آموزش ساخت جا دستمال کاغذی

صورتی‌ها: جا دستمال کاغذی یکی از مواردی است که همواره تاثیر زیادی بر ظاهر دکوراسیون منزل دارد. این وسیله یکی از وسایل ضروری در هر منزل بوده که می‌تواند با جزئیات ساده چهره‌ی دکوراسیون را زیباتر کند. مدل‌های متفاوتی در برای آن وجود دارد و البته ایده‌های مختلفی نیز برای ساخت آن در دسترس است که می‌توانید با الهام گرفتن از آن‌ها خودتان دست به کار شوید. در این آموزش قصد داریم ساخت جا دستمال کاغذی با کارتن را خدمت همراهان محترم ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

ساخت جا دستمال کاغذی

ساخت جا دستمال کاغذی

جا دستمالی آموزش داده شده در این بخش به صورت یک خانه‌ی کارتنی فانتزی است که برای اتاق کودک بسیار مناسب و جالب خواهد بود. طبق نظر اکثر روانشناسان کودک، آموزش با سرگرمی همیشه جواب می‌دهد. یکی از بهترین روش‌ها برای تشویق کودک به استفاده مرتب از دستمال، جعبه دستمالی است که توجه کودک را جلب کند و خود او نیز در ساخت آن نقش داشته باشد.

معمولا کودکان ساخت کاردستی را از دوران پیش دبستانی آغاز می‌کنند و شاید ساخت کاردستی‌های کاغذی و اوریگامی‌های پیش پا افتاده، از ابتدایی‌ترین کاردستی‌های کودکان در این سنین باشد. شما می‌توانید با همراه کردن کودک در ساخت برخی کاردستی‌های پیچیده‌تر نسبت به سن کودک ذهن او را برای رشد، تقویت کنید. این آموزش یک پروژه عالی است که بچه‌ها را با چسب نواری، خودنویس یا قلم،  الگوهای کاغذی، پولک و پوم پوم و هر چی که دلتان می‌خواهد آشنا شده و کار با آن‌ها را برای اجرای ایده‌های ذهنی‌اش یاد بگیرد. در ادامه یاد خواهید گرفت که چگونه با کارتن یک جای دستمال کاغذی به شکل خانه بسازید. این جای دستمال را می‌توانید در اتاق کودک قرار دهید تا برای استفاده از دستمال تشویق کنید.

پیش از شروع طبق روال همیشه باید ابزار و وسایل مورد نیاز را فراهم کنید. لیست وسایل ساخت جا دستمال کاغذی با کارتن را در ادامه مشاهده می‌کنید.

ساخت جا دستمال کاغذی

وسایل مورد نیاز برای ساخت جا دستمال کاغذی:

  • کارتن چین دار
  • لوازم تزئینی: چسب نواری، خودنویس، قلم رنگ‌آمیزی، الگوی کاغذی، کاغذ باطه مجلات، کاغذ کادو، پوم پوم، پولک و …
  • دستمال کاغذی
  • تفنگ و چسب حرارتی
  • کاتر و تخته برش
  • خط کش

اگر خطوط برش و خطوط تا را روی چین‌های کارتن و هم‌جهت با آن‌ها بکشید، ساخت جای دستمال کاغذی ساده‌تر می‌شود. پس در مراحل ساخت این نکته را در نظر داشته باشید. پس از تهیه وسایل مورد نیاز مراحل ساخت جا دستمال کاغذی با کارتن را دنبال کنید.

مراحل ساخت جا دستمال کاغذی:

مرحله اول: اندازه گیری، علامتگذاری و برش خانه

در ابتدا یک تکه کارتن به طول ۲۰ اینچ در۷.۵ اینچ ببرید. سپس یک تکه‌ی ۶ در ۸ اینچی برای سقف و یک تکه‌ی ۲ در ۶ اینچی برای دودکش در نظر بگیرید. دقت کنید چین‌ها به صورت عمودی روی طرف بلند باشند. 

