علت شکستگی ناخن‌ها و درمان آن!

علت شکستگی ناخن‌ها و درمان آن!

علت شکستگی ناخن ها

ناخن‌های شکننده

بی دلیل نیست که می‌گویند ناخن‌ها بازتابی از سلامتی هستند.تغییرات ممکن است نشان‌دهنده بیماری باشند ، می‌توانند هم خیلی هم بی‌خطر باشند. قاعده این است :در صورت تغییر ناگهانی ناخن‌ها، برای جلوگیری از بیماری‌های احتمالی ،باید به یک دکتر مراجعه کنید.

علل شکنندگی ناخن‌ها

علت دقیق را معمولا به سختی می‌توان یافت زیرا عوامل متعددی ممکن است نقش داشته باشند. از آن جا که اغلب زنان دچار این مشکل هستند ،ممکن است به دلیل برخی از لوازم آرایشی مانند لاک پاک کن باشد یا هورمون‌ها می‌توانند علت باشند.همچنین مراقبت نادرست و یا کمبود ویتامین و یا سوء تغذیه می‌تواند علت این مشکل باشد. ناخن‌های شکننده ممکن است زمینه ارثی هم داشته باشد. سوال‌‎های متداول در این راستا:

چه چیزی به ناخن‌های شکننده کمک می‌کند؟

آیا درمان خانگی وجود دارد؟

آیا ممکن است از کمبود آهن باشد؟

علت شکستن ناخن‌ها چیست؟

از رسیدگی مناسب به ناخن‌ها شروع کنیم.

علت شکستگی ناخن ها

مراقبت مناسب

مراقبت منظم از ناخن‎ها دارای اهمیت زیاد است ، به این طریق می‌توان از تغییرات ناخوشایند در ناخن‌ها اجتناب کرد و یا حداقل آن‌ها را کاهش داد. برای جلوگیری از شکنندگی ناخن‌ها فقط از سوهان‌های شنی استفاده کنید سوهان فلزی اصلا مناسب نیست زیرا خیلی محکم است و اطراف ناخن را زخمی می‌کند.

دقت کنید فقط به یک جهت سوهان بزنید و نه به صورت جلو و عقب. به منظور تامین مواد مغذی ناخن‌ها ، آن‌ها را به طور منظم با روغن ماساژ دهید.بهتر است این روغن طبیعی باشد ،مثل روغن زیتون که در هر خانه‌ای پیدا می‌شود.یک قطره کوچک هر روز یا دو روز در میان کافی می‌باشد.

همچنین این روغن پوست ناخن را لطیف نگه می‌دارد که از خشک شدن و پاره شدن آن جلو گیری می‌کند. اگر اغلب از شویندهای خشن استفاده می‌کنید یا از استون استفاده می‌کنید ،می‌تواند موجب تغییر در ناخن‌ها شود خصوصا استون خیلی رطوبت ناخن را خارج می‌کند.

بهتر است در تمیز کاری منزل از دست‌کش استفاده کنید و ناخن را با روغن و مواد مقوی ناخن آغشته کنید. بهتر است از سفت‌کننده‌های ناخن استفاده نکنید این‌ها دارای موادی هستند که ناخن را خشک می‌کنند. البته به نطر محکم‌تر می‌آید ،ولی به ناخن بیشتر آسیب می‌زنیم تا سودی برسانیم خوراک خوب و رسیدگی درست خیلی بهتر است.

سوال مهمی که برای اکثر دخترخانم‌ها این روزها مطرح است این است که “من ناخن‌های بلندی دارم و یکی از آن‌ها در حال شکستن است، آیا راهی برای توقف آن از شکسته شدن وجود دارد؟” قصد داریم در ادامه جوابی برای این سوال بیابیم.

پاسخ به این سوال این است که هیچ چیزی برای ناخن‌های بلند شما که هفته‎ها وقت برای بلند کردن آن صرف کرده‌اید بدتر از باز کردن درب قوطی‌ها و یا درب ماشین به صورت غلط و یا جویدن مضطربانه ی آن بدون فکر کردن نیست. ولی اگر سریع باشید و به موقع عمل کنید (و در برابر گرفتن آن از ته، هر بار که به لباس شما گیر می‌کند مقاومت کنید) شما قادر خواهید بود که از قطع آن به طور کامل جلوگیری کنید!

موقعی که به ناخن شما آسیب می‌رسد یک راه قرار دادن مقداری ابریشم یا فایبرگلاس روی ناخن و یا پیچیدن آن به دور ناخن است.

توصیه‌هایی از مانیکوریست حرفه‌ای

مانیکوریست حرفه‌ای هلن هان می‌گوید: “این روش‌ها قدیمی هستند ولی راه‌های مورد علاقه‌ی من برای حل این جداشدن‌های یهویی ناخن که نتیجه‌اش زیاد جالب نیست،هستند.

اگر شما در وضعیتی نیستید که این مواد را تهیه کنید مثلا وسط جنگل هستید کمی چسب ناخن موقتا آن را نگه می‌دارد ولی وقتی که بخواهید چسب را حذف کنید شاید آسیب بیشتری به ناخن برسد.”

هلن می‌گوید که این چسب ناخن‌ها حتی شاید یک جداشدن دردناک تر برای ناخن شما داشته باشند ولی برای نگه داشتن موقتی خوب هستند.

او می‌گوید: ” دستانتان را بشویید سپس کمی از ناخن را بریده و سپس چسب ناخن بزنید و بعد روی آن پودر چسب ناخن بپاشید که از داروخانه‌ها تهیه کرده‌اید.

سپس روی آن را به آرامی سوهان بکشید، که سطح براق داشته باشد و روی آن را باند ببندید تا جوش بخورد.”

برای جلوگیری از شکستن ناخن هم از ژل‌های ناخن دوری کنید و همیشه بین مانیکورهایتان وقفه‌های زمانی باشد.

هان توصیه می‌کند که همیشه ناخن‌ها را به طور منظم لاک بزنید و این لاک را در طول مدت دو روز با نرم‌کننده‌هایی مانند روغن نارگیل و روغن زیتون پاک کنید.

همیشه یادتان باشد برای لاک زدن همیشه در یک جهت لاک بزنید. اگر لاک را به سمت بالا و پایین بکشید مشکل ساز می‌شود.

3 دیدگاه برای “علت شکستگی ناخن‌ها و درمان آن!

  1. سمیرا گفته:

    سلام لطفاراهکارهایی برای سفیدشدن زیرناخن هم بذارین ممنون

  2. مارینا گفته:

    عزیزم من یک روز ناخنم شکست با همون خابیدم فرداش دیدم درست شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.