آموزش طرز تهیه مربای شاه توت

طرز تهیه مربای شاه توت

شاه توت یکی از میوه‌های خوشمزه و ناب فصل تابستان است که بسیاری از افراد این میوه‌ی خوشمزه را دوست داشته و برای نگه‌ داری این میوه مربا و شربت آن را تهیه می‌کنند. در این مطلب از صورتی‌ها طرز تهیه مربای شاه توت را به صورت کم شکر و رژیمی برای شما آماده کرده‌ایم تا با استفاده از مقدار کمی شکر، مربایی بسیار خوشمزه تهیه کنید. با ما همراه باشید با طرز تهیه مربای شاه توت به صورت مرحله به مرحله.

آموزش طرز تهیه مربای شاه توت

طرز تهیه مربای شاه توت

مواد لازم برای تهیه مربای شاه توت:

  • شاه توت خرد شده: چهار پیمانه
  • عصاره لیمو: ۱/۴ پیمانه
  • آب کلسیم: ۲ قاشق چای‌خوری
  • شکر: ۱ پیمانه
  • ژلاتین گیاهی: ۲ قاشق چای‌خوری

طرز تهیه مربای شاه توت

طرز تهیه مربای شاه توت:

در ابتدا برای تهیه مربای شاه توت، ۴-۵ عدد شیشه‌ی مربا آماده کرده و آن‌ها را استرلیزه کنید و گرم نگه دارید. در میان درب شیشه‌ها را نیز باید استریل کنید. برای استریل کردن ظروف شیشه‌ای و درب آن‌ها، یک قابلمه با اندازه مناسب را پر آب کرده و سپس شیشه‌ها و درب آن‌ها را به صورت جداگانه در آب قرار داده و اجازه دهید چند دقیقه در آب جوش باقی بمانند تا استریل شوند.

در هنگام استریل کردن شیشه‌های مربا بیکار ننشینید و یک کاسه کوچک انتخاب کرده و سپس ژلاتین گیاهی را با شکر در کاسه مخلوط کنید. سعی نکنید این مرحله از طرز تهیه مربای شاه توت را حذف کنید زیرا این مرحله می‌تواند در غلظت مربا بسیار تاثیرگذار باشد.

حال یک قابلمه با اندازه مناسب انتخاب کرده و سپس شاه توت، عصاره لیمو تازه و آب کلسیم را با هم ترکیب کرده و روی حرارت قرار دهید تا مخلوط آماده شده به جوش بیاید.

طرز تهیه مربای شاه توت

بعد از اولین جوش ترکیب شاه‌توت، ترکیب شکر و ژلاتین گیاهی را به ترکیب شاه توت بیافزایید و مخلوط را به مدت ۲-۳ دقیقه هم بزنید. سپس بعد از گذشت ۲ دقیقه مربا را از روی حرارت برداشته و در کناری قرار دهید.

مربای شاه توت آماده شده را در شیشه‌های استریل شده بریزید و مقداری از شیشه را خالی نگه دارید.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

نحوه تهیه انواع مختلف مرباها

[/box]

طرز تهیه مربای شاه توت

بعد از تمیز کردن دور و سر شیشه مربا، آن را تمیز کرده و درب آن را بگذارید.

طرز تهیه مربای شاه توت

بعد از گذاشتن درب مرباها، شیشه‌های مربا را داخل آب جوش به مدت ۱۰ دقیقه قرار دهید به طوری که نصف شیشه مربا داخل آب قرار گیرد و آب به طور کامل روی شیشه را نپوشاند.

طرز تهیه مربای شاه توت

مرباهای آماده شده را در جای سرد و تاریک قرار دهید. این مربا را می‌توانید به صورت مهر و موم شده به مدت ۲ سال نگه دارید.

طرز تهیه مربای شاه توت

مربای شما آماده است. نوش جان

آب کلسیم چیست؟

شما به سادگی می‌توانید آب کلسیم را در خانه تهیه کنید به طوری که نصف قاشق چای‌خوری پودر سفید کلسیم را با نصف لیوان آب مخلوط کنید. دقت کنید که قبل از به کارگیری آب کلسیم باید آن را به طور کامل ترکیب کنید. بعد از استفاده از آب کلسیم می‌توانید آن را در یخچال به مدت ۱ ماه نگه‌داری کنید تا در تهیه مرباهای دیگر از آن استفاده کنید.

آیا اضافه کردن عصاره لیمو به مربا شاه توت ضروری است؟

برای نگه‌داری سالم مربا، باید PH این مرباها ۴٫۶ باشد که این مقدار فقط در زردچوبه موجود می‌باشد. پس بهتر است برای تهیه شاه توت از عصاره لیمو استفاده کنید چون PH مربای شاه توت مابین ۳٫۳۷ و ۵٫۳۳ است و این مربا بدون اسید سالم باقی نخواهد ماند.

چرا باید به جای تمیز کردن ظروف شیشه‌ای آن‌ها را استرلیزه کنیم؟

فضای مابین مربا و در شیشه‌های مربا سرپوش نام دارد. در طول نگهداری مربا، هوا از ناحیه سرپوش خارج می‌شود تا خلاء ایجاد شود. زمانی که شما در هنگام برداشتن مربا، سرو صدایی می‌شنوید، صدای خلاء‌ای است که در مربا ایجاد شده است. در این میان استرلیزه کردن شیشه مربا باعث می‌شود که خلاء ایجاد شده بودن اکسیژن بوده و از کپک زدن مربا جلوگیری کنید.

طرز تهیه مربای شاه توت

منبع طرز تهیه مربای شاه توت:

commonsensehome

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.