خرید عطر و ادکلن اورجینال
سنت های ماه مبارک رمضان

آیا سنت‌های ماه مبارک رمضان را می‌دانید؟

با نزدیک شدن ماه رمضان، همه دل‌ها آماده پذیرای این ماه عزیز می‌شوند. ماه رمضان از زمان‌های قدیم سنت‎های بسیار زیادی را داشت که بیشتر آن‌ها به امروز هم منتقل شده است. با دانستن سنت های ماه مبارک رمضان می‌توانیم از فضیلت‌های این ماه بهره زیادی ببریم. در این مطلب از مجله بانوان و دخترانه صورتی‌ها، چند مورد از سنت های ماه رمضان را بررسی می‌کنیم. همراه ما باشید.

سنت های ماه مبارک رمضان

سنت های ماه رمضان

تبریک ماه رمضان

از زمان‌های قدیم رسم مردم این بود که روز اول ماه رمضان را به یکدیگر تبریک می‌گفتند. امروزه نیز این سنت بر جای مانده و با وجود صفحات مجازی به یکدیگر پیام تبریک حلول ماه مبارک رمضان را ارسال می‌کنند.

جشن روز نزول قرآن

همانطور که می‌دانید قرآن در ماه مبارک رمضان نازل شده است، یکی دیگر از سنت های ماه مبارک رمضان برگزاری جشن روز نزول قرآن می‌باشد. هر چه این جشن باشکوه‌تر برگزار شود، رضایت و خشنودی خدا نیز بیشتر است.

به اعتقاد مسلمانان در شب لیله القدر که مقدس ترین شب سال است تاثیر دعا هزاران بار قوی تر از روزهای دیگر سال است.

سنت های رمضان

طبل زن رمضان

از زمان‌های قدیم طبل‌زنی در ماه رمضان سنت بود ولی امروزه خیلی کم‌رنگ‌تر از قبل دیده می‌شود. به طبل‌زن‌ها “مسحراتی” می‌گویند که موقع سحری برای بیدار کردن مردم با طبل به خیابان‌ها می‌رود.

نزدیک شدن به خداوند

ماه رمضان ماهی است که دزدی و کارهای خلاف در آن کمتر از سایر ماه‌ها دیده می‌شود. این نشان می‌دهد که همه مردم به نوعی می‌خواهند این ماه را به خدا نزدیک‌تر شوند. نزدیک شدن به خدا در این ماه مبارک، نوعی سنت به شمار می‌آید.

سنت های ماه رمضان

سنت های ماه مبارک رمضان

روز میهمان کردن کودکان

یکی دیگر از سنت های ماه رمضان روز میهمان کردن کودکان است. در چهاردهمین روز ماه رمضان مسلمانان روز گرگیعان را جشن می‌گیرند. در این روز کودکان لباس‌های سنتی به تن کرده و همراه با خواندن آواز گارانگائو با یک کیف تزئین شده به درب خانه‌ها برای جمع‌آوری آجیل و شیرینی می‌روند. در گذشته به جای آجیل و شیرینی برنج و گندم و خرما جمع آوری می‌کردند. چه خوب است رسم‌های گذشته را پابرجا نگه داریم.

افطاری

افطاری دادن یکی از سنت های ماه رمضان بوده که خوشبختانه امروزه نیز این سنت در بین مسلمانان باقی مانده است. همه می‌دانند که افطاری دادن به مسلمانان دیگر فضیلت بسیاری دارد. سنت اصلی افطاری آب و خرما است که مردم در هر جای دنیا روزه‌شان را با آب و یا خرما باز می‌کنند.

شستشوی گناهان

یکی از سنت های ماه رمضان دوری از گناه و توبه است. یک سنت جالب در اندونزی این است که مسلمانان پیش از ماه رمضان تن‌شان را در آب‌های مقدس شست و شو می‌دهند تا جسم و روحشان را از گناه پاک کنند.

ممنون که با مطلب سنت های ماه مبارک رمضان همراه ما بودید ♥