خرید عطر و ادکلن اورجینال
طرز تهیه خوشبو کننده هوا

۴ روش خانگی طرز تهیه خوشبو کننده هوا

صورتی‌ها: بوهای مختلف همیشه در همه جای خانه به مشام می‌رسند که گاها زیاد خوشایند نیستند. برای مثال بوی ماهی یا سیر که پس از آشپزی، در فضای آشپزخانه هستند، که زیاد جالب نیستند. برای از بین بردن این بوهای مزاحم شاید اولین ایده‌ای که به ذهن شما خطور کند، استفاده از خوشبوکننده هوا باشد. اما باید توجه داشت که بسیاری از خوشبوکننده‌های هوا برای سلامتی مضر هستند. برای این کار بهترین راه حل، استفاده از خوشبو کننده خانگی است. بنابراین در این مقاله از صورتی‌ها، ۴ روش طرز تهیه خوشبو کننده هوا را خدمت شما آماده کرده‌ایم.

طرز تهیه خوشبو کننده هوا

طرز تهیه خوشبو کننده هوا

خوشبوکننده‌ها برای از بین بردن بوی بد محیط و گاها برای تازه شدن فضای منزل یا کار استفاده می‌شوند. قبل از تهیه یک خوشبوکننده از فروشگاه، باید در نظر داشته باشید، ممکن است، برخی از آن‌ها حاوی مواد مضر برای سلامتی شما و حتی محیط زیست باشند. البته جای نگرانی نیست، شما می‌توانید خوشبوکننده‌های دستساز خانگی که زیانی برای سلامتی شما و اطرفیانتان ندارند را، جایگزین خوشبوکننده‌های مضر کنید. در ادامه این مقاله ۴ روش خانگی طرز تهیه خوشبو کننده هوا را برای شما ارائه داده‌ایم که سالم و هم مقرون به صرفه هستند و از مواد و ترکیبات ساده‌ای استفاده می‌شوند که اغلب در آشپزخانه و منزل یافت می‌شوند.

خوشبو کننده هوا با جوش شیرین

خوشبو کننده هوا با جوش شیرین

در این خوشبو کننده خانگی از جوش شیرین و روغن ضروری (اسانس) استفاده می‌شود. جوش شیرین به جذب بو کمک می‌کند و اسانس نیز باعث ایجاد بوی تازه و خوش در محیط خانه می‌شود. برای درست کردن این خوشبو کننده هوا ابتدا مواد و لوازم زیر را تهیه کنید.

 • ظرف شیشه‌ای کوچک (ظرف مربا یا سس)
 • یک برگه مقوا
 • جوش شیرین
 • ۱۰ تا ۲۰ قطره روغن ضروری با اسانس دلخواه
 • قیچی، مداد یا خودکار و سوزن

خوشبو کننده هوا با جوش شیرین

یک ظرف شیشه‌ای کوچک با در دو قسمتی پیدا کنید. در مورد نظر باید یک قسمت حلقه‌ای و یک صفحه صاف داشته باشد. در غیر این صورت باید مثل تصویر زیر، قسمتی از در ظرف شیشه‌ای را جدا کنید. قسمت جدا شده در برای ایجاد یک دایره مقوایی هم اندازه نیاز خواهد بود. همچنین اندازه ظرف به سلیقه خودتان بستگی دارد و نیازی نیست که ظرف را پر از جوش شیرین بکنیم. یکی دو مشت جوش شیرین برای رفع بوی بد کافی خواهد بود.

مطلب پیشنهادی برای شما:

چگونه بوی بد سیر را از بین ببریم؟

 

خوشبو کننده هوا با جوش شیرین

ابتدا  درپوش را برداشته و قسمت حلقه‌ای را برای استفاده در مراحل بعدی، کنار بگذارید. سپس صفحه صاف را در قسمتی از مقوا قرار داده و دور آن را با خودکار خط بکشید. شما می‌توانید هر رنگ و یا هر طرحی را برای این کار انتخاب کنید. اما بهتر است، چیزی را انتخاب کنید با دکوراسیون منزل، هماهنگ کنید. سپس با استفاده از قیچی آن را به صورت دایره، برش دهید.

خوشبو کننده هوا با جوش شیرین

ظرف شیشه‌ای را با چند مشت، جوش شیرین پر کنید. مقدار جوش شیرین استفاده شده، به ظرفیت، ظرف شما بستگی دارد.

خوشبو کننده هوا با جوش شیرین

سپس ۱۰ تا ۲۰ قطره روغن ضروری به آن اضافه کنید. هر چقدر مقدار روغن استفاده شده، بیشتر باشد، هوای شما بیشتر معطر خواهد شد. شما می‌توانید از روغن‌های ضروری با رایحه‌ی، اسطوخودوس، وانیل، نعناع یا اوکالیپتوس و یا ترکیبی از این رایحه‌ها استفاده کنید.

