۱۷ مورد از علائم بارداری قبل از عقب افتادن پریود

علائم بارداری قبل از عقب افتادن پریود

شاید زمانی متوجه بارداری خود شوید که دیگر در زمان معین خود پریود نشوید، در این حالت به احتمال قوی، چند هفته یا بیشتر از دوران بارداری را گذرانده‌اید. به نظرتان راهی وجود دارد که قبل از به تاخیر افتادن پریود، متوجه شوید که باردار هستید یا نه؟ در جواب این سوال باید بگوییم که بله، بدن شما شروع به آماده سازی برای ۹ ماه آینده می‌کند و طبیعتا علائمی را نشان خواهد داد، با دقت به این علائم می‌توانید بدانید که آیا باردار هستید یا خیر؟ در ادامه این مطلب از مجله بانوان و دخترانه صورتی‌ها، علائم بارداری قبل از عقب افتادن پریود را بررسی خواهیم کرد. همراه ما باشید تا علائم شروع بارداری قبل از عقب افتادن پریود را بدانید.

علائم بارداری قبل از عقب افتادن پریود

علائم بارداری قبل از عقب افتادن پریود

اگر احتمال می‌دهید که باردار باشید، بهتر است به علائم بارداری قبل از عقب افتادن پریود دقت نمایید. با دانستن این علائم شما می‌توانید سریع به باردار بودن خود پی ببرید تا اقدامات لازم را زودتر انجام دهید. این علائم ممکن است در هر بانویی متفاوت باشد ولی به صورت کلی علائم بارداری قبل از عقب افتادن پریود این گونه بیان می‌شوند.

خونریزی لانه گزینی و گرفتگی

۱- خونریزی لانه گزینی و گرفتگی:

اگر شما در شروع تخمکذاری و یا ۵ روز پیش از آن رابطه جنسی محافظت نشده داشته باشید احتمال بارداری وجود دارد. شما یک یا دو هفته قبل از زمان پریود خود، سندرم قاعدگی، گرفتگی، لکه‌های کوچک خونریزی را مشاهده خواهید کرد. نکته مهم این است که تمامی اشخاص علائم یکسانی را مشاهده نمی‌کنند و ممکن است علائم کاملا متفاوت باشد. اما اگر شما رابطه جنسی مراقبت نشده داشته‌اید این علائم می‌تواند نشانه‌های اولیه بارداری باشد.

زمانی که تخمک به رحم متصل می‌شود، خونریزی لانه گزینی اتفاق می‌افتد. این اتفاق ۶ تا ۱۰ روز پس از تخمگذاری خواهد بود. اگر چرخه شما به طور مرتب اتفاق می‌افتد، (چرخه ۲۸ روزه) در هفته سوم (حدود روزهای ۲۰ تا ۲۴) خونریزی لانه گزینی و گرفتگی را تجربه خواهید کرد.
خونریزی لانه گزینی با شدت بسیار کم اتفاق می‌افتد. شما می‌توانید فقط چند قطره خون را در لباس زیر خود ببینید و یا در هنگام پاک کردن واژن خود این خونریزی را مشاهده کنید. این خونریزی ممکن است چند ساعت یا چند روز طول بکشد. خونریزی شدید می‌تواند نشانه سقط جنین یا شروع پریود باشد.

Implantation Bleeding، خونریزی است که هنگام متصل شدن تخمک لقاح به رحم اتفاق می‌افتد.

علائم بارداری چیست

۲- افزایش درجه حرارت بدن:

یکی از اولین نشانه‌های بارداری، توجه به درجه حرارت پایه بدن (BBT) می‌باشد. چند هفته قبل از تخمک گذاری، درجه حرارت بدن شما ممکن است حدود ۹۷٫۰ تا ۹۸٫۰ درجه فارنهایت باشد، که همین دما، میانگین دمای بدن پیش از تخمک گذاری است.

