگی کردن را فراموش می‌کنند. البته هدف از کار و مشغله‌ی زیاد مشخص است و جوان در تلاش است تا بتواند یک زندگی خوب در آینده داشته باشد، اما زمان حال چی؟ آن را به طور کل فراموش کرده است؟

بحث فردی که علاقه به ازدواج ندارد، جداست. اما جوانی که در به در به دنبال پیدا کردن شخصی برای زندگی کردن است و به دلیل عدم وجود وضعیت اقتصادی مناسب، آن را به تاخیر می‌اندازد، ممکن است دیگر نتواند در آینده علیرغم میل به ازدواج و وجود شرایط، شخص مناسبی برای ازدواج و زندگی پیدا کند و سخت‌گیری‌ها او روز به روز بیشتر شود.

علل ازدواج دیرهنگام

نسبت دادن ازدواج ناموفق سایرین به زندگی شخصی خود

این که شخصی در زندگی زناشویی خود موفق نبوده است و تجربه‌های تلخی دارد، دلیل نمی‌شود که خودتان را جای آن‌ها بگذارید و قضاوت کنید. اگر این چنین باشد، قید ازدواج را نه برای چند سال، بلکه برای همه عمر می‌زنید. پس این مورد نیز می‌تواند نوعی ترس و گارد در برابر ازدواج باشد و آن را به تاخیر بیاندازد.

علل ازدواج دیرهنگام

کمالگرایی در ازدواج

یکی دیگر از علل ازدواج دیرهنگام کمال‌گرایی‌هایی است که هیچ منطقی پشت آن‌ها نیست. درست است که در ازدواج باید ملاک و معیاری مشخص مدنظر باشد، اما دقت داشته باشید که چه معیارهایی مد نظر دارید و سعی کنید در دام تک ملاکی نیافتید. تک ملاکی اصلی‌ترین علت ازدواج دیرهنگام در افرادی که شرایط و میل به ازدواج را دارند، می‌باشد.

با وجود همه‌ی این دلایل برای تاخیر در ازدواج می‌توان اصلی‌ترین دلیل و علت آن را ترس دانست. ترس از طلاق، ترس از مسئولیت‌پذیری، ترس از هزینه‌های زیاد، ترس از نداشتن آزادی، ترسِ از دست دادن دوستان و ترس از تحقیر. اما دلایل دیگری نیز وجود دارند که ممکن است از علل ازدواج دیرهنگام باشند.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

۷ مشکل عمومی که در ازدواج در سن کم رخ می‌دهد!

[/box]

علل ازدواج دیرهنگام

نرسیدن به بلوغ از دلایل ازدواج دیرهنگام است:

سن تنها یک عدد است. اصلی‌ترین ویژگی که لازم است شما داشته باشد بلوغ است! اگر سن شما بالا رفته است اما هنوز به بلوغ فکری نرسیده‌اید، یعنی شخصیت شما هنوز کامل نشده است. فراموش نکنید منظور از بلوغ، بلوغ جسمی‌نیست. بلوغ روحی، عاطفی، معنوی و مالی انواع بلوغ هستند که می‌بایست شخص به آن‌ها دست یابد. پس یکی از علل تاخیر در ازدواج نرسیدن به بلوغ است.

علل ازدواج دیرهنگام

غرور زیاد یکی از علل ازدواج دیرهنگام:

ممکن است تاخیر در ازدواج تنها به خاطر غرور باشد. کم نیستند کسانی که هنوز در انتظار یک شاهزاده و یا ملکه خاص برای ازدواج هستند. باید بدانید این گونه ازدواج‌ها به سرانجامی‌نخواهد رسید. برای داشتن یک ازدواج موفق بهتر است معیارهای معنوی را برای انتخاب فرد مناسب در نظر بگیرید.

علل ازدواج دیرهنگام

زمان آن فرا نرسیده است

حتما شما هم در زندگی به این نتیجه رسیده‌اید، که هر چیزی برای رخ دادن زمان خاص خود را دارد. شاید اگر تاخیر در ازدواج‌تان به وجود آمده، هنوز زمان مناسب آن فرا نرسیده است. به طور مثال، به بلوغ نرسیدن می‌تواند یکی از دلایل آن باشد و یا مسائل مالی و اقتصادی و حتی توقعات جامعه نیز می‌تواند مانع ازدواج باشد.

علل ازدواج دیرهنگام را مطالعه کردید. به نظر شما چرا برخی از افراد دیرهنگام به فکر ازدواج می‌افتند و اینکه آیا ازدواج با تاخیر خوب است و یا بد؟ منتظر نظرات شما هستیم.

17 دیدگاه برای “علل ازدواج دیرهنگام: چه دلایلی باعث تاخیر در ازدواج می‌شوند؟

 1. مننن گفته:

  چرا اصلا به نظرات اهمیت نمیدین؟فال روزانه رو بزارین دیگه اه????

  • تیم صورتی‌ها گفته:

   پاسخ به مننن – منتشر شده دوست عزیز ، کمی تاخیر رو ببخشید ♥

 2. دیبا گفته:

  ممنون صورتی جون
  لطفا بیشتر از این موارد و تصمیم گیری برای ازدواج بگذارید

 3. دیبا گفته:

  صورتی جون قبلنا فال روزانه رو زودتر میذاشتید لطفا پیگیری کنید …… راستی اگه میشه بخش حال و هوای هفته هم دوباره بزارید ممنون ??

 4. *آوا* گفته:

  میشه برای کنکور و نحوه دررس خوندن و برنامه ریزی تو تابستون هم مطلب بزارید ‌‌‌… ممنون میشم مرسی

 5. *آوا* گفته:

  اگه میشه درباره رشته زبان انگلیسی در کنکور و دانشگاه مطلب بزارید …
  مرسی از برنامه خوبتون

 6. بهارک گفته:

  با ..آوا ..کاملا موافقم اگه میشه راجب کنکور مطلب انگیزشی بزارین…لطفا

 7. بهارک گفته:

  آوا تو هم کنکوری هستی …؟ من درس خوندنو از خرداد شروع کردم ولی خیلی کند میخونم هنوز یه عالمه مطلب مونده که نخوندم تو چجوری درس میخونی میشه یه راهکاری واسه تند خونی بگی….

 8. مهسا گفته:

  تیم صورتیا لطفا از بازیگران گاندو و دلدادگان هم مطلب و عکس بذارید

 9. بهارک گفته:

  با مهسا کاملا موافقم لطفا بیوگرافی بازیگرای گاندو رو بزارین

 10. سارا گفته:

  عکس کوله پشتی ، لوازم تحریر و… کلا هر چیزی که مربوط به مدرسه هس بزارین … لطفا !

 11. رانیـــا گفته:

  من کنکوری نیستم ولی وقتی بخوام یه درسیو بخونم جوونم در میاد تا تموم شه از بس کند میخونم و با سارا هم موافقم نزدیک ایام تللللخ مدرسه داریم میشیم

 12. فاطیما گفته:

  من دوست ندارم هی میگن باید ازدواج کرد.
  ازدواج انتخابه نه هدف هر کسی ازدواج نمیکنه دلیل نمیشه خواستگار نداشته باشه یا مشکلی داشته باشه و میگن ترشیده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.