خوشبو کننده هوا با جوش شیرین

ترکیبات اسپری خوشبو کننده هوا آماده شد. در این مرحله، باید درپوش ساخته شده را، ببنید. برای اینکار، صفحه‌ی کاغذی را در بالای در شیشه قرار دهید و سپس حلقه فلزی را ببنید. سپس ظرف را به طور کامل تکان دهید تا مواد با هم ترکیب شوند. در نهایت با استفاده از سوزن، سوراخ‌هایی را بر روی صفحه کاغذی ایجاد کنید. برای اینکار شما می‌توانید سوراخ‌هایی به طور رندم ایجاد کنید. یا از اشکالی مانند، قلب، ستاره یا حلزونی استفاده کنید. هر چه تعداد سوراخ بیشتر باشد، بوی بیشتری در فضا خواهد پیچید.

خوشبو کننده هوا با جوش شیرین

خوشبو کننده شما آماده استفاده می‌باشد. شما می‌توانید آن را در هر فضایی که می‌خواهید، قرار دهید. باید توجه کنید که هر چند روز یکبار، شیشه را تکان دهید. همچنین با گذشت زمان، طبیعی است که مقدار، روغن ضروری کمتر خواهد شد. بنابراین زمانی که احساس کردید، قدرت این خوشبوکننده کمتر شد، چند قطره دیگر روغن ضروری به آن اضافه کنید.

طرز تهیه خوشبو کننده هوا

طرز تهیه خوشبو کننده هوا

اسپری خوشبو کننده هوا

این خوشبوکننده هوا بسیار شبیه به اسپری معطری است که از یک فروشگاه خریداری کرده‌اید، به جز آن که حاوی مواد مضر نیست. ترکیبات اسپری خوشبو کننده هوا در این مرحله، به شرح زیر می‌باشد. شما باید مواد و وسایل زیر را تهیه کنید.

 • شیشه اسپری ۲۴۰ میلی‌لیتری
 • دو قاشق غذاخوری، الکل پزشکی یا فندق افسونگر
 • ۱۸۰ میلی‌لیتر(سه چهارم فنجان) آب مقطر
 • ۱۵ تا ۲۰ قطره روغن اسانس

اسپری خوشبو کننده هوا

در ابتدا ۲ قاشق غذاخوری الکل پزشکی یا فندق افوسنگر را درون شیشه اسپری، بریزید. سعی کنید از ظرف شیشه‌ای استفاده کنید. اما اگر مقدور نبود، بهتر است ظرف پلاستیکی بسیار با کیفیت به کار ببرید.

اسپری خوشبو کننده هوا

سپس ۱۵ تا ۲۰ قطره روغن اسانس درون ظرف بریزید. شما می‌توانید از یک روغن اساسن یا ترکیبی از آن‌ها استفاده کنید. در زیر چند نمونه ترکیب روغن اسانس که رایحی جالبی دارند را معرفی می‌کنیم.

 • ایجاد یک رایحه آرام بخش با استفاده از ۱۰ قطره اسطوخودوس و ۵ تا ۸ قطره بابونه
 • ایجاد یک بوی انرژی دهنده با استفاده از ۵ قطره نارنج وحشی، ۵ قطره لیمو، ۵ قطره آهک و ۵ قطره گریپ فروت
 • ایجاد اسپری بوی فرش (خوشبو کنندخ) با استفاده از ۵ قطره اسطوخودوس  ۵ قطره لیمو و ۵ قطره رزماری
 • ایجاد عطر و بوی تازه با استفاده از ۴ قطره روغن درخت چای، ۸ قطره لیمو و ۶ قطره اکالیپتوس

اسپری خوشبو کننده هوا

سپس درب ظرف اسپری را ببندید و ظرف را تکان دهید تا با الکل یا فندق افسونگر، به خوبی ترکیب شوند. الکل پزشکی یا فندق افسونگر، روغن اسانس را تجزیه کرده و کمک می‌کند راحت‌تر با آب مقطر میکس شود.

اسپری خوشبو کننده هوا

سپس حدود ۱۸۰ میلی‌لیتر آب مقطر درون ترکیب آماده شده بریزید و دوباره آن را تکان دهید.

اسپری خوشبو کننده هوا

اسپری خوشبو کننده خانگی آماده شد. حال هر بار که می‌خواهید از آن استفاده کنید، قبل از اسپری کردن، یکبار آن را تکان دهید و سپس از آن برای تازه کردن، فضای اتاق و منزل استفاده کنید.