یک تا دو روز پس از تخمک گذاری، BBT شما معمولا با ۰٫۵ تا ۱٫۰ درجه فارنهایت افزایش می‌یابد و پس از اتمام دوره پریود شما کاهش پیدا می‌کند. اما اگر باردار باشید این BBT باقی می‎ماند. توجه به این علامت، نیازمند دقت بالا است زیرا تغییرات کاملا واضح نیست.

شاید برایتان سوال پیش آید که BBT دقیقا چیست؟ دمای پایه بدن (BBT) در واقع کمترین دمای بدن در طول استراحت است (معمولا هنگام خواب).

نشانه های بارداری

۳- تغییرات پستان:

تغییرات پستان نیز جزو علائم بارداری قبل از عقب افتادن پریود است. چرا تغییرات اولیه از پستان آغاز می‌شود؟ زیرا هورمون‌ها، سینه‌ها را برای شیردهی آماده می‌کنند.

در ابتدا رگ‌های خونی سینه منقبض شده و شروع به رشد می‌کنند. بنابراین سینه‌های شما بزرگ شده و نوک پستان نیز تغییر پیدا می‌کند، مثلا رنگ آن تیره‌تر می‌گردد. شما می‌توانید تغییرات پستان‌ها را در یک یا دو هفته بعد از تخمک متوجه شوید. در سینه‌هایتان احساس کشیدگی و درد خواهید نمود. اگر این علائم را مشاهده کردید، حتما آزمایش بارداری را انجام دهید.

نشانه های بارداری قبل از تاخیر پریود

۴- خستگی:

خستگی بدون دلیل ممکن است نشانه اولیه بارداری باشد. هورمون‌های بارداری می‌تواند باعث خستگی شما شود. همچنین بدن شروع به تولید خون بیشتر برای حمایت از جنین می‌نماید که همین باعث احساس خستگی شما می‌گردد. به همین دلیل است که در دوران بارداری، باید هر روز ویتامین‌ها و مواد معدنی و … استفاده کنید. همچنین باید از مصرف کافئین و … خودداری نمایید. البته همیشه این علائم نشانه بارداری نیست ممکن است نشانه کم کاری تیروئید و یا حتی کم خونی هم باشد ولی باید در صورت مشاهده این علائم به پزشک مراجعه نمایید.

چگونه بارداری را تشخیص دهیم

۵- حالت تهوع:

تهوع و یا بیماری صبحگاهی یک نشانه کلاسیک از حاملگی است که می‌توانید در مراحل اولیه متوجه شوید. این علائم جزو علائم بارداری در هفته اول می‌باشد، همچنین در این دوره احساس سرگیجه و ضعف خواهید نمود.

معمولا در طول روز احساس حالت تهوع را تجربه خواهید نمود، ولی در زمان صبح حالت تهوع افزایش می‌یابد. حدود ۷۵٪ از زنان بیماری صبح در دوران بارداری را تجربه می‌کنند، اما شدت آن ممکن است از یک زن به زن دیگر متفاوت باشد.

در واقع هورمون HCG در مراحل اولیه باعث تهوع می‌شود. تهوع معمولا بعد از سه ماهه‌ی اول کاهش می‌یابد، اما گاهی اوقات ممکن است طی نه ماه هم ادامه یابد. ولی باید بدانید که در برخی از زنان، بیماری صبحگاهی‌شان تا شش هفته آشکار نمی‌شود!

چگونه بارداری را تشخیص دهیم

۶- نفخ و احساس تنگی در قسمت شکم:

موقعی که شلوارتان تنگ باشد در قسمت شکم، احساس تنگی خواهید نمود به طوری که بعد از باز کردن دکمه، نفس راحتی خواهید کشید. پس یکی دیگر از علائم بارداری قبل از عقب افتادن پریود احساس تنگی و نفخ در ناحیه شکم است. برای این که نفخ و احساس تنگی‌تان در طول بارداری افزایش پیدا نکند باید هر روز وعده‌های بیشتر ولی مقدار غذای کمی میل کرده و از غذاهای سرخ شده و چرب دور بمانید.

