طرز تهیه شامپو فرش در خانه

طرز تهیه شامپو فرش در خانه

فرش‌های خانه به مدت طولانی تمیز نمی‌مانند، مخصوصا در مکان‌های پررفت و آمد مانند سالن و نشیمن خانه. به همین دلیل است که باید آن‌ها را به طور مرتب تمیز کنیم یا این کار را به قالیشویی بسپاریم و یا اینکه خودمان در منزل با شامپو فرش خانگی به تمیزکاری فرش برسیم. شستشوی مرتب فرش نه تنها آن را تمیز نگه داشته بلکه مواد سمی و آلاینده‌هایی که ممکن است به خانه آسیب برسانند را از بین می‌برند. مشکل اینجاست که شوینده‌های تجاری فرش پر از مواد سمی شیمیایی هستند که برای خانواده مضر می‌باشند. بنابراین دفعه بعد که می خواهید فرش خود را تمیز کنید بهتر است شامپو فرش خود را تهیه کنید. طرز تهیه شامپو فرش خانگی را در این مطلب خواهید خواند.

تهیه شامپو فرش خانگی بسیار آسان است و با کمک مواد طبیعی موجود در منزل‌تان ساخته می‌شود. تهیه این شوینده خانگی هزینه کمی داشته و حتی از محلول شیمیایی کم هزینه‌تر است. اگر می‌خواهید فرش تان را به قالیشویی بدهید که هیچ اگر نه به دستورالعمل‌های این مقاله برای ساخت شوینده خانگی و ارگانیک عمل کنید.

تهیه شامپو فرش خانگی

نحوه شستن فرش با شامپو فرش خانگی

شامپو فرش خانگی برای شستن فرش ماشینی در خانه:

مواد لازم

 • نصف پیمانه سرکه سفید
 • نصف پیمانه آب

امروزه فرش‌های ماشینی به دلیل محکم بودن، ماندگاری بالا، مقاومت در برابر لکه‌ها و مقرون به صرفه بودن، قسمت اعظم بازار فرش را به خود اختصاص داده‌اند. مراقبت از فرش‌های ماشینی ساده بوده و به همین دلیل این دستورالعمل برای تمیز کردن این فرش‌ها مناسب است. اگر نمی‌‌خواهید هر بار فرش خود را به قالیشویی بسپارید پس بهتر است که روش‌های خانگی را در پیش بگیرید.

مواد لازم را در یک سطل بزرگ ریخته و خوب مخلوط کنید. این محلول را در ماشین فرش شویی بریزید. طبق دستورالعمل شرکت سازنده فرش را تمیز کنید. فرش را بیش از حد خیس نکنید زیرا به فرش آسیب رسانده و آن را جمع می‌کند.

شامپو فرش خانگی برای تمیز کردن فرش سفید و روشن:

مواد لازم

 • ۴ قاشق غذاخوری محلول هیدروژن پراکسید ۳ درصد
 • یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی
 • یک پیمانه و نیم آب داغ
 • ۵ قطره اسانس مورد علاقه خودتان

هیدروژن پراکسید مایع اصلی تشکیل دهنده این دستورالعمل است که با آب گرم مخلوط می‌شود. هیدروژن پراکسید خواص سفید کنندگی داشته و می‌تواند لکه‌های سرسخت را از بین ببرد. این محلول را نباید برای فرش‌های تیره به کار برد زیرا به رنگ آن آسیب رسانده و لکه‌های سفید ایجاد می‌کند. این محلول را همانند محلول‌های دیگر باید در یک گوشه از فرش امتحان نمود.

هیدروژن پراکسید، مایع ظرفشویی و روغن را در یک کاسه کوچک ترکیب کنید. خوب هم بزنید. آن را به همراه آب داغ در قسمت مخصوص شوینده ماشین فرش شویی بریزید. این محلول را طبق دستورالعمل شرکت سازنده به کار ببرید.

شامپو فرش خانگی برای بخارشور

شامپو فرش خانگی برای تمیز کردن فرش سفید و روشن

مواد لازم

 • دو قاشق غذاخوری آمونیاک
 • یک قاشق چای خوری مایع ظرفشویی
 • ۲ فنجان الکل
 • چند قطره از اسانس مورد علاقه تان

اگر برای شستن فرش از بخارشو استفاده می‌کنید، دیگر لازم نیست از شوینده‌های شیمیایی قوی استفاده کنید. در اینجا محلولی را به شما معرفی می‌کنیم که می‌تواند برای شستشو با ماشین مفید باشد. خوبی این روش این است که از مواد ارزان موجود در خانه تهیه می‌شود.

مواد لازم را در یک ظرف شیر یا ظرف آب میوه مخلوط کنید. سپس ظرف را با آب گرم پر کنید. این محلول را به مخزن دستگاه اضافه کنید. سپس دیگر لازم نیست به مخزن آب اضافه کنید. این محلول نه تنها برای شستشوی فرش بلکه برای تمیز کردن کف خانه و حمام نیز استفاده می‌شود.