طرز تهیه خوشبو کننده هوا

طرز تهیه خوشبو کننده هوا

ساخت خوشبوکننده و ضدعفونی کننده هوا

این خوشبو کننده هوا، حاوی سرکه بوده و به همین دلیل، به عنوان ضدعفونی کننده هوا نیز عمل می‌کند. وسایل زیر را آماده کرده و طرز تهیه خوشبو کننده هوا را دنبال کنید.

 • شیشه اسپری ۲۴۰ میلی‌لیتری
 • ۱ قاشق غذاخوری جوش شیرین
 • نصف فنجان (۱۲۰ میلی‌لیتر) آب گرم
 • ۱ قاشق غذاخوری سرکه سفید
 • ۲ تا ۳ قطره روغن اسانس

ساخت خوشبوکننده و ضدعفونی کننده هوا

بطری شیشه‌ای را با نصف فنجان آب گرم پر کنید. سعی کنید از ظروف شیشه‌ای استفاده کنید چون برخی از روغن‌های اسانس، به ظروف پلاستیکی آسیب می‌رسانند.

ساخت خوشبوکننده و ضدعفونی کننده هوا

سپس یک قاشق غذاخوری جوش شیرین درون آب بریزید و درب بطری شیشه‌ای را بسته و چند بار تکان دهید تا با آب مخلوط شود.

ساخت خوشبوکننده و ضدعفونی کننده هوا

۱ قاشق غذاخوری سرکه سفید به آن اضافه کرده و تکان دهید. سعی کنید از سرکه‌های انگور و سیب استفاده نکنید. چون ممکن است بر روی وسایل دکوراسیون سفید رنگ، لکه بیاندازند.

ساخت خوشبوکننده و ضدعفونی کننده هوا

سپس، ۲ تا ۳ قطره روغن اسانس به ترکیب اضافه کنید. طبیعی است که با اضافه کردن، اسانس بیشتر، قدرت خوشبو کننده نیز بیشتر خواهد بود. پس از این مرحله، در بطری شیشه‌ای را بسته و تکان دهید.

ساخت خوشبوکننده و ضدعفونی کننده هوا

حالا این اسپری را می‌توانید در هر جایی که بوی ناخوشایند به مشام می‌رسد، استفاده کنید. جوش شیرین باعث از بین رفتن بوی بد شده، در حالیکه سرکه باعث کشته شدن باکتری‌ها می‌شود و روغن اسانس نیز بوی خوش ایجاد می‌کند.

خوشبو کننده هوا گیاهی

طرز تهیه خوشبو کننده هوا گیاهی

بهترین ترکیبات اسپری خوشبو کننده هوا برای این خوشبو کننده هوا گیاهی عبارتند از: ادویه جات،گیاهان معطر و تازه و مرکباتی نظیر پرتقال و لیمو، این مرکبات می‌توانند باقی مانده آخرین آشپزی شما باشند. برای درست کردن این خوشبو کننده لیست زیر را تهیه کنید و طرز تهیه خوشبو کننده هوا را دنبال کنید.

 • ترکیب یک برش پرتقال با ۱ تا ۲ عدد چوب دارچین، نصف قاشق غذاخوری دانه میخک، نصف قاشق دانه فلفل فرنگی و یک عدد ستاره انیس برای ایجاد خوای تازه برای فصل زمستان و پائیز.
 • اگر دوست دارید بوی تازه و شیرین را امتحان کنید، ۲ برش لیمو، ۳ شاخه رزماری و ۱ قاشق چایخوری عصاره وانیل را امتحان کنید. یا سه تا چهار شاخه آویشن، نصف قاشق چایخوری نعناع، ۱ قاشق چایخوری وانیل ۳ برش لیمو را ترکیب کنید.

خوشبو کننده هوا گیاهی

سپس مواد اولیه را درون یک قابلمه بگذارید و بر روی آن آب بریزید. توجه داشته باشید که سطح آب نباید بالاتر از سط مواد باشد. سپس اجازه دهید آب به جوش آید. بعد از اینکه آب جوشید، شعله را کم کنید.

خوشبو کننده هوا گیاهی

اگر سطح آب پایین آمد، مقداری آب به آن اضافه کنید. هرگز شعله را ترک نکنید. اگر مجبور به ترک بودید،شعله را خاموش کرده و از منزل خارج شوید.

خوشبو کننده هوا گیاهی

خوشبوکننده هوای شما آماده است، هر موقع خواستید از آن استفاده کنید، دوباره آن را با شعله کم، گرم کنید تا بخارهایی که از در اثر تبخیر خارج می‌شوند، باعث معطر شدن فضای خانه شوند. هر وقت از آن استفاده نمی‌کنید در یک شیشه در یخچال نگه دارید.

منبع این مقاله:
wikihow