علائم اولیه بارداری

۷- ادرار زیاد:

یکی دیگر از علائم بارداری قبل از عقب افتادن پریود بیشتر شدن ادرار می‌باشد. نیاز به ادرار، معمولا در هنگام شب پیش می‌آید و این به دلیل تولید بیش از حد خون به دلیل تغییرات هورمونی است که بعد از تخمک گذاری رخ می‌دهد. در این حالت خیلی سریع‌تر از گذشته شاهد پر شدن مثانه‌تان خواهید شد که همین باعث می‌شود به طور مرتب به سرویس بهداشتی مراجعه نمایید.

تشخیص بارداری

۸- بیزاری از غذا:

شما ممکن است از غذاهایی که قبلا با اشتیاق میل می‌کردید، بیزار شوید و حتی بو و طعم آن باعث ایجاد حالت تهوع گردد. حدود ۸۵٪ از زنان باردار، بیزاری از مواد غذایی را در طول سه ماهه اول بارداری خود تجربه می‌کنند. در واقع اشتها و مزاج طبیعی خود را در ماه‌های اول بارداری از دست می‌دهند.

علائم بارداری قبل از پریود

۹- سرماخوردگی:

سرماخوردگی و سرگیجه نیز جزو علائم بارداری قبل از عقب افتادن پریود هستند که ناشی از فشار خون پایین می‌باشد. در طول سه ماهه اول فشار خون معمولا کاهش پیدا می‌کند ولی فشار خون در سه ماهه دوم به حالت طبیعی باز می‌گردد.

سرماخوردگی بدون هیچ نشانه‌ای دیگر طبیعی است، اما اگر همراه با خونریزی واژینال و درد شکمی باشد، می‌تواند نشانه‌ای از حاملگی خارج از رحم باشد که یک عارضه جدی است و باید پیگیری شود.

علائم بارداری قبل از پریود

۱۰- نوسانات خلق:

نوسانات رفتاری نیز به دلیل تغییرات هورمونی از دیگر علائم بارداری قبل از عقب افتادن پریود است. تغییرات در سطح هورمون، بر انتقال دهنده‌های عصبی مغز نیز تاثیر می‌گذارد که موجب افزایش احساسات، بیشتر شدن گریه و خشم  و …. می‌شود. در این دوران، تلاش برای استراحت یا صحبت با شریک زندگی‌تان حتما مفید خواهد بود.

شروع علائم بارداری

۱۱- یبوست:

تغییرات هورمونی، به خصوص افزایش سطح پروژسترون، می‌تواند سیستم گوارش شما را تحت تاثیر قرار دهد. حرکات روده شما سخت‌تر می‌شود، زیرا هورمون‎ها سبب می‌شوند غذا به آرامی در طول دستگاه گوارش حرکت کند. اگر شما به طور منظم یبوست احساس می‌کنید، باید آزمایش تست بارداری را در نظر بگیرید.

شروع علائم بارداری

۱۲- سردرد و کمر درد:

سطح قند خون پایین باعث ایجاد سردرد می‌شود، پس اگر سردردهای مکرر را تجربه می‌کنید، باید بدانید که هورمون‌های جنسی زنانه مانند استروژن و پروژسترون در حال آماده‌سازی رحم برای نوزاد هستند.

شما همچنین می‌توانید کمر درد را نیز در دوران بارداری تجربه کنید، زیرا رباط‌های بدن شما در حال افزایش هستند، تا بدن آماده نگهداری وزن نوزاد نیز باشد. گرفتگی، نفخ، و یبوست هم می‌تواند در طول بارداری، باعث ایجاد کمر درد شود. شاید شما بخواهید برای کاهش سردرد و کمر درد قرص مصرف کنید ولی اصلا روش خوبی نیست. همچنین، مهم است که در طول شب اطمینان حاصل کنید که در موقعیت خواب مناسبی قرار دارید.

