آموزش ساخت شمع دکوری و تزئینی

ساخت شمع دکوری

در گذشته شمع کاربردی جز ایجاد روشنایی نداشت. اما در عصر حاضر با افزایش امکانات روشنایی، اغلب از شمع‌ها برای تزیین و زیباسازی سفره‌ها و میزها در مناسبت‌های مختلف، مثل هفت سین، تولد، عروسی و … استفاده می‌کنند. این شمع‌ها معمولا در اشکال، رنگ‌ها و الگوهای مختلفی در بازار قابل خرید هستند. اما برای کسانی که علاقه‌مند به هنرهای دستی هستند، ساخت شمع دکوری یک سرگرمی محسوب می‌شود.

ساخت شمع دکوری

ساخت شمع دکوری

اینک مناسبت‌های مختلف بدون شمع تزئینی معنایی ندارد و به طوری که یکی از وسایل تزئینی سفره‌ها و میزها این شب‌ها به حساب می‌آید. شمعی که در این آموزش در نظر گرفته شده است، با داشتن رنگ‌های گرم و پاییزی، مناسب مراسمات این فصل است همچنین برای ساخت شمع دکوری از لیوان کاغذی که برای نگهداری موم داغ یک انتخاب ایده‌آل هستند، استفاده شده است. برای شروع، وسایل و لوازم زیر را تهیه کنید و طبق دستور عمل ساخت، پیش بروید. مطمئنا ساخت این شمع‌های پاییزی و زیبا، یک سرگرمی خوب خواهند بود.

لوازم و وسایل مورد نیاز برای ساخت شمع تزئینی

لوازم و وسایل مورد نیاز برای ساخت شمع دکوری

  • لیوان کاغذی
  • چاقو
  • فیتیله شمع
  • چسب خمیری
  • نوار چسب
  • شمع سفید یا موم شمع
  • قوطی حلبی
  • مداد شمعی یا گواش در رنگ زرد و نارنجی

تهیه و آماده سازی قالب

در ابتدا، لیوان را وارونه کرده و با استفاده از چاقو، یک سوراخ کوچک در وسطِ تهِ آن ایجاد کنید.

ساخت شمع تزئینی

سپس فیلیته‌ی شمع را به طول، ۱۰ سانتی‌متر بیشتر از ارتفاع لیوان، ببرید. سپس نخ فیتیله را از درون سوراخ رد کنید. حدود ۲٫۵ سانتی‌متر از بالا سوراخ، اضافه نگه دارید و باقی نخ را مانند شکل، در زیر لیوان رها کنید.

در این مرحله با استفاده از چسب خمیری، مانند عکس زیر، فیلیته را به لیوان بچسبانید. این کار، برای این انجام می‌شود که سوراخ کاملا پوشانده شود پس دقت داشته باشید، سوراخ راه خروجی نداشته باشد. برای اطمینان بیشتر می‌توانید آن را کاملا با چسب نواری، حفاظ کنید.

ساخت شمع تزئینی

سپس لیوان را برگردانید و مانند عکس زیر، با استفاده از چسب نواری، فیتیله را به صورت عمود و ثابت نگه دارید.

ساخت شمع تزئینی

ذوب کردن شمع سفید

با استفاده از چاقو، دو طرف موم شمع مانند تصویر زیر، خراش بزنید و آن را به تکه‌های کوچک‌تر خرد کنید.

ساخت شمع تزئینی

سپس تکه‌های موم خرد شده را درون یک قوطی حلبی بریزید و آن را کامل پر کنید. سپس قوطی را در ظرفی حاوی حدود ۵ سانتی‌متر آب قرار دهید. سپس به آب را روی شعله گذاشته تا از طریق حرارت آب، موم‌ها ذوب شوند.

ساخت شمع تزئینی

شمعی که خواهیم ساخت، متشکل از سه لایه سفید نارنجی و زرد خواهند بود. چون لایه اول از بالا، سفید خواهد بود، پس ابتدا باید رنگ سفید را ایجاد کنیم. پس نیازی به اضافه کردن، رنگ به موم سفید نیست. زمانی که موم کاملا ذوب شد، حدود ۲۰ درصد لیوان کاغذی را از موم سفید، پر کنید.

