شیرینی های مخصوص ماه رمضان

آموزش تهیه شیرینی های مخصوص ماه رمضان

صورتی‌ها: برای ماه مبارک رمضان شیرینی‌های مخصوصی وجود دارد که که با فرا رسیدن این ماه مورد پخت قرار می‌گیریند. شیرینی های مخصوص ماه رمضان را نمی‌توان در یک مطلب آموزش داد به همین دلیل هم در این مطلب ما شیرینی زولبیا که جزو شیرینی های مخصوص ماه رمضان محسوب می‌شود را انتخاب کرده‌ایم تا طرز تهیه آن را به شما آموزش دهیم.

شیرینی های مخصوص ماه رمضان

شیرینی های مخصوص ماه رمضان

شیرینی زولبیا در بین مردم طرفداران زیادی دارد و کلا بوی ماه رمضان را همراه خود به خانه‌ها می‌آورد. در ادامه طرز تهیه شیرینی زولبیا را یاد خواهید گرفت.

مواد لازم برای تهیه زولبیا:

  • نشاسته گل: ۱۰۰گرم معادل ۱/۲ لیوان
  • ماست پرچرب: ۱۵۰گرم معادل ۳/۴ لیوان
  • زعفران دم کرده: ۱ قاشق چای‌خوری

مواد لازم برای شربت زولبیا:

  • شکر: ۲ لیوان
  • آب: ۱ لیوان
  • آب‌لیمو: ۱ قاشق غذاخوری
  • گلاب: ۲ قاشق غذاخوری
  • زعفران دم کرده: ۱ قاشق مرباخوری

شیرینی های مخصوص ماه رمضان

طرز تهیه زولبیا، شیرینی های مخصوص ماه رمضان:

برای تهیه زولبیا، در ابتدا نشاسته را داخل ظرفی ریخته و ماست را قاشق، قاشق به نشاسته اضافه کنید و هم بزنید تا نشاسته در ماست به خوبی حل شود.

  • نکته: اگر مخلوط ماست و نشاسته شما از صافی رد نشد بهتر است یک قاشق غذاخوری ماست به مخلوط بیافزایید.

در این مرحله از طرز تهیه زولبیا مخلوط به دست آمده را از صافی بگذرانید و به ظرف دیگری منتقل کرده و زعفران دم کرده را نیز به مخلوط بیافزایید تا مواد حاصله حالت غلیط رو به آبکی داشته باشد.

حالا مخلوط آماده شده را داخل ظرفی بریزید و دور ظرف را با نایلون بپوشانید و سپس ظرف را داخل یک پتوی کوچک قرار دهید و اجازه دهید مخلوط ۲۴ ساعت در دمای آشپزخانه استراحت کند.

بعد از اتمام زمان استراحت زولبیا، در این مرحله نوبت به تهیه‌ی شربت زولبیا می‌رسد. برای تهیه شربت زولبیا، آب و شکر را داخل قابلمه‌ای ریخته و روی حرارت قرار دهید تا شکر در آب حل شود.

زمانی که مخلوط آب و شکر اولین جوش را زد، گلاب، آب‌لیمو و سپس زعفران را به مخلوط بیافزایید. شربت را حدود ۵-۶ دقیقه با حرارت ملایم بجوشانید تا شربت از حالت آبکی خارج شده و قوام بیاید.

بعد از آماده شدن شربت، اجازه دهید شربت خنک شود و گرم و یا داغ نباشد.

شیرینی های مخصوص ماه رمضان

در ادامه یک ظرف کوچک انتخاب کرده و روغن داخل آن بریزید و روی حرارت قرار دهید تا روغن داغ شود.

سپس با استفاده از ظرف سس مخلوط زولبیا را به صورت دورانی روی روغن بریزید تا سرخ شود زمانی که یک طرف زولبیا سرخ شد برگردانید و طرف دیگر آن را سرخ کنید تا زولبیا کاملا پخته و سرخ شود.

زولبیا سرخ شده را از روغن خارج کرده و بلافاصله داخل شربت سرد بیاندازید و با قاشق زولبیا را کمی فشار دهید تا در شربت فرو رفته و شربت را جذب کند و بعد از گذشت ۲۰ دقیقه زولبیا را از شربت بیرون بیاورید. زولبیا شما آماده است نوش جان.