رباط بدن: گروهی از بافت‌های فیبرمانند هستند که در محل مفاصل استخوانی را به استخوان دیگر متصل می‌کنند.

علائم بارداری در هفته اول

۱۳- سرازیر شدن آب دهان:

سرازیر شدن آب دهان نیز جزو علائم بارداری قبل از عقب افتادن پریود است ولی این علامت رایج نیست، اما بر برخی از زنان در دوران بارداری تأثیر می‌گذارد. بعضی از زنان ممکن است قبل از این که باردار شوند نیز، بزاق بیش از حد تولید کنند.

تولید بیش از حد بزاق مربوط به سوزش سر دل و بیماری صبحگاهی است. زنان مبتلا به حالت تهوع نمی‌توانند آب دهان خود را قورت دهند، بنابراین مایع اضافی در دهان ایجاد می‌شود. همچنین تولید بزاق برای مبارزه با سوزش سر دل، ناشی از اسیدهای اضافی افزایش می‌یابد. بزاق معمولا قلیایی است و کمک می‌کند تا اسیدهای موجود در بدن شما را خنثی کنند.

علائم بارداری در هفته اول

۱۴- احساس طعم فلز در دهان:

جزو علائم بارداری قبل از عقب افتادن پریود احساس طعم فلز در دهان شما است. شما یک طعم و مزه فلزی ماندگار را در دهان خود احساس خواهید داشت. اگر چه علت واقعی این موضوع ناشناخته است، ولی برخی از کارشناسان می‌گویند که ممکن است به دلیل سطوح هورمونی نوسانی باشد. برخی از زنان در سه ماهه اول بارداری با این مشکل مواجه هستند.

علائم بارداری در ماه اول

۱۵- تشنگی بیش از حد:

در مراحل اولیه بارداری، زنان به علت افزایش حجم خون اغلب تشنه‌اند. بنابراین، باعث ادرار مکرر می‌شود که به نوبه خود دوباره احساس تشنگی را تجربه می‌کنند.

علائم بارداری در ماه اول

۱۶- بی‌اشتهایی:

با توجه به تهوع و استفراغ، اشتهای شما پایین می‌آید. شما دچار گرسنگی و میل شدید به غذاهای ترش خواهید داشت. با این حال، اشتهای شما همیشه در حال کاهش است ولی احتمال دارد که در مراحل بعدی حاملگی، بهبود یابد.

شما می‌توانید روغن اسانس اسطوخودوس را بپزید تا از حالت تهوع نجات پیدا کنید. شما همچنین می‌توانید بیسکویت‌های شیرین اسطوخودوس را برای کاهش تهوع و افزایش اشتها خود میل کنید. کاهش استرس، اشتها را تا حد زیادی بهبود می‌بخشد.

علائم بارداری قبل از پریود

۱۷- ضعف نفس:

در چند هفته اول حاملگی ممکن است تنفستان ضعیف شود، زیرا بدن شما نیاز به اکسیژن بیشتری دارد و خون را برای رشد جنین آماده می‌کند و همین ضعف تنفس در طول بارداری ادامه‌دار خواهد شد زیرا در طول بارداری هم نیاز به اکسیژن و مواد مغذی افزایش می‌یابد. داشتن یک تمرین ورزشی، نشستن در حالت مناسب، داشتن تنفس‌های شدید و غیره، در تنظیم تنفس به شما کمک خواهد کرد.

