طرز تهیه سمنو برای عید

سمنوی عید را خودمان بپذیم

از چند روز قبل عید، همه‌ی بانوان به فکر چیدن سفره هفت‌سین می‌افتند و اجزای سفره هفت‌سین را حاضر می‌کنند. یکی از سین‌های سفره هفت‌سین سمنو است که تهیه آن کمی دشوار بودده و زمانی زیادی لازم دارد ولی خوش طعم است. سمنوی عید به عنوان دسر در عید بسیار مناسب است. با مجله صورتی‌ها همراه باشید تا طرز تهیه سمنو برای عید را به شما عزیزان آموزش دهیم.

آموزش طرز تهیه سمنوی عید

طرز تهیه سمنو برای عید

مواد لازم برای تهیه سمنو:

  • گندم: ۱ کیلو
  • آرد گندم: ۳ الی ۴ کیلو
  • بادام یا فندق: به میزان لازم

طرز تهیه سمنو برای عید

طرز تهیه سمنو برای عید :

۱- گندم نقره‌ای شده را چرخ کرده سپس آن را در ظرفی ریخته مقداری آب روی آن می‌ریزم و خوب مخلوط می‌کنیم. از صافی رد کرده مواد موجود در صافی را بین دو دست فشار داده تا کاملاً شیره آن خارج شود. آرد را در ظرفی ریخته شیره گندم تهیه شده را به تدریج به آرد اضافه کرده و هم می‌زنیم بطوری که گلوله نداشته باشد.

نکته:(باید توجه داشت که مقدار شیره در حدی باشد که مایه را کاملاً رقیق کند)

مطلب پیشنهادی برای شما:

آموزش طرز تهیه شیرینی آلمانی

۲- مخلوط  را روی حرارت قرار داده و مایه را کاملاً هم می‌زنیم تا زمانی که به جوش آید و غلیظ شود. این مایه باید مرتب هم زده شود زیرا سمنو زود ته می‌گیرد. آن‌قدر زدن را ادامه می‌دهیم تا آب آن کاملاً تبخیر شده و به شکل حلوا درآید و رنگ آن کمی سرخ شود (باید متذکر شویم که در سمنو شکر یا روغن اضافه نمی‌شود، زیرا جوانه گندم بطور طبیعی مقداری شیرین و چربی دارد) مجدداً بتدریج مقداری آب به سمنو اضافه کرده، هم می‌زینیم تا گلوله نشود و مایه یک‌دست و رقیق شود.

۳- حرارت را ملایم نموده و گاهی آن را هم می‌زنیم تا زمانی که کاملاً غلیظ شود و به صورت سمنو درآید. در آخر پسته یا فندق یا بادام با پوست را در سمنو ریخته بعد از بیست الی سه دقیقه حرارت را خاموش کرده و مورد استفاده قرار می‌دهیم.

نکته: قابل ذکر است که این غذای سنتی ایرانی برای کودکان بسیار مفید و مغذی می‌باشد . سمنو عید شما آمادست و می‌توانید از آن در سفره هفت سین خود استفاده کنید.

ویدیو طرز تهیه سمنو برای عیددانلود فیلم آموزش طرز تهیه سمنو برای عید
امیدواریم که شما نیز روش تهیه سمنوی عید را یاد گرفته باشید. اگر شما نیز سمنوی عید را خودتان تهیه کرده‌اید لطفا تجربیات خود را با دیگر کاربران مجله به اشتراک بگذارید.