روی قطعه ۲۰ اینچی به ازای هر ۵ اینچ یک خط عمودی بکشید و روی خطوط را طوری با کاتر ببرید که فقط لایه اول کارتن برش بخورد. سپس یک خط دیگر با فاصله ۵.۵ اینچ از لبه‌ی پایین بکشید.

پس از آن قسمت و دوم چهارم را از وسط تقسیم کنید و در قسمت بالایی یک علامت بزنید. حال خطوط اتصال از علامت‌های بالای کارتن را به پایین هر بخش بکشید تا دو قسمت سقف تشکیل شوند.

لبه‌ی بالایی و سقف را ببرید. سپس کارتن را از روی خطوطی که کشیده‌اید تا بزنید و سپس با جمع کردن کارتن، خطوط را مخفی کنید. حالا دو لبه‌ی خانه را با چسب حرارتی به یکدیگر وصل کنید و محل اتصال را چند ثانیه با فشار دست نگه دارید تا باز نشود.

ساخت جا دستمال کاغذی

مرحله دوم: تزیین خانه

در این مرحله از ساخت جا دستمال کاغذی با کارتن باید زمانی که کارت صاف و تخت است، آن را تزیین کنید. برای اینکار با استفاده از ماژیک یا هر وسیله‌ی دلخواهِ دیگر طرح‌هایی را بر روی خانه رسم کنید. دقت داشته باشید که اگر می‌خواهید جای دستمال کاغذی تزیین یا رنگ کنید، باید قبل از تا کردن کارتن اینکار را انجام دهید.

ساخت جا دستمال کاغذی

مرحله سوم ساخت جا دستمال کاغذی: اندازه گیری، علامتگذاری و برش سقف

در این مرحله از ساخت جا دستمال دستمال کاغذی با کارتن، ۴ اینچ از وسط قطعه ۸ اینچی را اندازه بگیرید و یک خط بکشید. سپس کارتن را از روی این خط روی به جلو و عقب تا بزنید.

یک مستطیل ۱.۵×۱.۷۵ اینچی وسط سقف بکشید. طرف بلند این مستطیل و سقف را تراز کنید.

این مستطیل را ببرید. سپس یک بار دیگر خطوطی که کشیده‌اید را به سمت جلو و عقب تا بزنید و سقف را به روش دلخواه‌تان تزیین کنید.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

چطور یک جعبه مقوایی کوچک بسازیم

[/box]

ساخت جا دستمال کاغذی

مرحله چهارم: اندازه گیری، علامتگذاری و برش دودکش

در این مرحله باید دودکش خانه را درست کنید. برای اینکار روی آخرین قطعه کارتن خطوطی با فواصل ۱.۲۵ و ۱.۵ اینچی بکشید. خطوطی که کشیده‌اید را به سمت جلو و عقب و سپس عقب تا بزنید تا خطوط داخل دودکش پنهان شوند. حالا دو لبه دودکش را با چسب حرارتی بهم بچسبانید و چند ثانیه در دست‌تان نگه دارید تا چسب باز نشود.

ساخت جا دستمال کاغذی

مرحله نهایی ساخت جا دستمال کاغذی:

پس از آن که یک به یک اجزای خانه را درست کردید، زمان آن است که آن‌ها را با یکدیگر ترکیب کنید. در ابتدا دودکش را درون سقف قرار دهید و در نهایت سقف را به خانه بچسبانید. سپس دودکش را از داخل با چند قطره چسب ثابت کنید. ساخت جا دستمالی کاغذی در این مرحله به پایان رسید. حالا می‌توانید با هر کدام از ابزارهای تزیینی آن را زیباتر کنید.

ساخت جا دستمال کاغذی

امیدواریم این آموزش مورد پسند شما قرار گرفته باشد.

برگرفته شده از: instructables.com

1 دیدگاه برای “آموزش ساخت جا دستمال کاغذی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.