طرز تهیه ماهی شکم پر

طرز تهیه ماهی شکم پر

خوردن ماهی سفید برای بدن بسیار مفید است در حالی که کمتر مصرف می‌شود. در این مطلب از بخش غذاهای ایرانی برای شما آموزش تهیه ماهی شکم‌ و طرز تهیه ماهی شکم پر پر را آماده کردیم تا با طعم بی‌نظیر ماهی آشنا شوید و این غذای خوشمزه را در لیست غذایی خود قرار دهید. با مجله صورتی‌ها همراه باشید.

آموزش تهیه و پخت ماهی شکم پر

طرز تهیه ماهی شکم پر

مواد لازم برای تهیه ماهی شکم پر:

پیاز ۱ عدد متوسط
مغز گردو ۲۵۰ گرم
رب انار به میزان لازم
انار یا زرشک ۲ قاشق غذا خوری
نمک و فلفل و ادویه به میزان لازم
سبزی معطر ۲۵۰ گرم (گشنیز، جعفری، سیر، نعناع و یا هر سبزی معطر دیگر)
ماهی سفید ۱ عدد متوسط

طرز تهیه ماهی شکم پر:

ابتدا ماهی را تمیز کنید (نیازی به کندن سر یا دم ماهی نیست، فقط پولک­‌ها را جداکنید). با چاقوی تیز شکم ماهی را باز کرده و تخلیه کنید. ماهی را شسته و داخل و بیرون آن را نمک و فلفل بزنید. مغز گردو را آسیاب کنید. پیاز را رنده کرده، کمی از آب پیاز را دور ریخته و سپس پیاز رنده شده را با گردوی آسیاب شده ترکیب کنید.سبزی معطر را ریز خُرد کرده و با مخلوط گردو و پیاز ترکیب کنید. دو قاشق انار شیرین یا ترش (جنگلی) به مخلوط گردو اضافه کنید. بسته به ذائقه خود رب انار یا آلو اضافه کنید. نمک و فلفل به میزان لازم به مواد اضافه کنید. مواد را خوب هم بزنید تا ترکیب یک‌دستی تهیه شود. مواد را با دقت داخل شکم ماهی قرار دهید. سپس ماهی را در کباب‌پز قرار دهید، بطوری‌که شکم ماهی به سمت بالا باشد و به بیرون نریزد (می‌توانید با نخ و سوزن معمولی، شکم ماهی را بدوزید تا از بیرون نریختن مواد اطمینان حاصل کنید). در صورتی که کباب‌پز در اختیار ندارید، از قابلمه غیر تفلون معمولی استفاده کنید (تفلون در طولانی مدت می‌سوزد)، با این تفاوت که اگر به جای کباب‌پز از قابلمه معمولی استفاده کردید، لازم است قابلمه را روی شعله پخش‌کن و پایین‌ترین درجه حرارت قرار دهید. زیرا کباب‌پز دو تکه است و ظرف ماهی از حرارت مستقیم حدود ۱۵ سانت فاصله دارد. این فاصله باعث می‌شود که ماهی به خوبی پخته و کباب شود و نسوزد. یک ساعت و نیم با شعله بسیار پایین زمان برای طبخ ماهی در کباب‌پز مورد نیاز است (در قابلمه هم با شرایط اشاره شده همین مدت زمان). می‌توانید ماهی را در سینی فر و در طبقه وسط فر قرار دهید تا با کمترین حرارت پخته شود، یک ربع آخر لازم است شعله بالای فر را روشن کنید تا روی ماهی کباب شود، ولی دقت داشته باشید که اگر حرارت بالای فر زیاد باشد یا طولانی از بالا به ماهی حرارت داده شود، بعد از آماده شدن، ماهی خشک خواهد شد و مناسب نیست.

نکته در طرز تهیه ماهی شکم پر :
نیازی به چرب کردن کف قابلمه یا کباب‌پز نیست و ماهی بدون روغن کاملا کباب خواهد شد و پس از کمی سرد شدن به راحتی از کباب‌پز جدا می‌شود.

در صورتی که سایز ماهی کوچک باشد، ممکن است ظرف یک ساعت کباب آماده شود.

بهتر است بعد از ۴۵ دقیقه حرارت بسیار ملایم، یکبار در ظرف را برداشته و ماهی را بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.