توجه داشته باشید که این علائم همیشه نمی‌توانند نتیجه بدهند که شما حامله هستید. آن‌ها تنها شاخصی از بارداری احتمالی می‌باشند. حاملگی شما می‌تواند تنها زمانی تایید شود که پریود خود را از دست بدهید و نتیجه مثبت از تست بارداری بگیرید. اگر علائم خاصی از بارداری برایتان رخ دهد، بهتر است با پزشک مشورت کنید.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

شنا در حین بارداری: علائم، مزایا، ایمنی و هشدار

[/box]

در ادامه چند سوال رایج در این زمینه را بررسی می‌کنیم:

علائم بارداری قبل از عقب افتادن پریود

چگونه علائم بارداری قبل از عقب افتادن پریود را تجربه می‌کنید؟

وقوع علائم با هر حاملگی متفاوت است. برخی از زنان در طی یک هفته پس از تخمک تا ده روز قبل از شروع دوره، علائمی از قبیل تهوع، درد سینه، خستگی، خواب آلودگی و التهاب را تجربه می‌کنند.

علائم مانند افزایش دفع ادرار معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که دوره در حال رسیدن است. علائم مانند تخلیه واژن، تغییرات در آرئولا و درجه حرارت بالا بدن به نظر می‌رسد که جزو علائم بارداری قبل از عقب افتادن پریود هستند و در نهایت برای تشخیص دقیق باید به دکتر مراجعه شود.

علل دیگر برای عقب افتادن پریود چیست؟

بنا به دلایل بسیاری، دوره شما می‌تواند به تأخیر افتاده باشد. قاعدگی شما به دلیل تغییرات هورمونی، اضافه وزن و یا کاهش وزن، اختلالات خوردن (بی اشتهایی یا بیلیمی)، استرس، سندرم تخمدان پلی کیستیک، سفر، قرص‎های کنترل قاعدگی یا مصرف مواد می‌تواند منجر به عقب افتادن پریود شود.

نشانه های بارداری

آیا امکان دارد پریود شما عقب بیفتد ولی باردار نباشید؟

بله، ممکن است پریود شما عقب بیفتند ولی باردار نباشید. دلایل می‌تواند تغییرات هورمونی، شرایط شدید، سطح تیروئید، پیشگیری از بارداری و موارد دیگر باشد. فقط یک آزمون حاملگی می‌تواند حاملگی را تایید کند، نه یک دوره از دست رفته!

نشانه های بارداری

آیا ممکن است در طول بارداری، قاعدگی را تجربه نمایید؟

نه، در مرحله اولیه ممکن است خونریزی و یا لکه بینی را تجربه کنید و حتی احتمال دارد که این حالت چند روز و یا چند ساعت طول بکشد، ولی این خونریزی قاعدگی نیست و می‌تواند دلایل متفاوتی مانند: عفونت، حاملگی خارج از رحم و …  داشته باشد.

علائم بارداری

چه مدت باید منتظر بمانید؟

شما باید منتظر باشید تا یک تا دو هفته از زمان تخمک گذاری بگذرد تا بتوانید تست بارداری در خانه را انجام دهید.

علائم بارداری قبل از عقب افتادن پریود

چه زمانی علائم بارداری را مشاهده خواهید کرد؟

علائم بارداری را شما ۱۲ تا ۱۵ روز بعد از تخمک گذاری و شروع رشد جنین مشاهده خواهید کرد. زمانی که شما در دوره تخمک گذاری رابطه جنسی دارید، اسپرم با تخمک مخلوط می‌شود تا جنین بوجود بیاید. شما ده روز قبل از شروع پریود خود باردار خواهید شد و در این زمان نشانه‌های بارداری را مشاهده خواهید کرد.

ممنون که با مطلب “علائم بارداری قبل از عقب افتادن پریود” همراه ما بودید ♥

لینک منبع:

momjunction

5 دیدگاه برای “۱۷ مورد از علائم بارداری قبل از عقب افتادن پریود

  1. سارا گفته:

    من تمام نشانه ها رو دارم تست بارداری هم زدم اما منفی بوده پس چیه به نظرتون؟

  2. زیبا گفته:

    لطفا اگه میشه درباره سقط جنین هم مطالب مفید و به روز بزارین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.