آش خوشمزه سرعین : آش دوغ

طرز تهیه آش دوغ

آموزش تهیه و پخت آش دوغ:

طرز تهیه آش دوغ

مواد لازم برای تهیه آش دوغ:

ماست پرچرب                        ٢ لیتر

دوغ محلی                            ٢ لیتر

برنج                                    ١ پیمانه

نخود پخته                            ١/۵ پیمانه

تره و گشنیزو شوید پاک شده    نیم کیلو

سیر                                   به مقدار زیاد

نمک                                  به مقدار لازم

تخم مرغ(اختیاری)                ۱ عدد

طرز تهیه آش دوغ :

۱- ماست را با همزن برقی و یا دستی آن‌قدر هم بزنید تا کاملا شل شود، بعد کم کم دوغ را به آن اضافه کرده و باز هم بزنید تا کاملا شل و یک‌دست شود.

۲- تخم مرغ را داخل مخلوط دوغ شکسته و باز هم بزنید تا کاملا تخم‌مرغ باز شود(تخم‌مرغ از بریدن دوغ در زمان پخت جلوگیری می‌کند).

۳- مخلوط دوغ و تخم‌مرغ را که کاملا یک‌دست شده روی حرارت زیاد اجاق قرار دهید و با قاشق چوبی هم بزنید(استفاده از قاشق چوبی به این دلیل پیشنهاد می‌شود که این آش نیاز به هم زدن طولانی مدت روی شعله دارد و چون دسته قاشق چوبی کمتر داغ می‌شود دستتان نمی‌سوزد)

۴- در همین زمان یک پیمانه برنج خام را شسته و داخل مخلوط دوغ روی حرارت بریزید و دائم هم بزنید تا دوغ نبرد و شعله را هم روی زیاد نگه دارید. آنقدر هم بزنید تا برنج نسبتا بپزد و غلظت دوغ طوری باشد که رد آن روی قاشق چوبی بماند و کم کم آش شروع به قل قل کند.حدودا ٢۵-٣٠ دقیقه تا رسیدن به این مرحله طول می‌کشد. در این زمان برای جلوگیری از سر رفتن آش کمی شعله را ملایم می‌کنیم، توجه داشته باشید که اگر زیادی شعله را کم کنید دوغ می‌برد.

۵-وقتی آش شروع به قل‌قل کرد، تره و گشنیز خردشده را به آن اضافه کنید. توجه داشته باشید که جعفری اضافه نکنید که طعم آش را به کلی عوض می‌کند. یه عده‌ی کمی شوید هم به سبزیجات اضافه می‌کنند. اما اگر برگ سیر دم دستتان دارید با سبزیجات همراه کنید تا آش طعم بهتری بگیرد. وقتی رنگ سبزی آش کمی تیره شد و در واقع پخت نخود پخته را اضافه کنید.

۶- نمک را در این موقع به آش اضافه کنید. اگر از اول نمک را اضافه کنید باعث می‌شود دوغ ببرد. ٢٠ دقیقه بعد از این مرحله آش شما آماده است. مرتب آش را هم بزنید. در نهایت توجه داشته باشید که آش دوغ رقیق است پس اجازه ندهید آنقدر بجوشد تا برنج آن را غلیظ کند. رنگ آش بایستی سفید باشد به همین دلیل از اضافه کردن زردچوبه و هر ماده رنگ‌دهنده دیگر خودداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.