علت پا درد در زمان پریود

علت پا درد در زمان پریود

صورتی‌ها: دوره پریود در بانوان و دختران عزیز دارای اثرات فیزیکی و روحی زیادی است. برخی از دختران و بانوان همیشه از بروز پا درد در زمان پریود گلایه می‌کنند و دنبال راه حلی برای درمان و یا کاهش درد آن هستند. به همین جهت قصد داریم در این مقاله به علت پا درد در زمان پریود بپردازیم و راهکارهای مفیدی را جهت کنترل آن به شما بدهیم. پس تا انتها با ما همراه باشید تا با علل درد پا در زمان دوره قاعدگی و همچنین روش‌های درمان آن آشنا شوید.

علت پا درد در زمان پریود

علت پا درد در زمان پریود

هر دختری اگر وارد دوره پریودی شود، دوره دردآور متفاوتی را تجربه خواهد کرد. برخی از افراد خون ریزی دارند، برخی دچار گرفتگی عضلات در شکم، پشت و یا پاها می‌شوند. در اکثر اوقات این گرفتگی‌های عضلانی می‌توانند بسیار دردآور باشند و شما را از حرکت و تغییر حالت ناتوان کنند. برخی از این این گرفتگی‌های عضلانی مخصوصا در ناحیه شکم با انجام چند حرکت ساده حل می‌شوند، اما گرفتگی د بخش ران و پاها بحث جدا گانه‌ای دارد.

دلیل اصلی پا درد در زمان پریود

دلیل اصلی پا درد در زمان پریود:

درمان گرفتگی عضلات پا یا همان پا درد در زمان پریود، بستگی زیادی به شدت آن دارد. به دلیل انقباضات رحم در زمان پریودی، برخی از اعصاب نیز دچار این درد می‌شوند و گرفتگی عضله رخ می‌دهد. هر چه میزان انقباض ماهیچه رحم بیشتر شود، درد ناشی از گرفتگی عضلات نیز شدیدتر خواهند بود.

گرفتگی عضلات باعث تنگ شدن رگ‌های خونی می‌شوند. همان طور که می‌دانید تنگ شدن عروق باعث کاهش عبور خون و در نتیجه اکسیژن ورودی به ماهیچه‌ها و بافت‌ها نیز کاهش می‌یابد. زمانی که یک بافت بدن اکسیژن کمتری دریافت کند، اقدام به ترشح مواد شیمیایی می‌کند. یکی از این مواد شیمایی آزاد شده، پروستاگلاندین نام دارد.

مطلب پیشنهادی برای شما:

بررسی کلی نشانه‌های اولین پریود

هرچه این ماده شیمایی بیشتر ترشح شود، شما التهاب بیشتری را تجربه خواهید کرد. همان طور که حدس زدید، التهاب بیشتر مساوی است با حس درد بیشتر.

پروستاگلاندین‌ها یکی از مهم‌ترین واسطه‌های التهاب هستند. این واسطه‌ها در انقباض رحمی در هنگام زایمان، افزایش حرکات روده، بهبود دفاع مخاطی معده و افزایش جریان خون کلیوی نیز نقش دارند که این نقش‌ها مبنای ساخت داروهای متعددی قرار گرفته‌است.(ویکی پدیا)

درست است که پروستاگلاین‌ها در در بخش رحم ترشح می‌شوند، اما طبق تحقیقات انجام شده، می‌توانند باعث برزو التهاب و گرفتگی در سایر بخش‌های بدن نیز شوند.

اگر در زمان پریود درد پا داشتیم چه کار کنیم؟

اگر در زمان پریود درد پا داشتیم چه کار کنیم؟

پا درد در زمان پریود یک عارضه بسیار شایع است، اما ما پیشنهاد می‎کنیم که حتما به یک پزشک متخصص جهت معاینه مراجعه نمایید. در برخی از اوقات، بروز پا درد در زمان پریود، به بیماری به نام آندومتریوز مربوط می‌شود.

آندومتریوز یا نابه‌جایی آستر رحم به حالتی گفته می‌شود که یاخته‌های مشابه با یاخته‌های آستر رحم در بیرون از رحم رشد کنند. نام‌های دیگر این وضعیت آندومتروز و اندومتروز است. (ویکی پدیا)

البته این نکته را باید به خاطر داشته باشید که درد و گرفتگی ناشی از آندومتریوز با گرفتگی و درد پا در زمان پریود تفاوت دارد. در این نوع بیماری شما علاوه بر حس درد، حس گرما و ناتوانی در انجام فعالیت جنسی و یا حتی درد در ناحیه لگن نیز خواهید بود.

درمان پا درد در زمان پریود

درمان پا درد در زمان پریود:

برای درمان و کاهش درد پا در زمان پریود، داروهای زیادی معرفی شده که یکی از موثرترین این نوع داروها، ایبوپروفن نام دارد. این داروی مسکن که به عنوان داروی ضد التهاب نیز کاربرد دارد، باعث خواهد شد که التهاب پاهای شما به شدت کاهش یابد.

آسپرین نیز یکی از داروهایی اسن که برای کاهش درد پای ناشی از دوره پریود تجویز می‌شود اما به گفته NHS، استامینوفن از این دارو موثرتر واقع می‌شود.

علاوه بر داروهای معرفی شده، انجام حرکات یوگا و چند نوع حرکت کششی باعث خواهد شد که درد پاهای شما تسکین پیدا کند و آرام‌تر شود.

حتما قبل از این که اقدام به مصرف دارو یا انجام حرکات کششی و یوگا، حتما به پزشک مراجعه کنید. این کار عاقلانه‌ترین روش برای پی بردن به علت پا درد در زمان پریودی محسوب می‌شود.

امیدواریم که با بیان این گفته‌ها توانسته باشیم کمک کنیم تا علت پا درد در زمان پریود را بفهمید.

حتما در بخش نظرات تجربه خود از پا درد در زمان پریودی را بنویسید و حتما بگویید که شما از چه روشی جهت کاهش پا درد خود استفاده می‌کردید؟

در ادامه این مطلب را نیز حتما بخوانید:

روش‌های خانگی و سنتی برای از بین بردن ترک پا

منبع: Bustle