طرز تهیه نان خامه‌ای

طرز تهیه نان خامه‌ای

پختن شیرین در خانه هم یک سرگرمی خوب و هم برای خانواده بهترین هدیه‌ای است که یک کدبانو می‌تواند به خانواده‌اش دهد. با مجله بانوان صورتی‌ها همراه باشید تا اینبار در بخش کیک و شیرینی برای شما  طرز تهیه نان خامه‌ای را  یاد بدهم.

آموزش تهیه و پخت شیرینی نان خامه‌ای

طرز تهیه نان خامه‌ای

مواد لازم برای تهیه ۲۰ عدد نان خامه‌ای :

آب یک پیمانه

روغن جامد یا کره یک سوم پیمانه

نمک یک پنسه

آرد قنادی یک پیمانه

تخم مرغ متوسط ۴ عدد

وانیل نوک قاشق چای‌خوری

طرز تهیه نان خامه‌ای :

اولین مرحله از طرز تهیه نان خامه‌ای این است که : آرد را الک کرده کنار بگذارید. آب و نمک و روغن را درون قابلمه ریخته روی حرارت متوسط قرار دهید. وقتی روغن مذاب شد و آب از زیر شروع به جوش زدن کرد آرد را یک مرتبه به آن اضافه کرده و مخلوط را با قاشق چوبی طوری هم بزنید که همه آرد به خورد مواد رفته خمیر یک دستی حاصل شود. همین که خمیر به صورت یک تکه در آمد و دیگر به دیواره‌های قابلمه نچسبید باید حرارت را خاموش کرده و خمیر را درون سینی پهن کرده تا داغی خود را از دست داده آماده اضافه کردن تخم مرغ شود.در این هنگام فر را روی حرارت ۲۰۰ درجه روشن کرده و سینی فر را با اسپری روغن خیلی کم چرب کنید.

نکته مهم در طرز تهیه نان خامه‌ای : مرحله اول تهیه نان از همان ابتدا مهم است. توجه کنید چون آب باقیمانده درون خمیر همان آبی است که بعدا قرار است درون فر داغ بخار شود و با نیروی خود موجب پف کردن نان‌ها شود پس مقدار آن را دقیق اندازه‌گیری کنید و درون قابلمه بریزید. و حین حرارت دادن به آن با مشاهده اولین جوش‌های پی در پی تصمیم به اضافه کردن آرد بگیرید و اصلا منتظر نمانید تا آب قل بجوشد چون بخار شود از مقدار آن کاسته می‎شود. بعد از اضافه کردن آرد و گلوله شدن مخلوط اصلا لازم نیست خمیر تفت بخورد. چون قرار نیست خمیر در این مرحله پخته شود.

بعد از این که خمیر درون سینی داغی خود را از دست داد آن را به کاسه‌ی گودی انتقال داده یکی از تخم مرغ‌ها را شکسته و با آن مخلوط کنید. با اضافه کردن هر تخم مرغ خمیر ابتدا حالت بریده پیدا می‌کند که لازم است با مالش دادن آن با نوک انگشتان کاملا یک دست شود سپس تخم مرغ بعدی را اضافه کنید هر بار با صبر و حوصله این کار را انجام دهید برای هر تخم مرغ . با آخرین تخم مرغ وانیل را هم اضافه کنید. خمیر آماده شده نرم و براق و کاملا چسبنده است و اگر یک قاشق چوبی در آن قرار داده شود می ایستد. اگر خمیر شل بود تخم مرغ‌های به کار برده شده درشت بوده یا بدون رعایت زمان مخلوط کردن پشت سرهم و سریع به خورد خمیر داده شده‌اند. برای رفع این مشکل خمیر را چند دقیقه بیشتر مالش دهید تا چسبندگی لازم را پیدا کند.

آخرین مرجله از طرز تهیه نان خامه‌ای این است که : خمیر در این مرحله آماده شکل دادن است. خمیر را داخل قیف ریخته با ماسوره گرد ساده یا ستاره با قطر یک و نیم سانت به اندازه یک گردو روی سینی قرار دهید بین آن‌ها ۲ و نیم سانت فاصله رعایت کنید .سعی کنید خمیرها هم اندازه باشد. خمیر را نسبت به اندازه آن‌ها نیم ساعت تا ۴۵ دقیقه بپزید تا کاملا پف کرده طلایی رنگ شود و خمیری داخل آن‌ها باقی نمانده کاملا خشک شود. نان با پخت کامل از زیر مانند آینه صیقلی است و اگر به این نقطه ضربه بزنید تو خالی بودن آن کاملا احساس می‌شود. بعد از این که سینی را از فر خارج کردید با یک سیخ چوبی سوراخ کوچکی در قسمت زیر نانها ایجاد کنید تا بخار داخل نانها خارج شود و هیچ رطوبتی داخل آن‌ها باقی نماند. داخل آنها را با خامه فرم گرفته پر کرده و درون ظرف بچینید.

نکته مهم دیگر در طرز تهیه نان خامه‌ای : برای تزیین می‌توانید از پودر قند و پودر کاکائو و پودر پسته استفاده کنید

2 دیدگاه برای “طرز تهیه نان خامه‌ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.