سد کوثر گچساران

سد کوثر گچساران، جاذبه گردشگری جنوب ایران

یکی از جاذبه‎های گردشگری جنوب ایران، سد کوثر گچساران است که طبیعتی بسیار زیبا و دیدنی دارد. سد کوثر در استان کهگیلویه و بویراحمد و شهر گچساران قرار دارد، این سد در روبروی رودخانه خیر آباد احداث گشته است. سد کوثر هم جنبه گردشگری و تفریحی دارد و هم اینکه آب آشامیدنی، کشاورزی و صنعتی این استان را تامین می‌کند. در ادامه این مطلب از مجله صورتی‌ها، مختصری در مورد سد کوثر مطالعه کرده و در آخر عکس‌های سد کوثر گچساران را مشاهده خواهید نمود. همراه ما باشید.

معرفی سد کوثر گچساران

سد کوثر گچساران

افتتاح سد کوثر گچساران به سال ۱۳۸۳ شمسی برمی‌گردد، این سد آب آشامیدنی ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از مردم استان خوزستان، هرمزگان و بوشهر و همچنین خودِ شهر گچساران را تامین می‌کند. سد کوثر گچساران یکی از نوع سدهای بتنی وزنی است که ارتفاع آن از پی در حدود ۱۴۴متر و طول تاج سد در حدود ۱۹۰متر بوده و عرض سد در پی در حدود ۶۳ متر و در تاج ۷متر می‌باشد. تراز تاج سد ۶۳۸ متر از سطح دریا بوده و در محور سد تراز سد ۴۹۴ متر از سطح دریاست.

 

مناظر این سد نیز جنبه تفریحی دارد و هر ساله، مخصوصا ایام نوروز، گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. به علت وجود سد، آب و هوای این منطقه بسیار معتدل و دلچسب بوده و همین هم علت دیگر جذب گردشگران می‌باشد. همچنین قایق سواری و ماهیگیری هم در این منطقه رایج است. اگر به این منطقه از کشور عزیزمان سفر کردید پیشنهاد می‌کنیم از این سد نیز دیدن فرمایید.

عکس‌های سد کوثر گچساران

عکس‌های سد کوثر گچساران

سد عکس سد کوثر از نمای روبه‌رویی

عکس سد کوثر

سد گچساران

سد گچساران

سد کوثر شهر گچساران

سد کوثر شهر گچساران

عکس سد کوثر

عکس سد کوثر

سد کوثر

سد کوثر

ممنون که با این مطلب گردشگری همراه ما بودید، با سد کوثر گچساران آشنا شدید، امیدوارم موقع سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد از این سد نیز بازدید کنیم. اگر این سد را از نزدیک دیده‌اید، تجربه بازدید خود را بیان کنید ♥