ساخت جعبه جواهرات با لوله دستمال کاغذی

ساخت جعبه جواهرات با وسایل دور ریختنی

ما معتقدیم جواهرات باید درون یک جعبه جواهرات زیبا قرار داشته باشند. هر بانویی به یک جعبه جواهرات نیاز دارد تا جواهرات و زیورآلات خود را درون آن نگه دارد. این کار علاوه بر نظم دادن و سازماندهی به جوهرات باعث می‌شود جواهرات شما گم نشوند. پیدا کردن یک جعبه بزرگ و مخصوص برای زنان یک چالش است. در این آموزش از هنرهای دستی ساخت جعبه جواهرات با وسایل دور ریختنی را خدمت شما آموزش می‌دهیم.

ساخت جعبه جواهرات با وسایل دور ریختنی

ساخت جعبه جواهرات با وسایل دور ریختنی

این کاردستی علاوه بر اینکه یک وسیله کاربردی و یک کار سلیقه‌ای است چون از یک وسیله غیرقابل مصرف ساخته می‌شود می‌تواند هم برای خودتان و هم برای اطرافیانتان جذاب باشد. برای ساخت این وسیله‌ی کاربردی نیازی به لوازم و ابزار خاصی نیست. این جعبه با وسایل ساده‌ای نظیر استوانه دستمال کاغذی، مقوا، سیخ چوبی، چسب، روبان و کاغذ رنگی ساخته می‌شود و واقعا پس از ساخت می‌تواند بسیار جذاب و زیبا به نظر برسد. وسایل و ابزار مورد نیاز برای ساخت این جعبه را می‌توانید در لیست زیر مشاهده می‌کنید و پس از مراحل ۸ گانه ساخت آن را به صورت گام به گام که در ادامه همراه با تصاویر آماده شده است، دنبال کنید.

وسایل لازم برای ساخت جعبه جواهرات با وسایل دور ریختنی

  • استوانه مقوایی دستمال کاغذی
  • مقوای ساده
  • سیخ چوبی
  • قیچی تیز
  • خط کش
  • تیغ موکت بری
  • چسب
  • کاغذ رنگی یا کاغذ کادو
  • روبان و نوارهای تزئینی
  • روغن جلا چوب

ساخت جعبه جواهرات با وسایل دور ریختنی

مراحل ساخت ساخت جعبه جواهرات:

پس از تهیه وسایل و ابزار موردنیاز، مراحل ساخت جعبه جواهرات با وسایل دور ریختنی را به صورت گام به گام دنبال کنید.

گام اول ساخت جعبه جواهرات با وسایل دور ریختنی: برش استوانه مقوایی دستمال کاغذی

در این مرحله با استفاده از تیغ موکت بری استوانه مقوایی دستمال کاغذی را مانند شکل زیر به دو قسمت به اندازه‌های ۱/۵ سانتی‌متر و ۷/۵ سانتی‌متر تقسیم می‌کنیم. دقت داشته باشید تا در طول برش اندازه‌های گفته شده کوچک یا بزرگ نشوند. برای اینکه مطمئن شوید اندازه‌ها را رعایت کرده‌اید، پیش از برش با استفاده از ماژیک یا خودکار استوانه را علامتگذاری کنید.

ساخت جعبه جواهرات با وسایل دور ریختنی

گام دوم: برش دو دایره از مقوای ساده

کارتن یا مقوای ساده‌ای که تهیه کرده بودید را به اندازه‌ی لوله دستمال کاغذی علامتگذاری کنید. به این ترتیب که لوله را بر روی مقوا قرار داده و با استفاده از خودکار یکبار از درون و یکبار از بیرون لوله علامتگذاری کنید سپس برای برش باید مابین دو خط را با قیچی به صورت منظم ببرید. با این روش از مقوای ساده دو دایره به اندازه دهانه استوانه جدا کنید.

ساخت جعبه جواهرات با وسایل دور ریختنی

گام سوم: ساختن در جعبه جواهر

در این مرحله باید در جعبه جواهر را که همان استوانه کوچک‌تر است کمی شکل دهیم. برای اینکار یک نوار نازک را مانند شکل به داخل استوانه کوچک بچسبانید. پیش از چسباند قسمت بیرونی آن را با کاغذ طرح مدنظر پوشش دهید.

ساخت جعبه جواهرات با وسایل دور ریختنی

گام چهارم: پوشاندن قسمت های داخلی مقوا با کاغذ طرح دار

قسمت داخلی همه مقواها را با کاغذ رنگی یا کاغذ کادو بپوشانید. دقت داشته باشید که برای پوشاندن قسمت داخلی حلقه کوچک باید کاغذ رنگی یا کادو را یک سانتی متر بیشتر در نظر بگیریم. برای اینکه وقتی درب جعبه را می‌بندید، محکم بسته شود.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

چطور یک جعبه مقوایی کوچک بسازیم

[/box]

ساخت جعبه جواهرات با وسایل دور ریختنی

گام پنجم: چسباندن دایره‌ها به استوانه‌ها

در این مرحله دایره‌هایی که در مرحله قبل با استفاده از کاغذ طرح دار، زیبا کرده‌اید را باید بر روی استوانه‌های بچسبانید. به این ترتیب که کی از دایره‌های بریده شده را به یک طرف استوانه و دایره دیگر را به یک طرف حلقه بریده شده‌ی کوچک بچسبانید.

ساخت جعبه جواهرات با وسایل دور ریختنی

گام ششم ساخت جعبه جواهرات با وسایل دور ریختنی: چسباندن سیخ چوبی به سطوح خارجی مقوا

تا این مرحله شاید طرح کلی جعبه شکل گرفته باشد. اما این مرحله مهم‌ترین قسمت آموزش ساخت جعبه جواهرات می‌باشد چرا که پس زا این مرحله زیبایی آن چندین برابر بیشتر خواهد شد.

در این مرحله باید تمام سطوح خارجی جعبه را با سیخ‌های چوبی پوشش دهید. در ابتدا قسمت در جعبه را باید با چوب پوشش دهید. برای اینکار سیخ‌های چوبی را در اندازه‌های مناسب ببرید و آن‌ها را با چسب روی در جعبه بچسبانید. دقت کنید تا شکل دایره‌ای در حفظ شود و فاصله‌ای بین چوب‌ها نماند.

ساخت جعبه جواهرات با وسایل دور ریختنی

سپس مانند تصویر زیر کناره‌های جعبه را به همان ترتیب با چوب پوشش دهید. در این مرحله باید دقت داشته باشید، تمام چوب‌ها در یک اندازه باشند. چون ارتفاع استوانه ثابت است.

ساخت جعبه جواهرات با وسایل دور ریختنی

گام هفتم: جلا دادن به چوب‌ها

در این مرحله جعبه ساخته شده را با دو لایه روغن جلا چوب پوشش دهید و اجازه دهید به طور کامل خشک شود.

ساخت جعبه جواهرات با وسایل دور ریختنی

گام هشتم: تزئین جعبه جواهرات

در مرحله هشتم ساخت جعبه جواهرات با وسایل دور ریختنی نوبت به تزئین با روبان و بندی که از قبل آماده کرده بودید می‌رسد. روبان و بند را با استفاده از چسب بر روی در و بدنه باکس بچسبانید.

ساخت جعبه جواهرات با وسایل دور ریختنی

ساخت جعبه جواهرات در این مرحله به اتمام رسید. امیدواریم از این آموزش لذت برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.