آموزش ساخت دستبند گره ای با مهره

ساخت دستبند گره ای با مهره

دنیای بدلیجات دست ساز بسیار گسترده و رنگارنگ است و می‌توان با استفاده از برخی وسایل که اصلا فکرش را هم شاید نتوان کرد، بدلیجات زیبا و شیکی ساخت. زیورآلات و بدلیجات دست ساز از آن دسته هنرهایی است که علاقه‌مندان زیادی مخصوصا در بین دختر خانم‌ها دارد. دنیای مهره‌های رنگی با اشکال مختلف و استفاده از آن‌ها برای ساخت دستبند دست ساز، گردنبند، گوشواره دست ساز و غیره بسیار جذاب و دلنشین است. دستبندهای گره ای طراحی بسیار ساده و در عین حال زیبایی دارند که با اضافه کردن برخی المان‌های خاص می‌توان مدل‌های متنوع‌تری نیز ساخت. در این بخش از هنرهای دستی صورتی‌ها ساخت دستبند گره ای با مهره فلزی خدمت شما آماده کرده‌ایم. با دنبال کردن این آموزش یک دستبند گره ای جالب برای خود یا دوست‌تان بسازید.

ساخت دستبند گره ای با مهره

ساخت دستبند گره ای با مهره

در این آموزش از مهره‌ی فلزی و طناب استفاده شده است. شاید با خود بگویید استفاده از پیچ و مهره در ساخت دستبند جالب به نظر نرسد. اما همانطور که در تصویر نیز مشاهده می‌کنید، نتیجه‌ی کار بسیار جالب شده است. در لیست زیر وسایل مورد نیاز برای ساخت این دستبند گره ای با مهره را مشاهده می‌کنید.

وسایل مورد نیاز برای ساخت دستبند گره ای با مهره

  • مهره شش ضلعی سایز کوچک
  • طناب ۳ میلیمتری – می‌توانید از طناب چرمی، لاستیکی، کنفی و … استفاده کنید.
  • چسب قطره‌ای
  • قیچی
  • چسب نواری

وسایل مورد نیاز برای ساخت دستبند گره ای با مهره

پس از تهیه کردن وسایل مورد نیاز، مراحل ساخت دستبند گره ای را به صورت مرحله به مرحله دنبال کنید.

مراحل ساخت دستبند گره ای با مهره:

مرحله اول

در ابتدا طناب ۳ میلی‌متری را به سه قسمت تقسیم کنید. سپس قسمت اول را به طول ۴۰ سانتی‌متر ببرید. این قسمت را به عنوان پایه مورد استفاده قرار خواهد گرفت و مهره‌ها از آن رد خواهند شد. طناب دوم را به طول ۶۰ سانتی‌متر ببرید. این قسمت از طناب به عنوان گره دستبند استفاده خواهد شد. طناب سوم را هم به طول ۲ متر ببرید و آن را از وسط تا کنید (اندازه طناب‌ها به سایز مچ‌تان بستگی دارد).

پس از تهیه کردن طناب‌ها، طناب ۴۰ سانتی‌متری را با استفاده چسب نواری بر روی سطح کار خود بچسبانید. سپس تمام مهره‌های فلزی را از طناب پایه رد کنید و سه تا مهره هم برای بستن دستبند گره ای نگه دارید. در این آموزش از ۱۷ مهره استفاده شده است. اما تعداد مهره‌ها به سایز مچ دست‌تان بستگی دارد.

به فاصله ۱۰ سانتیمتری از سر طناب چسب نواری بزنید. به سر دیگر طناب هم یک تکه چسب دیگر بزنید. طناب بلند را از زیر طناب پایه (قرمز) رد کنید. اینکار را طوری انجام دهید که طول هر دو سر طناب یکسان شوند.

مراحل ساخت دستبند گره ای با مهره

مرحله دوم از ساخت دستبند گره ای با مهره:

این مرحله، شش گام زیر را شامل می‌شوند:

گام اول: گره اول را به روش ساده بزنید.

گام دوم: اولین طناب را از زیر رد کنید (آبی با گره)

گام سوم: طناب دوم (سبز بدون گره) را از روی طناب پایه رد کنید. هر طناب را از حلقه‌ای که با طناب مقابلش ایجاد شده رد کنید.

گام چهارم: یک مهره را به سمت گره بیاندازید تا با گره یکی شود.

گام پنجم: دو گره بزنید. می‌توانید تعداد گره‌ها را افزایش دهید. تعداد گره‌ها فاصله بین مهره‌های فلزی را مشخص می‌کند.

گام ششم: همین مراحل را آنقدر تکرار کنید تا دستبند گره‌ای به طول دلخواه تان برسد.

مراحل ساخت دستبند گره ای با مهره

مرحله سوم:

در این مرحله دو تکه چسب نواری را جدا کنید. سپس مانند تصویر زیر بر روی آخرین گره، یک یا دو قطره چسب قطره‌ای بزنید تا خیالتان از محکم بودن گره راحت شود. چند ثانیه صبر کنید و سپس هر دو سر طناب‌ها را بدون بریدن طناب پایه ببرید.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

ساخت گلدان دکوری با استفاده از چسب حرارتی

[/box]

 

مراحل ساخت دستبند گره ای با مهره

مرحله چهارم:

در این مرحله از ساخت دستبند گره ای با مهره فلزی، باید قفل دستبند را اضافه کنیم. برای این کار سر طناب‌های باقی‌مانده را گرفته و از میان یکی از دو مهره باقی‌مانده رد کنید. با قسمت باقیمانده طناب ۶۰ سانتیمتری، سه گره پشت سر هم دور طناب پایه و بالای مهره فلزی بزنید. مهره را رد کنید و سه گره دیگر به همان ترتیب بزنید. سپس یک یا دو قطره چسب به آخرین گره قفل، بزنید. بدون بریدن طناب تنظیم‌کننده گره، قسمت اضافی طناب گره را ببرید. در این مرحله دقت داشته باشید چسب کمی استفاده کنید و حتما در حین خشک شدن آن، طناب تنظیم کننده را داخل قفل حرکت دهید تا ثبات شود.

مراحل ساخت دستبند گره ای با مهره

مرحله پنجم

تقریبا به پایان ساخت این دستبند گره‌ای رسیدیم. فقط باید دو سر طناب‌های آویزان را گره بزنید، یک مهره از هر کدام رد کنید و دوباره سر طناب‌ها را گره بزنید.

مراحل ساخت دستبند گره ای با مهره

به همین سادگی، با کمی حوصله و کمترین وسایل ممکن یک دستبند گره ای شیک و زیبا درست کردید.

دستبند گره ای

از این روش می‌توانید برای ساخت انواع مختلف دستبند گره‌ای استفاده کنید و به جای مهره از وسایل دیگری مانند مروارید و … به کار ببرید. امیدواریم این بخش مورد پسند شما قرار گرفته باشد.

منبع آموزش:

instructables

1 دیدگاه برای “آموزش ساخت دستبند گره ای با مهره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.