اسپری شستشوی مبلمان و فرش

اسپری شستشوی مبلمان و فرش

مواد لازم

 • یک فنجان سرکه سفید
 • دو فنجان آب گرم
 • دو قاشق چای خوری نمک
 • ۱۵ قطره اسانس مورد علاقه‌تان

در صورت وجود حیوان خانگی یا کودک در خانه، فرش هایتان زود لکه‌دار می‌شوند. متاسفانه استفاده از شوینده‌های تجاری موجود در بازار مواد سمی شیمیایی را به سیستم تنفسی خانواده‌تان وارد می‌کند. استفاده از این اسپری خانگی آسان بوده و گرد و خاک فرش را تمیز می‌کند. این محلول برای شستشوی قسمت‌های داخلی خودرو نیز به کار می رود.

آب و سرکه را در بطری مخلوط کنید. نمک و اسانس را اضافه کنید. درب ظرف را گذاشته و آن را خوب تکان دهید. آن را روی فرش اسپری کنید و بطری را تکان دهید تا مواد خوب ترکیب شوند. بگذارید فرش خشک شده و مواد تاثیر بگذارد. فرش را جاروبرقی کنید تا ذرات آلوده خارج شوند.

این محلول را می‌توان برای شستشوی پرده و مبل هم به کار برد.

شامپو فرش خانگی مرکبات

شامپو فرش خانگی مرکبات

مواد لازم

 • هفت قطره شکر قهوه ای
 • یک فنجان و نیم پوست لیمو و پرتقال
 • یک لیتر آب
 • یک ظرف یا بطری بزرگ برای مخلوط کردن این مواد

بسیاری از شوینده‌های تجاری موجود در بازار برای از بین بردن لکه و آلودگی از آنزیم استفاده می‌کنند. در اینجا می‌خواهیم یک محلول خانگی آنزیم دار را به شما معرفی کنیم. این روش به کمی زمان و حوصله نیاز دارد. اما پس از استفاده از آن نتیجه بخش خواهد بود.

برای ساختن این شامپو فرش خوش بو، شکر قهوه‌ای را به ظرف بیفزایید. پوست لیمو و پرتقال را اضافه کنید. سپس آب را اضافه کرده و در ظرف را بگذارید. ظرف را تکان دهید تا مواد مخلوط شوند. سپس باید درب را نیمه باز بگذارید. در این صورت گازهای اضافی خارج شده و ظرف منفجر نمی‌شود. بگذارید محلول سه ماه بماند.

پس از سه ماه محلول را در ظرف اسپری ریخته و روی لکه‌ها اسپری کنید. با یک دستمال تمیز و خشک لکه را تمیز نمایید. بگذارید خشک شود و سپس جاروبرقی را روشن کرده و مکان مورد نظر را جارو کرده تا آلودگی‌ها از بین بروند.

اسپری تمیزکردن فرش از لکه و بوی حیوانات خانگی:

اسپری تمیزکردن فرش از لکه و بوی حیوانات خانگی

مواد لازم

 • ۲ فنجان سرکه سفید
 • ۲ فنجان آب گرم
 • چهار قاشق غذاخوری جوش شیرین

وجود حیوانات خانگی در خانه، فرش را کثیف و بدبو می‌کند. به همین دلیل استفاده از این محلول مهم است. یک محلول ارزان و آسان که لکه‌های ادرار و خون را از روی فرش پاک می‌کند. سرکه سفید می‌تواند لکه‌های خشک و قدیمی را نیز پاک کند و جوش شیرین نیز بو را از بین می‌برد.

مواد را با هم مخلوط کرده و در بطری اسپری بریزید. محلول را روی لکه اسپری کنید و بگذارید ۵ دقیقه بماند، البته باید به اندازه کافی از محلول استفاده کنید. با یک پارچه خشک آن قسمت را خوب تمیز کنید و بگذارید خشک شود

محلول هیدروژن پراکسید و جوش شیرین تمیزکننده فرش:

نحوه شستن فرش با شامپو فرش خانگی

مواد لازم

 • یک فنجان جوش شیرین
 • نصف فنجان هیدروژن پراکسید
 • یک قاشق چای خوری مایع ظرفشویی

هیدروژن پراکسید برای تمیز کردن لکه و آلودگی بهترین ماده ممکن است. زمانی که با جوش شیرین ترکیب شود بوی بد را نیز از بین می‌برد. با ترکیب این دو ماده می‌توانید از شر تمام لکه‌های فرش خلاص شوید.

با تمیز کردن این لکه‌ها با حوله یا پارچه خشک می‌توانید آن‌ها را از بین ببرید. جوش شیرین را روی لکه‌ها بریزید. هیدروژن پراکسید را با مایع ظرفشویی در یک کاسه مخلوط کنید. به تدریج محلول را روی جوش شیرین و لکه بریزید. با یک برس یا حوله مواد را روی فرش و لکه بمالید. بگذارید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بماند. آن قسمت را جاروبرقی کرده و در صورتی که لکه سرسخت است چندین بار تکرار کنید.

می‌توانید از خاک دیاتومه هم استفاده کرده و آن را روی لکه فرش بمالید. پس از چند ساعت لکه از بین می‌رود. شاید نیاز باشد این روش را چند بار تکرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.