ساخت شمع تزئینی

نکته: این اندازه می‌تواند حدودی باشد. اما برای این که بخواهید فاصله لایه‌ها دقیق و به طور دلخواه باشد، روی لیوان با ماژیک مشکی رنگ علامت گذاری کنید و پس از آن، مقدار موم را تا سطح همان خطوط پر کنید.

رنگ کردن موم سفید

در این مرحله از ساخت شمع دکوری باید دقت کنید برای اضافه کردن لایه، باید اجازه دهید لایه قبلی کاملا منجمد شود. ممکن است حتی ۲۴ ساعت صبر کنید. پس برای ساخت این شمع نباید عجله کنید.

اما رنگی کردن، موم. برای اینکار ما از مداد شمعی نارنجی و زرد استفاده کرده‌ایم. برای شروع، مانند لایه اول، موم سفید را ذوب کنید. زمانی که موم کاملا  آب شد، رنگ نارنجی را اضافه کنید و با سیخ چوبی به هم بزنید تا مداد شمعی نیز ذوب شود. برای این مداد شمعی، سریع ذوب شود، آن را به تکه‌های کوچک خرد کنید. همچنین نباید کل مداد را درون موم بریزید. این کار را با حوصله و با فاصله آن‌ها دهید. پیشنهاد می‌شود، ۲ تا ۴ سانتی‌متر از آن را خرد کنید و اضافه کنید و سپس برای پر رنگ‌تر شدن، مقادیر بیشتری به آن اضافه کنید. زمانی که متوجه شدید، موم سفت شد، یعنی کاملا اشباع شده است و اضافه کردن، رنگ را متوقف کنید.

ساخت شمع تزئینی

سپس رنگ نارنجی را بر روی لایه سفید در ارتفاعی که در نظر گرفته‌اید، به آرامی اضافه کنید. در این آموزش حدود ۷۰ درصد، لیوان از لایه نارنجی تشکیل شده است. پس از ریختن موم نارنجی در لیوان، اجازه دهید کاملا منجمد شود.

ساخت شمع تزئینی

پس از اضافه کردن لایه دوم، نوبت لایه سوم است. در این مرحله از ساخت شمع دکوری مانند مرحله قبلی، پس از ذوب کردن، موم، به همان روالی که گفته شد، رنگ زرد را به موم اضافه کنید و با حوصله هم بزنید تا ذوب شده و موم از رنگ اشباع شود. پس از تهیه موم زرد رنگ و اطمینان از منجمد شدن، لایه دوم، لایه سوم را تا انتهای لیوان پر کنید. حدودا ۱۰ درصد ارتفاع لیوان، ارتفاع لایه سوم خواهد بود.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

آموزش ساخت استند گلدان با لوله مسی

[/box]

 

آموزش ساخت شمع فانتزی

جدا کردن شمع ساخته شده از قالب

از آنجایی که وجود فیتیله در زیر شمع، نیاز نخواهد بود و نخ اضافی در روی لایه زرد رنگ، همان قسمت زیر، شمع است، با استفاده از قیچی اضافه نخ فیتیله را ببرید.

آموزش ساخت شمع فانتزی

پس از برش اضافات نخ فیتیله، لیوان را سر و ته کنید. چسب‌هایی که در ابتدا برای محکم‌کاری چسبانده شده بودند را از لیوان جدا کنید. سپس به آرامی کناره‌های لیوان را فشار دهید تا شمع از قالب کاغذی خارج شود.

ساخت شمع دکوری

ممکن است در قسمت مرز، رنگ‌ها به هم قاطی شوند. برای برطرف شدن این مشکل، با استفاده چاقو، به مرز رنگ‌ها سر و سامان دهید. پس از اصلاح هر لبه ناهموار، سشوار را روی سطح شمع بگیرید و با انگشتان خود آن را صاف کنید.

آموزش ساخت شمع فانتزی

ساخت شمع دکوری در این مرحله به اتمام رسید. با همین روش، می‌توانید شمع‌های تزئینی و دکوری را برای هر فصل و هر مناسبت بسازید و از آن‌ها در تزئین مراسمات خود استفاده کنید. فقط باید در نظر بگیرید به تعداد هر رنگ، ممکن از یک روز برای ساخت آن، زمان نیاز باشد.

آموزش ساخت شمع فانتزی

 

منبع این آموزش:

ehow

2 دیدگاه برای “آموزش ساخت شمع دکوری و تزئینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.